avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1247 soluții astăzi
Forum Activitate smsureanu

Activitate smsureanu

Buna seara. Am avut o datorie la banca, din 2007 care s-a prescris. Banca a cesionat creanta catre rechinii numiti EOS-KSI, care anul trecut m-au executat silit. Am facut contestatie la executare si am castigat procesul cu cheltuieli de judecata (am avut avocat). Am primit cheltuielile de judecata de la ei, insa continua sa ma terorizeze cu telefoane si amenintari in scris. Ce pot sa fac sa ma scap de ei? Am hotarare judecatoreasca definitiva contra lor si ei continua cu "hartuirea". Va multumesc anticipat pentru raspunsuri!
Buna ziua. Am luat in 2007 un credit pe 5 ani pe care ulterior nu l-am mai putut achita, din cauza ca nu am avut servici. am achitat pana in 2009. Anul trecut am primit de la Eos-ksi cum ca ma executa silit. Am facut contestatie la executare, am castigat procesul cu ei, cu cheltuieli de judecata. Dupa aceasta faza, ei continua sa-mi trimita plicuri ca trebuie sa le platesc datoria si le-am zis sa ma lase in pace. Ei mi-au trimis o scrisoare in care zic: "Prescriptia extinctiva stinge doar dreptul la actiune neexercitat si nu stinge dreptul subiectiv civil, nici obligatia civila corelativa, aceasta continuand sa existe sub forma unei obligatii imperfecte."
Am 2 intrebari:
1. Ce inseamna ceea ce zic ei?
2. Ce trebuie eu sa fac acuma pentru a-mi recupera cheltuielile de judecata, ca urmare a hotararii judecatoresti definitive?
Scuzati romanul!
Va multumesc anticipat pentru raspunsurile dumneavoastra!
Buna ziua!

Doresc sa deschid un PFA Intreprindere individuala sau SRL, dar nu stiu sigur care forma ar fi indicata in cazul meu. Situatia este urmatoarea: am o firma germana cu care as vrea sa colaborez in vederea intermedierii de locuri de munca la ingrijire batrani in Germania. Ei vor ca femeile sa aibe contract de munca pe Romania cu detasare A1 in Germania, adica eu sa le fac. Eu m-as ocupa de selectia/ recrutarea/ testarea/ angajarea lor. Care ar fi varianta cea mai buna pentru situatia mea?
Va multumesc anticipat pentru raspunsuri!
andreeajebelean a scris:

buna ziua,
am si eu o intrebare, pentru intermediere locuri de munca in strainatate se poate deschide pfa?sau este necesar srl? este vorba doar de incasari bancare pt comision
Multumesc!



Răspuns la discuția incetare executare silita
Multumesc frumos!
Buna ziua. In 2007 am luat un credit de nevoi personale, pe care ulterior nu am reusit sa-l mai achit. Anul trecut mi-au pus poprire pe contul de alocatie, eu neavand alt venit, dar alocatia tot am reusit sa o primesc. Mentionez ca mi-am schimbat domiciliul in urma cu 5 ani si nu mai stiu nimic despre ce as fi putut primi pe vechea adresa. Zilele trecute am primit de la Executor o hartie prin care zice ca inceteaza executarea silita impotriva mea in baza art.652 alin4 NCPC si art. 703 alin1 pct2 NPCP, deoarece nu mai am domiciliu in raza lor de actiune. Ce inseamna asta? Nu ma mai executa sau se va relua procedura desi au trecut 5 ani de la data cand am platit ultima oara rata ?
Va multumesc anticipat pentru raspuns.
Răspuns la discuția Cesionare creanta banca
Conform acelui articol 82, daca EOS sau alta firma te-a executat silit, poti sa ceri anularea executarii?
Multumesc pentru raspuns. As dori sa mai stiu cum pot afla daca s-a prescris? Si ce imi mai poate face firma de recuperare daca nu am nici un venit afara de alocatiile de stat? Oricum in urmatorii 2 ani nu voi putea lucra, doar dupa ce copilul face 2 ani.
Buna seara.
Am facut in 2007, in mai cred, un credit de consum in valoare de cca 3000 de lei, nu mai tin minte exact cat a fost. Am platit cam pana in ianuarie 2008, dupa care nu am mai putut plati, deoarece am ramas fara servici, am ajuns cu fiica-mea in spital, in fine, au fost multe evenimente. Nici nu am mai platit de atunci, deoarece firma de recuperare care a preluat creditul a inceput sa sune toti vecinii mei la rand si sa ma ameninte. Asta a durat vreun an, dupa care s-au linistit.
Intre timp eu m-am mutat din localitate, am inceput o viata noua. Nu lucrez.
Anul trecut cand m-am dus la banca sa imi scot alocatiile copiilor mi s-a spus ca am poprire pe cont de la un Birou de Executor Judecatoresc pentru firma aceea de recuperare. Totusi alocatiile am reusit sa le scot, contul acela fiind exclusiv pentru alocatii.
Ceea ce vreau sa stiu este ca daca au trecut atatia ani de atunci, nu s-a prescris creditul? Cum pot afla daca s-a prescris? Nu mai am nici un act referitor la acel credit, deoarece m-am mutat din localitate si la vechea adresa nu mai locuieste nimeni.
Eu nu lucrez si nici nu voi lucra in urmatorii 2 ani deoarece urmeaza sa nasc in august. Ce poate sa imi faca acea firma de recuperare? Nu am nici un venit si nici bunuri de vreun fel. Sotul meu a avut dinainte de casatorie tot ce avem nevoie, nu sunt bunuri comune.
Va multumesc anticipat pentru raspuns!
Buna ziua!

Am o intrebare in legatura cu Prima de incadrare si prima de instalare: se acorda numai somerilor aflati in plata sau si celor aflati in cautarea unui loc de munca? Si as dori sa stiu care sunt actele necesare pentru dosar.