avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 202 soluții astăzi
Forum Activitate nisico

Activitate nisico

Buna ziua
Prezint urmatoarea situatie: in conditiile starii de urgenta, incepand cu data de 23 martie a.c., la firma la care lucrez, personalul tesa-proiectare a fost trimis in concediu de odihna timp in care si-a continuat activitatea la domiciliu. Din momentul in care zilele ce imi apartineau s-au epuizat, am continuat lucrul de acasa fiind pontat prezent la serviciu pana la data de 01.06 cand am revenit la programul normal. In prezent mi s-a comunicat ca pot beneficia de zile libere doar in conditia de “fara plata”. Mentionez ca nu au fost completate si semnate cereri de concediu.
As dori sa aflu daca masurile impuse au fost legale si daca exista vreo posibilitate de a obtine zile libere sub o alta forma decat “fara plata”?
Multumesc
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Multumesc
In parcarea din dreptul blocului de domiciliu, am gasit masina cu o aripa usor avariata. Nu am mai circulat de trei zile. Zona parcarilor este destul de inghesuita dar exista un dute-vino frecvent pe tot parcursul unei zile. Nu pot cunoaste cine si cand a lovit-o, in timpul zilei fiind plecat la serviciu.
Cum ar trebui sa procedez, intrucat nu am mai fost intr-o asemenea situatie?
Trebuie depus formularul 600 daca in anul 2017 am primit despagubire in bani potrivit legii 10/2001?
Multumesc
Discuție imobiliara
Buna ziua
Intrebarea mea: este obligatorie inscrierea in cartea funciara a promisiunii bilaterale de vanzare-cumparare a unui apartament (antecontract)?
Multumesc
Buna ziua,

Doresc sa aflu daca relatia « vanzator, producator industrial=persoana juridica – cumparator=persoana juridica » derulata in cadrul unui contract sau doar al unei simple comenzi, se supune Legii 449/2003 si OG 21/1992 in ceea ce priveste garantia produselor livrate si termenul acesteia. Poate fi mentionat unul din cele doua acte normative enumerate intr-un certificat de garantie emis de producator? Sau aceasta relatie intra sub incidenta altor reglementari privind garantia? Mentionez ca produsele in cauza sunt din categoria confectiilor metalice.

Multumesc
Răspuns la discuția Stagiu cotizare
Multumesc pentru raspuns.

As dori, daca se poate, si un raspuns specific la intrebarea pe care am adaugat-o in final, la cateva minute dupa postarea initiala, cu precizarea articolului din lege care sustine raspunsul.

Multumesc inca o data pentru intelegere.
Discuție Stagiu cotizare
Buna ziua

Sunt nascut in 23 octombrie 1952 si lucrez cu carte de munca din 10 martie 1977. Am avut doua perioade de somaj: una de 11 luni, iar o a doua de 4 luni, ambele in intervalul 2009 - 2012. Din 1977 si pana acum nu am avut perioade de invaliditate sau de intrerupere pentru studii, iar stagiul militar era incheiat pana la acea data.
In aceasta situatie doresc sa aflu daca indeplinesc conditia stagiului complet de cotizare in vederea unei eventuale solicitari pentru pensia anticipata partiala.
Mai precis: conteaza perioada de somaj la stagiul de cotizare?

Va multumesc
Buna ziua
O intrebare:
Lucrez din octombrie 2010 cu o intrerupere de 4 luni (iulie - octombrie) in 2012. Daca sunt disponibilizat acum, am dreptul la indemnizatia de somaj?
Multumesc
Răspuns la discuția Refuz acceptare numire sef
Ma iertati.
Ma gandeam la sarcina de serviciu. Sunt situatii in care, pentru a face ca totul sa fie precum doreste, un director apeleaza la imaginatie, la subterfugii si chiar la amenintari. Este mai tot timpul grabit, nu este timp pentru clarificari, iar raspunsul "Da. Am inteles." este singurul care-i destinde sprancenele. Intre el si persoana indezirabila se va afla un paravan la al carui salariu va mai adauga doar costul unei facturi la energia electrica.

Multumesc pentru intelegere.