avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1690 soluții astăzi
Forum Activitate comcris

Activitate comcris

Răspuns la discuția executare silita
va multumesc
Va rog sa ma ajutati cu un sfat ; am un credit cu buletinul luat de la o banca in anul 2007 din anul 2011 nu am mai putut achita si dosarul mi a fost cesionat de o firma de recuperari ulterior am primit (acum 2 zile)hartie de la executor judecatoresc , care nici nu stia ca nu sunt din acelasi oras ca el, (acesta e din alt oras, eu locuiesc in altul), nu mai zic ca dupa atata timp am de ra,mbursat mult mai mult decat am luat de la banca ca si cum nu am achitat nimic, cand iam zis executorului ca vreau sa facem un angajament de plata el mi a zis sa astept sa vb cu cei de la firma de recuperare sa vedem daca sunt de acord. pai cine hotaraste asta executorul sau firma de recuperare. mai am un angajament de palta cu un executor , achit lunar, dar am stabilit direct cu el. E normal?? Va multumesc
Răspuns la discuția firme de recuperare
va multumesc pentru sfat

nu stie sa fi existat un proces presupun ca daca o vor da la executor va afla cand va primi hartia de la el,
sora mea a facut la o banca o perioada de vreo 3 ani aplatit lunar ratele la un moment data in anul 2011 nu a mai putut plati fiind in soamj acum zilele astea a fost contactata de o firma de recuperare,soar maea a zis ca va incerca sa plateasca dar i a rugat sa i trimita o copie dupa contactul ei ea nemaiaavand exemplarul de la banca si sa i zica ce dobanzi ce penalitati i s au aplicat acum debitul fiind exact cat a scos ea din banca nu conteaza ca a platit o parte din credit la banca .Acestia au refuzat si i au zis sa palteasca mai repede daca nu o vor da la un executor . Chiar nu sunt obligati sa de a nici un act doar trebuie sa paltesti in baza unei notificari trimise de ei .Acestia au zis ca au mai trimis dar ea nu a primit nimic pana acum , doar aceasta hartie dupa un an ? Ea insista sa i de a o copie dupa aceste acte si va plati ei nu vor . Chiar e normal????ea intre timp si a schimbat numlee din buletin si oarsul in care locuia o mai poate gasi executorul de exemplu adresa pe buletin ramand cea din contract??

soar mea a facut un credit la banca si o perioada a platit din anul 2011 n a mai putut plati , a intrat in somaj, zilele astea au suant de la o firma de recuperare sa si plateasca datoria, ok pana aici, sora mea le a cerut o copie dupa contractul ei cu banca ptr ca exeamplarul ei nu l mai are, si sa i spuna penalitatile si dobanzile care i s au aplicat de catre firma de recuperare. acestia nu vor sa i dea nimic , precizez ca este un credit de nevoi personale negarantat cu vreun bun mobil sau imobil, si i au zis sa plateasca, daca nu, nu o vor da la executor judecatoresc.Va rog sa mi spuneti chiar nu sunt obligati sa trimita copiile cerute si dobanzile aplicate , doar trimit o notificare ,cu o suma mai mare decat imprumutul la banca, si ea trebuie sa se conformeze doar pe baza acelei notificari???
va multumesc ptr sfaturi
va multumesc si unde o depun?
ce i voi zice executorului ptr ca luna asta trebuie sa platesc prima rata
in urma cu cativa ani am obtinut un credit de la banca am platit o perioada si apoi nu am mai platit , am fost preluata dew o firma de recuperare am platit lunar in contul firmei ratele dar acum sunt preluata de un executor. in timp ce eu plateam ratele la firma de recuperare ei ma u dat la alta firma de recuperare si aceea la executor , dosarul meu cica a stat 2 ani la instanta si dupa aceasta perioada a ajuns la executor , bun dar daca se fac 3 ani mai aveau dreptul sa ma dea la executor ?? domnii de la prima firma de recuperare mi au motivat ca din cauza ca nu am discutat cu ei m au dat mai departe dar nu mi ai zis sa nu mia platesc la ei ci la alta firma de recuperare , nimeni nu zice nimic abia acum la executor am aflat ce se intampla. Am sunat la prima firma de recuperare si intr un final au zis ca mi bor da banii inapoi dar nu era mai bine sa ma anunte si sa nu mai ajung la executor si mai ales cu penalitati de la 2 firm e bagate nu doar de la una . Chiar nu se poate face nimic ??? va multumesc
Discuție va rog
va multumesc dar as vrea sa precizez ca am facut un imprut la raiffeisen bank in euro si apoi am facut refinantare in lei la alta banca ptr achitarea creditului in euro .. importanta e ca mia mai ramas de dat 200 dee euro la credit de care eu nu am stiut pana cand mi s au oprit banii din salariu.. ei chiar nu pot fi tarsi la raspundere???
Discuție o intrebare
am un cont la raiffeisen bank , de salariu, si mi a ramas o restanta de plata de 200 de euro la ei de la un credit de nevoi personale de acum ceva timp ei nu m au anuntat si mi au retras din salariu lunar cate 40 de euro... logic , ma gandesc eu nu ar fi fost sa ma anunte ca am o restanta de plata si imi vor retrage din salariu???