avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 216 soluții astăzi
Forum Activitate Parvu Raduta

Activitate Parvu Raduta

O intrebare pe forum.Daca iau somaj din Italia,pot sa ma angajez in romania?
Răspuns la discuția taxa auto
Daca taxa a fost recuperat dv.la inmatriculare trebuie sa o platiti din nou.
Discuție Taxa auto
Buna ziua.Am si eu o intrebare .Daca la o masina adusa de afara in anul 2002,i s-a platit vama,acum trebuie sa i se mai plateasca taxa de prima inmatriculare la schimbarea proprietarului?Multumesc anticipat.
Răspuns la discuția raspuns parchet
Trebuia sa-mi vina practic o rezolutie.Cat trebuie sa astept?Exista un termen anume?Cu aceasta rezolutie trebuie sa merg la ipj si sa-mi spuna pe cat timp mi se retine pernisul.
Discuție raspuns parchet
Buna Ziua.In cursul anului trecut am fost implicat intr-un accident rutier soldat cu ranirea victimei.Intr-un final m-am impacat cu omul.A dat omu si o declaratie la politie ca nu are nici o pretentie(avea 20 zile m.l.).De la politie mi sa spus sa merg acasa si sa astept o hartie de la parchet cu care sa ma prezint la politie etc,etc.Problema care e,din decembrie 2015 si pana acum nu am primit nimic de la parchet.Am sunat la parchet si mi s-a spus de catre cineva de acolo,care a raspuns la tel,sa merg la parchet sa fac o cerere in care sa aflu stadiul dosarului.Ce ma sfatuiti sa fac?
Răspuns la discuția Impacare amiabila dupa accident
Cred ca ar trebui aduse unele lamuriri din partea mea.Scuze.Accidentul a avut loc pe data de 12 octombrie 2015.Pana la sfarsitul lunii persoana accidentata a stat in spital(copil minor).Dupa ce a iesit din spital parintii au hotarat sa le dau o suma de bani,cu care am fost de acord,pentru a-si retrage plangerea facuta la politie.Parintii vor sa mergem la politie sa-si retraga plangerea in schimbul banilor.In acest caz,ar trebui sa mai merg la un notar?E suficient numai la politie?Sunt de ajuns ,daca merg numai la politie,doi martori din partea mea? Multumesc anticipat.Respect.
Buna seara Am si eu nevoie de un sfat daca se poate.Am accidentat o persoana pe trecere de pietoni,iar familia vrea sa ne impacam amiabil,in schimbul unei sume de bani.Am fost de acord.Cum se procedeaza?Trebuie sa merg numai la politie?E nevoie sa merg si la un notar? Multumesc anticipat.
Am cumparat o masina din strainatate,am inmatriculato pe numele meu si am obtinut primul rand de numere provizorii.Pentru a prelungi autorizatia provizorie de circulatie cu inca o luna,a fost nevoie sa merg la primaria din localitate pentru a plati o taxa .Am rasmas surprins vazand ca lucratorii din primarie nu stiau unde sa ma incadreze cu taxa si nu stiau nici ce suma trebuie sa platesc pentru o autorizatie provizorie.Intrebarea este urmatoarea:ce suma ar trebui sa platesc pentru o masina cu un motor de 1800 cmc,diesel,an de fabricatie 1994.Va multumesc anticipat.