avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 501 soluții astăzi
Forum Activitate 2680512521612

Activitate 2680512521612

Răspuns la discuția angajare bugetari
multumesc mult!




pot angaja alta persoana in locul uneia care se pensioneaza intr-o institutie finantata din venituri proprii?
pot beneficia de pensie invaliditate gr. III daca am 3 contracte de munca cu 2 ore/zi?
administratorul unei societati a cerut incetarea cim cf.art 55 b.
cum pot sa fac decizia de incetare? administratorul decide ca administratorul sa inceteze cim cu acordul partilor?????
eu i-am sugerat sa solicite demisia dar nici asa nu sunt sigura ca este posibil.
mentionez ca la firma mai este un singur salariat in afara administratorului.
va rog sa imi dati un sfat!
multumesc!
o persoana angajata in sectorul bugetar care se afla in perioada de proba de 90 zile, este internata in spital si dupa aceea are concediu medical 30 zile. dupa expirarea concediului medical, se prezinta la locul de munca, lucreaza o zi si apoi primeste o notificare prin care este anuntata ca potrivit art 31(3) din codul muncii contractil ei va inceta, ba mai mult a fost reclamata si la itm ca nu a fost gasita la domiciliu in urma unui control . poate sa nu ii fie platit concediul medical? are legatura una cu alta?
cum pot corecta in revisal o data de suspendare inregistrata eronat si transmisa la itm?
am desfiintat niste posturi in luna septembrie si salariatii au fost trimisi in somaj
acum i-am rechemat pe unii dintre ei si i-am angajat pe o perioada determinata de 2 luni.Un salariat a fost de acord cu reinceperea activitatii, i-am facut cim si acum nu s-a prezentat la locul de munca spunand ca nu se incurca el cu 2 luni. cum inchid eu contractul de munca care este activ? anunt la somaj ca refuza angajarea?
Răspuns la discuția REVISAL - CFS -URI
li s-a propus sa fie trimisi in somaj pana la inceperea lucrului.
unii au acceptat, altii au preferat concediu fara salariu
avem mai multi salariati care se afla in cfs din diverse motive, unii din motive personale, altii din lipsa front de lucru pe o perioada de doua saptamani.
Trebuie sa le fac decizii de suspendare la fiecare pentru a putea sa le inregistrez in revisal, sau este de ajuns cererea lor aprobata de administrator si inregistrata.
Unde gasesc instructiuni cu privire la completarea corecta a revisalului daca nu va suparati?
va multumesc
Pot trece un muncitor in functia de maistru daca este in anul II de studiu la scoala de maistri? Am vazut in codul muncii ca se poate incheia un contract de adaptare profesionala dar nu se specifica daca se poate incheia inainte de a termina scoala.
multumesc!