avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1777 soluții astăzi
Forum Activitate irinarosulescu

Activitate irinarosulescu

Am nevoie URGENTA de o lamurire. Am fost implicata intr-un accident de circulatie in felul urmator:
Eu mergeam regulamentar (pe Sos. Oltenitei pt cei ce stiu) si am vrut sa virez stanga. Virarea urma sa aiba loc dupa refugiul de tramvai si trecerea de pietoni.Am semnalizat m-am asigurat si am virat usor moment in care, fiind aproape stationata, de pe linia de tramvai sunt lovita de un alt autovehicul care depasea pe linia de tramvai, prin stanga refugiului de tramvai.
Cine e vinovat? URGENT
Mentionez ca persoana cealalta e politist si probabil ca imi intelegeti nelinistea.#-o
Mersi mult
din punctul meu de vedere actiunea este una civila si nu comerciala. nu toate actiunile in care una din parti este comerciant este comerciala.
Răspuns la discuția urgent/ o pãrere



daca anterior de introducerea cererii pt somatie la plata am făcut o convocare la conciliere, tot cu plic returnat cu mentiunea societate desfiintată, dar debitoarea s-a prezentat in instantă fiind citată la acea adresa care figura ca firma s-a desfiintat, pot depune ca proba hotărirea din care reiese că debitoarea a fost citată cu acele date spuse de noi si s-a prezentat la proces?

care este art din lg.64/2005 prin care pot face cerere de faliment al debitoarei?


Hotararea in care s-a consemnat prezenta acestuia la judecata cu toate ca citatia s-a intors cu mentiunea societate desfiintata face dovada ca societatea inca primeste toate comunicarile la adresa respectiva. Totusi asa cum a spus si colegul afla adresa de la Reg Comertului iar in cazul in care firma e in faliment sa te inscrii in masa credala
Răspuns la discuția speta.....cer un sfat



Prin doua hot ale trib x este obligat sa plateasca suma de… este inscrisa somatia, am dovada, incepe executarea, x introduce o contestatie la executare, plateste o cautiune si i se aproba suspendarea executarii. Acelasi registrator de la of. de cadastru care a inscris somatia ii da un act in care scrie ca nu exista sarcini inscrise pe numele sau imobilul lui. X vinde apart fratelui sau. Intre timp se termina procesul cu contestatia la executare care ii este respinsa ca nefondata. Executorul ma anunta ca nu mai are ce executa ca x a vandut imobilul…..
Cand a facut contestatia la executare, x introduse si contestatii in anularea hotararilor pe motiv ca nu a fost legal citat. Hot trib sunt casate, se rejudeca fondul…la unul din dosare x iar este obligat sa plateasca suma de….celalalt este inca pe rolul instantei…..
Pana au fost casate hot trib am introdus o act pauliana si am cerut revocarea contr de vanz cumparare….actiune respinsa ca nefondata…acum eu vreau sa fac apel…. Insa ce sanse am daca nu mai am nici titluri executorii valabile….??????????



In orice caz ar trebui sa declari apel impotriva sentineti pt ca asa cum a spus si colegul numai asa mai poti obtine anularea contractului de v-c.
Acum totul depinde de motivarea pe care ai dat-o actiunii.
Daca ai invocat si dovedit ca la data incheierii contractului de v-c imobilul era litigios ai toate sansele. Mai mult mai ai dovada inscrierii somatiei. daca nu si nu introduci actiune in constatarea nulit absolute pt motivele de mai sus si tb sa fie ok.
Bafta!
Răspuns la discuția URGENT! Proces cu Coca-Cola!



Salut.

Sunt administratorul unui bar. 2 angajati Coca-Cola au luat din bar, fara voia mea, aparatura electronica in contul unei datorii a mea catre firma Coca-Cola (se pare ca au fost pusi de directorul local al Coca-Cola). Bunurile mele au fost duse in depozitul Coca-Cola. Ulterior cei 2 angajati ai Coca-Cola, prin presiuni si intimidari, mi-au fortat angajatii sa semneze 2 procese verbale prin care imprumutau, respectiv restituiau bunurile mele. Am depus plangere la politie pentru furt.

Intrebare: Pot actiona Coca-Cola in justitie pentru daune morale? Ce sanse de succes am si pentru ce suma (mentionez ca nu am putut organiza 2 evenimente si datorita acestui fapt s-a compromis si organizarea Craciunului si Revelionului, din acesta cauza si datorita faptului ca nu mai mi se aduce marfa fiind aproape in faliment)?

Cunoasteti vreun avocat supercompetent care sa ma reprezinte cu succes, fiind retribuit dupa castigarea procesului ?


In primul rand nimeni nu poate veni sa va ia aparatura electronica din bar. Numai in masura in care exista o hotarare judecatoreasca investita cu formula executorie, executorul judecatoresc putea sa va execute.
As dori sa stiu a cui era aparatura electronica? in masura in care aparatura apartinea firmei Coca -cola angajatii acesteia puteau sa vina sa o ridice numai in masura in care exista o reziliere a contractului de furnizare de produse cu consecinta restituirii bunurilor date de Coca Cola. Dar si in acest caz, in masura in care contractul dvs. cu coca cola nu prevede cazuri de reziliere de drept a contractului, trebuie sa existe o hotarare judecatoreasca definitiva si executorie iar executarea trebuia sa se faca tot de executorul judecatoresc.
In lipsa unor clauze de reziliere de drept a contractului cu coca cola, anagajatii coca cola nu putea sa vina sa ridice aparatura.
In masura in care aparatura apartinea firmei dvs. in nici un caz anagajatii coca cola nu aveau dreptul sa o ridice in contul unei datorii a dvs. fata de coca cola. Si in acest caz este necesara o hotarare judecatoreasca definitiva si executorie iar executarea, in masura in care nu executati de buna voie dispozitivul hotararii, se va face de executorul judecatoresc.
Prin urmare, anagajatii cocal cola printr-un veritabil abuz au ridicat aparatura, caz in care ati procedat corect acuzandu-i de furt. In cadrul procesului penal va puteti constitui parte civila cu contravaloarea bunurilor ridicate pe nedrept.
in masura in care nu va constitutiti parte civila cu aceasta valoare puteti sa intentati separat actiune civila, dupa solutionarea procesului penal solicitand atat valoare bunurilor ridicate precum si daune in valoare de .... reprezentand contravaloarea prejudiciului pe care l-ati suferit ca urmare a imposibilitatii dvs de a organiza diverse evenimente.
in ceea ce priveste refuzul coca cola de a va livra marfa, puteti intenta o actiune in executarea contractului cu coca cola in masura in care puteti dovedi ca v-ati respectat obligatiile sau sunteti pe cale sa le respectati, astfel ca invocare de catre coca cola a exceptiei de neecutare a contractului sa poate fi paralizata. In cadrul acestui proces puteti de asemenea sa solicitati daune reprezentand prejudiciul cauzat ca urmare a neexecutarii de catre coca cola a contractului cu dvs.


In ceea ce priveste un avocat foarte bun, acesta depinde de localitate in care va aflati.

Av. Rosulescu Irina
Răspuns la discuția speta-urgent!!!!!!!!!!!!!!!
1. Consider ca in cauza sunt incidente disp art.1191 Cod civ si nu ale art.1198 Cod civ. Art.1198 prevede cazurile in care creditorul nu a avut posibilotatea de a procura sau conserva o dovada scrisa, cazul de fata neinscriindu-se intre cele expres si limitativ prevazute de art.1198
2. Actiunea nu este prescrisa, cursul prescriptiei fiind suspendat daca si in masura in care se afce dovada imposibilitatii introducerii actiunii inauntrul termenului de 3 ani (dovada executarii pedepsei privative de libertate)
3.Mama nu poate fi martor, indiferent daca paratul este sau nu de acord. Ascultarea rudelor pana la gradul 4 inclusiv fiind posibila numai in anumite cazuri.Prietenul poate fi ascultat.