avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 539 soluții astăzi
Forum Activitate lacrima42

Activitate lacrima42

Imi puteti spune care este articolul din Codul Civil in baza caruia pot solicita rezilierea unui contract de telefonie mobila incheiat de societate cu o firma de telefonie ?
Se aplica dispozitiile Noului Cod Civil in cazul in care este incheiat contractul in 2011?
Va multumesc pentru raspuns.
Va rog sa imi spuneti cum trebuie procedat ca sa deschid, prin PFA-ul detinut o ferma de gaini outoare? Ce avize sunt necesare? Care sunt conditiile şi daca un numar mai mare de 500 gaini cere indeplinirea altor conditii.
Va multumesc-
Daca ma poate ajuta cineva cu o lamurire. care sunt conditiile pe care trebuie sa le indeplineasca o persoana pentru a obtine certificat de producator? Acestea sunt diferite de la o primarie la alta? Multumiri.
Studenta in Cluj, termin primul an de master, as dori sa aflu de unde pot obtine informatii utile despre acordare fonduri europene in sectorul ce are legatura cu psihologia. As dori sa stiu daca trebuie sa infiintez societate, PFA , IMM sau alta varianta. Sunt interesata si de realizarea unei fundatii care sa ofere servicii in acest domeniu, insa din punct de vedere legislativ nu am
informatii si cunostinte. Va multumesc pentru ajutor.
Discuție desfiere
Poate fi desfiat un copil? Motivul este legat de faptul ca acest copil, in prezent major, se poarta foarte rau cu parintii adoptivi. Acestia doresc sa desfaca infierea pentru ca acest copil ii face doar sa sufere.
Va multumesc de raspuns.
Unchiul meu a lucrat prin anii 1978-1980 la Unitatea de Mecanizare, Transport, Coonstructii Forestiere, cu sediul in soseaua Pipera, nr. 47 ( nu este foarte sigur de numar). Acum incearca sa obtina adeverinta legata de aceasta vechime, necesara la pensionare si nu reuseste sa afle nimic despre aceasta unitatea, daca mai exista sau s-a desfiintat, sau daca a fost preluata de administrator sau lichidator judiciar. I se solicita sa mentioneze numele societatii de duppăa anul 1990.1991, dar nu il cunoaste si nici nu a fgasit nimic legat de acest aspect. Ce trebuie sa faca şi cuio sa ceara relatii ca sa dea de urma acestei unitati?
Va multumesc.
Am un fiu care este student la Cluj. Sta in chirie si cei de la asociatie refuza sa ii comunice condtiile necesare pentru a sti daca beneficiaza sau nu de subventie la caldura. Este student la STAT, la zi. Va rog sa imi comunicati care sunt textele de lege in care sunt reglementate normele pentru acordarea subventiei la studenti, de ce acte are nevoie, in conditiile in care este student si singura dovada ce o are este adeverinta de student.
A incercat si la primarie sa se informeze insa si acolo e ceata totala, il tot amana cu informatiile si cred ca va trece termenul de depunere a formularelor. Eventual imi puteti spune si pina la ce data se depun actele?
Va multumesc.
va rog sa imi spuneti care este temeiul legal, din codul muncii, in baza caruia se poate solicita incetarea contractului de munca prin acordul părtilor şi daca acest lucru este benefic pentru salariat.
Va rog sa imi spuneti daca la infiintarea unui PFA este necesar a se intocmi si statut/act constitutiv sa si ce alte acte mai sunt necesare. Multumiri.
Răspuns la discuția sot bigam
Sa solicit o adeverinta din care sa rezulte ca am fpst casatorita si ca aceasta casatorie a fost anulata conform hotararii penale la o anumita data, ca sa pot sa dovedesc faptul ca intre data casatoriei si a anularii casatoriei am dat nastere si la un copil? presupun ca asta ar trebui sa cer. Voi merge de indata acolo. Va multumesc pentru sfat. Il voi urma.