avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 735 soluții astăzi
Forum Activitate viobarbu

Activitate viobarbu

Răspuns la discuția Incalcare teren de catre Transgaz
Exista un cuantum al despagubirilor stabilit prin lege?
Buna ziua!

Tatal si bunicul meu au primit de la Transgaz o notificare prin care sunt anuntati ca terenul lor agricol va fi "ocupat temporar de lucrarile de constructii si montaj pe perioada de timp necesara efectuarii acestora". Mai exact se lucreaza la o conducta de transport gaze intre doua localitati. Se mentioneaza ca lucrarea este de utilitate publica si li se spune ca in calitate de proprietar pot solicita plata unor daune produse de lucrari. Terenul este in prezent cultivat de catre arendas.

Care sunt pasii ce trebuie urmati pentru a obtine respectivele daune? Se incheie o conventie intre proprietar si Transgaz?

Va multumesc!
Eu si vecinii mei avem vis-a-vis de bloc garaje construite pe teren inchiriat de la primarie de multi ani. Eu il am de 15 ani si am o conventie cu primaria, platesc anual o suma stabilita de primarie.
Acum primaria s-a hotarat brusc sa ne oblige sa ne daramam garajele, un consilier local doreste sa puna mana pe teren. Pot ei sa ne dea pe noi afara ca sa il inchirieze altcuiva?
Beneficiem noi, chiriasii, de dreptul de preemptiune? Cum am putea face sa cumparam acel teren (dorim sa ii mentinem destinatia)?
Răspuns la discuția Intrare in posesia unui teren
Nu te apuca sa construiesti inainte sa fi proprietar pe teren. Apoi trebuie sa afli daca s-a facut succesiunea dupa bunici si daca terenul are sau nu cadastru. Multi batrani sunt proprietari pe terenuri fara cadastru pentru ca acum multi ani nu exista aceasta procedura.
Angajatorii sunt obligati sa ofere spor de vechime? Tatal meu are o vechime in munca de 27 de ani, iar actualul angajator nu ofera asa ceva. El este ingrijorat ca il va afecta la pensie.
Va multumesc pentru raspunsuri!
Discuție Dosar somaj
In luna aprilie mi-am depus dosarul de somaj ca absolvent de masterat. Mi s-a spus sa astept 30 de zile pentru raspuns. De atunci si pana azi nu am primit nici un raspuns, mereu mi se spune sa astept sa fiu sunata. Eu sunt din Mangalia, dosarul l-am depus aici, cei de la centrul din oras imi spun ca dosarul este in Constanta si asteapta aprobarea.
Ce pot sa fac in aceasta situatie? Am facut o sesizare la Bucuresti, dar nu mi s-a raspuns.
Va multumesc!
M-am interesat de cartea de identitate provizorie, dar mi s-a spus ca este pentru cei ce nu au toate actele necesare obtinerii unei carti normale, iar eu deja am depus tot ce trebuie, am facut si fotografia, astept doar sa mi se elibereze cartea de identitate. Legea spune ca dureaza 10 zile, dar de fapt dureaza mai mult decat dublu.
La posta coletele stau 10 zile.
Am ajuns la concluzia ca "traim in Romania"...
Multumesc pentru raspuns, dar locuiesc singura, nu am sot, nici copii.
Am incercat sa sun si la Evidenta Persoanelor si la posta, pur si simplu nu au idee de nimic.
Nu am pasaport si este o situatie urgenta, trebuie neaparat sa ridic coletele, sunt platite in avans, comandate din US, iar banii nu se returneaza.
Buna ziua!
Am fost in urma cu 2 saptamani sa imi schimb cartea de identitate, iar cea noua imi va fi eliberata pe data de 27.09. Intre timp trebuie sa ridic niste colete de la posta romana urgent, dar nu vor sa mi le dea fara carte de identitate, am incercat sa explic problema, degeaba.
Intrebarea mea este daca Serciviul de Evidenta a Populatiei imi poate elibera o adeverinta sau altceva provizoriu care imi poate folosi la posta.
Multumesc!