avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 927 soluții astăzi
Forum Activitate ioana.alexandra

Activitate ioana.alexandra

Buna Ziua!

Datorita unei restante la intretinere , asociata de proprietari ne-au dat in judecata.Este o problema daca nu ne-am prezentat la tribunal si pe parcurs mai platim din restanta?Ce ar trebui sa facem?
Răspuns la discuția Amenintari
Se cunosc dar acel individ nu are de ce sa ceara sume de bani deoarece nu s-a imprumutat.Si niciodata nu este o suma fixa.Daca se imprumuta trebuia sa inapoieze aceeasi bani nu?
Discuție Amenintari
Buna Ziua!
An o nelamurire. O cunostinta este amenintata de un individ care ii cere o suma de bani .Acel individ sustine ca i se cuvin acei bani amenintand dar cunostinta mea sustine ca nu are absolut nici o datorie .Persoana aceea nu cere o suma fixa si nu pentru un lucru anume (eu cred ca daca chiar avea o datorie se cerea o suma fixa pentru un anumit lucru)
Discuție santaj
Acum ceva timp a aparut un anunt pe un site de anunturi dedicat promoterilor.Firma care postase anuntul imi era cunoscuta si am spus ca sunt seriosi(cautau modele entru reclame).Caand am vorbit pe internet , si mi-a spus oferta am ramas uimita. nici macar vedetele nu primesc pe luna mii de euro pe luna pt o simpla reclama.Pentru a afla mai multe am continuat discutia.Acea persoana tot incerca sa ma conving sa vin in orasul de unde este el...Mi s-a parut ciudat pentru ca sediul mare al firmei este in Bucuresti.Il tot intrebam... de carte de vizita, de ce nu are un mai al firmei, si de ce ofera asa de multi bani.Mereu baga tot felul de motive.Mi-a spus ca daca ma intalnesc cu el imi ofera un post...(iar era ceva aiurea) i-am raspuns.. avansurilor pentru a vedea pana unde vrea sa ajunga.Imi cerea poze.. i-am trimis niste poze unde i-am spus ca sunt eu.I-am spus si prietenului meu despre oferta pe care mi-o daduse domnul... (contract pe 1 an cu sal de mii de euro)si pritenul meu i-a cam insultat.Atunci cand am vrut sa pun stop ma suna si imi spunea k nu o sa mai pot colabora niciodata cu agentie..i-am zis ok asta e, el cand a vazut ca nu mai sunt interesata spunea ca o sa imi gaseasca contracte etc.Intr-o zi i-am spus pe fata ca nu vreau sa ma intalnesc cu el si sa fiu dusa prin alte tari in calitate de......... si ca nu am incredere absolut deloc, si ca nu plec din Bucuresti.A vazut k tot nu vreau, a spus sa ne vdm in Bucuresti, si-a dat seama ca am ezitat pentru ca ii dadeam raspunsuri de genul : "nu stiu", "vedem".Intr-un final imi spune ca nu exista nici o firma de recrutare si ca toate pozele vor aparea pe internet, si imi va trimite si acasa daca nu vin la el in oras, l-am intrebat ca sa fac ce ???? mi-a raspuns: "ca sa te culci cu mine".I-am spus ca nu pot ajunge.... imediat si ca poate ajung sapt viitoare.Mi-a spus ca daca nu ajung marti o sa apar si in ziar. Ce este de facut??:|X-(#-o#-o#-o#-o
Răspuns la discuția Probleme cu banca
La firma de recuperare se pot da banii in rate?La banca am avut un card cu limita de credit, nu am avut un grafic de rate si intre timp au predat dosarul unei firme de recuperare.
Daca banca a predat dosarul unei firme de recuperare ce solutii sunt?Nu am primit nici un fel de informatii clare de la banca.
Răspuns la discuția Contract de munca
Va multumesc mult pentru raspunsuri!:)
Am si eu o intrebare. Angajatorul mi-a cerut pentru angajare doar buletinul si diploma de bac. Pana acum cand am incheiat un contract angajatorii mi-au cerut copie dupa buletin,diploma de bac,adeverinta de la medic,copie dupa certificatul de nastere. Este posibil sa fii angajat doar cu copie de buletin si diploma de bac?
Discuție Mostenire
Buna Ziua!

Am inceput actiunea pentru dezbaterea mostenirii in instanta.Avocata a cerut amanare la prima infatisare din motive personale.Acum urmeaza o alta infatisare (sapt. asta) iar eu am probleme financiare, de ex. nu pot sa ii platesc drumul(merge cu masina personala) . In caz ca renunt,fratele meu poate incepe o alta actiune?? Pot pierde mostenirea?Am platit taxa de timbru dar nu pot merge mai departe din cauze financiare.

Poate imi dati un raspuns sincer!
Răspuns la discuția Taxa de timbru
Mie imi spusese cineva ca trebuie sa platesc taxa de 3% inainte de prima infatisare la tribunal.