avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 911 soluții astăzi
Forum Activitate cristiangrecu

Activitate cristiangrecu

Răspuns la discuția schimbare denumire ong
trebuie resolicitata disponibilitatea denumirii?
si apoi trebuie mers probabil din nou si la finante pentru inregistrarea asociatiei cu noua denumire, va fi schimbat cif-ul, in contabilitate ce se va intampla, ca practic e alta asociatie?
multumesc
Asociatia "X" doreste sa schimbe denumirea in: Asociatia "Club sportiv X", pentru a se putea afilia la federatia de profil.
Odata cu aceasta se va introduce in statut si un nou tip de membru: membru sportiv.
Ce demersuri implica acest lucru?
Bun, dar membrii fondatori pot avea si calitatea de angajati. Cand am infiintat asociatia ne-am adunat persoane specializate pe anumite domenii: contabilitate, IT, mass media etc. Deci putem sa ne angajam pe noi insine ca si contabil, inginer IT, reprezentant relatii media etc?
Membrii unei asociatii non profit, pot fi remunerati in vreun fel? daca da, in ce conditii?
Am urmatoarea problema: in Actul constitutiv si in Statutul asociatiei am omis al doilea prenume al unuia dintre membrii fondatori. Actele de mai sus au fost deja atestate de un avocat si urmeaza sa depun dosarul la judecatorie. Credeti ca as putea sa am probleme in obtinerea personalitatii juridice din cauza acestei greseli?
Discuție asociatii
Stiu ca asociatiile pot avea persone remunerate. Aceste persoane pot fi dintre membri asociatiei? Spre exemplu functia de presedinte sau vivepresedinte ocupata de unul dintre fondatori poate fi remunerata?
Răspuns la discuția infiintare asociatie
Va multumesc mult! Am descoperit ca am si o cunostinta avocat.
Răspuns la discuția infiintare asociatie
Bun, asta am inteles, dar inainte de a merge la banca, statutul trebuie sa fie autentificat la notar si in el trebuie sa apara valoarea patrimoniului initial. Pentru autentificare am inteles ca-mi trebuie o dovada de la banca cum ca depunerea a fost facuta si contul creat. Deci cum ma duc la banca cu statutul autentificat cand eu trebuie sa am intai dovada de la banca si apoi se poate autentifica statutul??? Intelegeti ce nu inteleg?
Tocmai ma documentez in incercarea de a anfiinta o asociatie (ONG) si am urmatoarea nedunerire: in actul constitutiv trebuie mentionat patrimoniul la data constituirii asociatiei dar la banca, pentru crearea contului care va reprezenta patrimoniul initial trebuie sa vi cu o copie dupa actul costitutiv, deci care a fost primul: oul sau gaina?:-/
Intentionez sa organizez curse de masini gen "demolition derby", cu public, bilete etc, Acestea sunt renumite in SUA dar, din cate stiu inca nu s-au organizeaza astfel de evenimente la noi in tara si nici macar in Europa de Est. M-ar interesa ce pasi trebuie sa urmez pentru a obtine toate aprobarile si daca este necesara infiintarea unei asociatii inainte sau pot fi organizator ca si persoana fizica.