avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 921 soluții astăzi
Forum Activitate pincguinul

Activitate pincguinul

Buna ziua,
Va rog sa imi transmiteti cine este responsabil de :
- stabilirea unei statii de maxi - taxi intr-un oras
- ce demersuri si unde trebuiesc efectuate pentru mutarea acesteia in alta zona
Multumesc
Discuție PENSIE
Buna ziua,

Va rog sa imi precizati daca sunt nascuta in data de 04.09.1959, cu o vechime in munca de 38 de ani, la ce data pot sa ma pensionez anticipat sau anticipat partial conform ultimelor modificari ale legii si ce procent de penalizare se aplica.
Cine imi poate furniza cum sa calculez ce pensie pot obtine (valoare)
Multumesc
Buna ziua,
Multumesc pentru raspuns. Putem face noi aceasta solicitare in numele lui ? Unde trebuie sa facem aceasta solicitare ?
Buna ziua,
Va rog sa imi transmiteti un raspuns pentru urmatoarea speta :
- in 2005 se face un cadastru pe un teren negranituit in totalitate, ignorand si chiar avand o atitudine necorespunzatoare fata de celalalt vecin.
- in 2006 se demareaza un proces, se face o expertiza si o parte din terenul care se regaseste in cadastru, revin nu proprietarului, ci vecinului; acesta avand de achitat si o sulta.
- in acest moment cel care a primit partea de teren (care de fapt a fost a lui :(), doreste sa faca cadastru si cadastrul nou se suprapune cu cel vechi.

Care sunt pasii care trebuiesc urmati in cauza de fata.
Multumesc
Buna ziua,
Acum 10 ani parintii sotului meu au mers la notar si au incheiat un contract de vanzare cumparare pentru sotul meu si fratele acestuia. Contractul de vanzare cumparare a fost incheiat la suma de 30.000 lei, suma care binenteles ca ei nu au achitat-o parintilor lor. Fratele sotului meu este divortat si soti doreste o suma foarte mare pentru partea care ii revine in baza acestui contract. Mentionez ca ea solicita pret mult mai mare chiar daca noi i-am demonstrat preturile in baza grilelor notariale din acest an. Putem sa o despagubim cu 1/4 din cei 30.000 lei din 2006 sau acel act poate fi anulat ? Parintii sunt amandoi decedati.
Răspuns la discuția Succesiune mama
Buna ziua,
Va multumesc pentru raspuns.Daca actele de succesiune se fac inainte de un an de la data decesului, taxele sunt gratuite ?
Discuție Succesiune mama
Buna ziua,

Aacum 2 luni a decedat mama. In urma acesteia a ramas sotul si 2 fiice. Va rog sa imi spuneti care este cota ce revine fiecaruia in urma decesului mamei, ce acte sunt necesare pentru realizarea succesiunii, costuri si cine o poate demara, in ce termen ?
Multumesc
Buna ziua,

S-a finalizat un partaj, fara a fi solicitat la initierea procesului termenul de plata a sultei. Va rog sa imi transmiteti daca exista un termen legal de achitarea catre partea respectiva sau daca nu, cum se procedeaza ?
Multumesc
Discuție Partaj
Buna ziua,

Va rog sa imi raspundeti la urmatoarele nelamuriri :
- dupa finalizare partaj prin instanta, indiferent de cotele de atribuire; cel care despagubeste trebuie sa achite celeilalte parti suma integral, sau se poate stabili de catre instanta o esalonare pe o anumita perioada de timp
- exista act de de vanzare cumparare lasat de parintii decedati a uneia dintre parti.Conform acestui act au drept cei doi copiii 50 - 50. Unul dintre acestia era casatorit (intre timp s-a finalizat divortul) si conform act - "dreptul de indiviz de 1/2 din imobilul cumparat devine bun comun cu X" . Acest imobil intra in masa partajabila (apartament, autoturism, etc) a celor doi soti? sau trebuie un nou proces la care participa toate cele 3 parti implicate?
Răspuns la discuția Partaj
Buna ziua,
Multumesc pentru raspuns: va rog sa detaliati formularea “instanta este tinuta de incheierea de admitere in principiu” – eu inteleg ca nu mai poate fi luata in considerare decat printr-o noua cale de atac (Curtea de Apel) si nu o pot depune in momentul in care ne intalnim la noul termen pentru analiza contestatiilor expertizelor