avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 823 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters154816

Activitate ContSters154816

Răspuns la discuția instanta fond
Chiar si in acest caz, cai extraordinare de atat nu mai exista ???
Discuție instanta fond
Buna ziua
Imi spuneti va rog daca decizia instantei de fond intr-o cauza civila poate fi data definitiva si irevocabila ???

Va multumesc
Este legal ca in urma solicitarii catre o institutie, pentru eliberarea unei copii dupa un anumit document, sa primesc raspuns negativ, motivul institutiei de a nu mi-l elibera fiind natura clasificata a documentului.
Realitatea este ca documntul a fost declasificat cu 10 zile inaintea depunerii cererii mele si a fost depus la dosar in instanta pentru apararea institutiei si in defavoarea mea.
Voiam sa folosesc acel document in apararea mea - a fost eliberat tocmai de institutia care doreste sa se absolve de orice vina in prezent ???
Pot folosi aceasta cauza in vreun anumit fel in instanta .
Din documentele pe care le-am primit din partea institutiei rezulta fapul ca nu mi se poate elibera si o copie dupa acel document care este clasificat.

Va multumesc
Răspuns la discuția Clasificare
Declasificarea s-a facut anterior depunerii cererii mele de a primi o copie dupa document, iar eu cand am solicitat-o nu mi-a dat-o apreciind faptul ce este clasificata, dar era declasificata.
Discuție Eroare de fapt
Buna ziua
Am primit o rezolutie de NUP in baza prescriptiei faptei
Vreau sa o contest deoarece :
- prin rezolutie nu s-a demonstrat ca eu sunt faptuitorul ( falsificare )
- nu am avut cunostinta la folosirea documentului ca este fals ?

Cum trebuie sa scriu in plangere ?

Va multumesc
Discuție Admisibi
Buna ziua
Este legal ?
Parati - subsemnatul si institutie publica
Reclamant - Parchetul
Este admisibila urmatoare speta ?
Paratul solicita instantei prin intampinare, admisibilitatea cererii parchetului ca fiind legala, este de mentionat faptul ca institutia care solidarizeaza cu Parchetul nu a depus in instanta nici o cerere prin care solicita anularea unui inscris eliberat tocmai de institutia parata, inaintea parchetului, iar in cazul de fata , ulterior cererii parchetului solicita de asemenea anularea unui inscris ???

Va multumesc
Discuție Clasificare
Buna ziua
Va prezint mai jod o speta :
Am fost dat in judecata ( civil ) pentru anularea unui inscris emis de catre o institutie.
Cererea adresata s-a facut de catre Parchet ( reclamant ).
Partile parate – subsemnatul si institutia care a emis documentul.
Cu toate ca institutia emitenta este parata in acest caz, solidarizeaza cu Parchetul – spreciind ca solicitarea este fondata.
In urma unei adrese – din data de 07.08.2010 catre institutia emitenta a documentului am solicitat eliberarea unei copii dupa document, raspunsul primit fiind – nu se poate elibera copie deoarece documentul este clasificat.
In urma studierii intampinarii depusa de catre institutia parata – reiese faptul ca documentul a fost declasificat in data de 27.07.2010 – deci, cu 10 zile inainte ca eu sa adresez cererea de eliberarea unei copii dupa document pentru a o prezenta instantei ca o dovada in plus in apararea mea.
Mentionez ca acel document clasificat pentru mine, dar declasificat pentru institutie a fost prezentat instantei de catre institutie care , repet : solidarizeaza cu parchetul.
Faptul ca nu mi-a fost eliberat acel document de catre institutie pe motiv de clasificare, dar el fiind declasificat dinaintea adresarii cererii mele poate fi sustinut in instanta in vreun anumit fel ???

Va multumesc
Discuție lipsa probe
conform caror art din Cp sau Ccp se pot invoca lipsa probelor ?
Va multumesc
Răspuns la discuția Comision de risc
Banca percepea si comision de administrare pe care-l elimina, deoarece este destul de mic, dar schimba denumirea comisionului de risc - valoare acestuia fiind de 6 ori mai mare decat a celui de administrare : comision de risc = aprox. 110 CHF

va multumesc
Imi spuneti va rog daca este legala urmatoarea fraza :
" Conform OUG 50 / 2010 comisionul de risc din conventia de credit va fi schimbat in denumirea Comision de administrare - se va plati in continuare acest comision reprezentand riscurile bancii in lagatura cu acordarea creditului "
Acest comision este perceput di anul 2007 de catre Volskbank
Crdit ipotecar
Va multumesc