avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 527 soluții astăzi
Forum Activitate pitbully

Activitate pitbully

Răspuns la discuția Tarif despagubire rovigneta
Ati platit vreo amenda plus o despagubire?
Restul se poate incerca sa le anulati in instanta.
iancu123 a scris:

care este procedura de comunicare a amenzii in cazul in care nu ti-ai platit rovigneta si ai fost filmat cu camerele de luat vederi,de pe drumurile nationale?


de obicei prin afisare la domiciliu.
Răspuns la discuția Plangere contraventionala
Se face contestatie ( 2 exemplare impreuna cu copie CI si proces verbal pe care veti scrie conform cu originalul), se trimite prin posta cu confirmare de primire la adresa judecatoriei BOLINTIN VALE : Str. Republicii, nr. 26, cod postal 085100, jud Giurgiu, se intra pe portal pt a vedea numarul dosarului dupa care se trimite prin posta cerere eliberare certificat de grefa.
Cu certificatul de grefa, pe care il veti primi tot prin posta, mergeti la Politie la dvs in Bucuresti, iar impreuna cu certificatul, dovada de 15 zile si buletin va da permisul pana la finalizarea procesului. Simplu.
Sa achitati o taxa de timbru judiciar la primarie de 1 leu si timbru judiciar de la posta tot de 1 leu. Parca e mai putin, dar nu spune nimeni nimic daca e un timbru in plus. Mai bine in plus decat in minus.

Ps: deplasarea pana acolo nu e obligatorie nici la proces, nici pt eliberarea certificatului de grefa. Mai bine faceti economie la banuti :)




Răspuns la discuția Returnare taxa auto
- CI - titular autovehicul;
- Contract de vanzare-cumparare a masinii, factura fiscala (daca este cazul);
- Actele masinii din tara de origine, traduse si legalizate;
- Certificat masina inmatriculata;
- Cartea de identitate a masinii ;
- Decizia de calcul a taxei de poluare emisa de ANAF;
- Chitanta care atesta plata taxei.
- Raspunsul negativ de la Finante care dovedeste parcurgerea procedurii prealabile
- Taxa timbru judiciar in valoare de 39 lei platita la Primarie

Si nu in ultimul rand, rabdare.
marianep a scris:

Se poate depune dosarul si in alta parte ?
La care din cele doua masini pot recupera taxa de poluare ?
Multumesc anticipat !


Nu.
La ambele masini puteti recupera taxa.
M-am uitat pe portal si am vazut ca se admit dosarele, se anuleaza deciziile si obliga paratele la restituirea banilor. Nu inteleg de ce spune-ti ca nu se admit.

Răspuns la discuția Taxa auto
adutescu a scris:

@Serban2011
Faceti o cerere catre Serviciul de inmatriculari si solicitati inmatricularea fara plata taxei. Cu dovada raspunsului lor negativ, ii actionati in contencios administrativ. In timpul procesului puteti obtine numere provizorii, dar, daca se respinge actiunea, trebuie sa achitati taxa ca sa puteti inmatricula autovehiculul. Daca se admite actiunea, cu hotararea jud. def. si irevoc. il inmatriculati fara plata taxei.
Pt faza din instanta angajati un avocat cu experienta in domeniu.
Succes!


Cate seturi de numere?
Răspuns la discuția recuperare taxa auto
Continuati procedura cu mult curaj.
Spre exemplu, la Bz si la Bt procesele le-am castigat si fara procedura prealabila. Deci, nu va faceti probleme. Pt Bucuresti respectati pasii, adica formulati intai cererea catre Finante, dupa care in instanta. Bafta!




Nicoleta Sisca a scris:

Buna ziua,

Revin cu un update si totodata cu o rugaminte: Mi s-a deschis dosarul si va trebui sa ma duc sa ridic acel certificat de grefa. Eu fiind din Bucuresti si ca sa nu fac doua drumuri, puteti sa-mi spuneti daca cele 2 timbre necesare certificatului de grefa le pot cumpara din Ramnicu Sarat sau este musai sa le iau din Bucuresti? Pe site-ul lor am vazut ca trebuie sa achizitionez 2 timbre: unul judiciar de 0,15 ron, iar celalalt este pentru o taxa de timbru de 2 ron, insa nu scrie unde anume se platesc...

Va multumesc mult!


Nici nu este obligatoriu sa va deplasati pana la Buzau.
Timbrele le platiti la Bucuresti, formulati cererea pt eliberarea certificatului de grefa, le puneti in plic si cu confirmare de primire trimite-ti la Buzau, cu adresa judecatoriei. Bd. Nicolae Balcescu, nr 8
In cateva zile va ajunge la posta certificatul de grefa, dupa care va prezentati cu el la politie la dvs in oras, impreuna cu respectiva dovada de circulatie de 15 zile.
Dar daca vreti neaparat, puteti veni si pana la Buzau :D
Răspuns la discuția taxa auto
raul77 a scris:

din cate am inteles e ca la loto si judecatorul e cel care decide.
unii zic ca da altii ca nu...
in fine acum tot ce imiu ramane de facut este sa caut un avocat ncare a mai castgigat cate un proces cu taxa auto...daca a-ti putea sa ma ajutati cu ceva.....
am actele la RAR facute dar nu am calculuol de la fisc
trebuie si ala facut??


da. trebuie mers si la ANAF pt decizia de calcul. sa aveti la dvs cartea eliberata de RAR.

dupa ce primiti decizia de calcul, impreuna cu restul actelor si cu o cerere de inmatriculare fara plata taxei va prezentati la secretariat si ii spuneti doamnei de-acolo ca sunt pt d-nul comandant... intr-un termen de x zile primiti un raspuns in care vi se enumara actele necesare pt inmatriculare, adica ei nu zic nici da, nici nu concret.. dupa care ii chemati in instanta, gen : chemăm în judecată
INSTITUŢIA PREFECTULUI JUDEŢULUI ..... - SERVICIUL PUBLIC COMUNITAR REGIM PERMISE DE CONDUCERE ªI ÎNMATRICULARE A VEHICULELOR

dar acum depinde din ce oras sunteti. intre timp s-au mai schimbat datele problemei. nu depinde de judecator ci de oras. in unele se reuseste inmatric fara plata taxei, in altele nu...
da. se poate. din ce oras sunteti?
eu am maşină cu volan pe dreapta :D