avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 902 soluții astăzi
Forum Activitate marianabrt

Activitate marianabrt

Discuție OBTINERE SOMAJ
Vreau sa imi bag somajul si intentionez sa plec in strainatate, dar inainte de a pleca pentru o perioada nedeterminata a-si vrea sa imi suspend somajul.
Intrebarea 1: Daca mi se va aproba somajul l-asi putea suspenda inainte de parasirea tarii?
Intrebarea 2 : Daca in locul meu se poate prezenta la somaj sotia pentru a imi suspenda somajul pe o perioada nedeterminata?
Discuție obtinere somaj
ce perioada trebuie sa lucrezi minim ca sa poti beneficia de somaj?
vreau sa stiu daca legal pot concura pentru ocuparea unui post in balneofiziokinetoterapie fiind insarcinata in primele luni de sarcina si daca ar trebui sa anunt imediat in cazul in care am fost promovata.multumesc
buna seara.in 2011 eu si sotul meu impreuna cu soacra mea am cumparat o casa pe care am achitato impreuna jumate noi jumate ia si am facut actul de vanzare cumparare pe numele meu si al sotului iar ia are uzufruct pe timpul vieti,acum ar dori sa schimbam actul dupa cum urmeaza noi uzufruct si ia propietar.ce s-ar intampl multumeca in cazul in care soacra decedeaza(mentionez ca soacra mai are 4 copii),noi am mai avea drept de propietate sau s-ar imparti si celorlalti copii?
Răspuns la discuția cum recuperez/
daca se poate sa stiu si cam cat m-ar costa angajarea unui executor judecatoresc pt ca nu am idee,si cam cat ar dura toata procedura.multumesc
Discuție cum recuperez/
buna ziua tuturor,am o problema si vreau sa ma ajutati cu niste lamuriri.problema ar fi urmatoarea,in 2009 am imprumutat o prietena a mea cu o suma de bani,sotul meu a insistat sa faca un act de imprumut cu ia la notariat respectiva fiind de acord urmand sa-i restituie in scurt timp(eu cunoscand aceasta persoana de peste20 ani)nu am insistat foarte tare sa fie punctuala in a restitui banii neavand nevoie de ei in acel timp si ia spunand ca are o problema grava cu unul dintre copii, ca la 2 luni de la acest episod sa ceara alta suma de data asta mai mica,suma care i-am dat-o dar fara a mai face vreun act.cand am incercat sa iau legatura cu ia ba nu raspunde la telefon,ba ca vine si m-i aduce nu stiu cand si nu mai vine ,ba are nu stiu ce problema si uite asa nu mi-a mai dat banii inapoi,eu la randul meu nu stiu cum sa actionez aceasta fiind si persoan cu serviciul public si fff cunoscuta in oras nu am vrut sa -i fac probleme la serviciu s-au acasa cu sotul,,,acesta nestiind de banii pe care ia i-a imprumutat de la noi pentru copii ei din prima casatorie.ce ma sfatuiti sa fac/cum pot sa iau acesti banii inapoi de la ia legal..multumesc
Răspuns la discuția posibilitati angajare?
multumesc de ajutor
Răspuns la discuția posibilitati angajare?
cu ce contract ma poate angaja patronul pt ca nu vreau sa muncesc ilegal,exista vreo posibilit.multumiri
Discuție drept somaj?
si o alta lamurire doresc daca se poate.din data de 01.12.2009 am intrat in somaj beneficiind de 1an asa cum mi s-a spus de la ajofm,in cursul anului 2010 luna mai am ramas insarcinata si am avut o sarcina cu probleme din prima luna fiind diagnosticata cu iminenta de avort,am pastrat sarcina pt ca ne doream acest copil si din luna august am stat in medical pana in momentul nasteri adica 20.01.2011,deci eu nu am terminat perioada de somaj si a-si dori sa stiu ce se intampla cu diferenta de luni pe care le-asi mai avea de luat,precizez ca in momentul de fata sunt in ccc si am optat pentru 2 ani.ce trebuie facut si unde trebuie mers in cazul in care mai am dreptul sa recuperez diferenta de somaj la terminarea ccc.multumesc
am o mare rugaminte cine ma ploate lamuri:in momentul de fata sunt in concediu crestere copil pana in luna ianuarie 2013 si din cauza situatiei financiare din familie(sotul nu-si gaseste servici) am decis sa caut eu ceva de lucru si am gasit.intrebarea mea este:ce posibilitate exista de a pastra si prenatalul si de a lucra intr-o firma,ce fel de contract imi poate face patronul care ma accepta? multumiri