avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 586 soluții astăzi
Forum Activitate eu12

Activitate eu12

Buna ziua, Inchei perioasa de preaviz pe 16.05.2014. lucrand 2 ani jumatate cu un CO neefectuat de 24 zile in acest timp. Exista o constrangere legala pentru plata acestora sau ramane la mica intelegere? Cum ar trebui sa abordez problema in cazul unui refuz. Multumesc
Răspuns la discuția varsta pensionare
Buna ziua, Va multumesc pt promptitudine. Sa inteleg ca mama daca are acesti ani de vechime ( are 38 de ani si 6 luni la ora actuala), ar putea iesi la pensie inainte de varsta de 59 ani si 10 luni, (adica anul acesta) fara o diminuare a acestei pensii. Legile sunt foarte dificil de inteles pt un necunoscator ca mine. Va sunt resunoscator.
Buna ziua, mama mea in varsta de 58 ani impliniti in septembrie 2012 si cu o vechime de aproape 39 ani in invatamant ar vrea sa iasa la pensie. Intrebarile mele ar : mai exista o lege privitoare la pensionarea mai devreme a femeilor care a nascut si crescut mai mult de 2 copii( mama are 4 copii), stiu ca exista o astfel de lege la un moment dat. Daca da, pensia ar fi redusa?
Si intrebarea doi, daca acest lucru nu e posibil s-ar putea pensiona anul acesta avand aceasta vechime, fara a mai astept 1 an. Multumesc mult!
Buna ziua,
Pot sa imi dau "demisia la zi" daca inca nu am incheiat cele 90 de de proba care sunt date pt un contract pe per nedeterm? Exista vreo situatia in care angajatorul sa-mi refuze acest lucru chiar daca nu are pe altcineva locul meu? In contract nu e precizat ca pot sa renunt in aceasta perioada fara sa mai stau in preaviz.
Multumesc !
Răspuns la discuția concediere
Am sa incerc si la AJOFM sa vad ce imi spun si ei. Dar acum cei de la servici vad ca s-au sucit si ma tin pana pe 31 decembrie. Cred ca va trebui sa merg in ianuarie sa vad cu somajul. Poate imi dau si o notificare ca s-a disponibilizat locul demunca sau orice altceva care sa arate ca CIM inceteaza din motive care nu tin de angajat.
Răspuns la discuția concediere
Intr-adevar in contract este precizata perioada de proba de 90 de zile, prin urmare inceteaza CIM in aceasta perioada. Acum am aflat. Ceea ce m-ar interesa pe mine este daca pot ei sa imi dea ceva scris precum ca am incetat CIM din motive care nu tin de mine ca sa pot sa merg la AJOFM si sa reiau somajul de absolvent. Aici este problema mea, pt ca pierd si somajul si asigurari si alte drepturi.
Răspuns la discuția concediere
nu am stat in perioada de proba, in prima zi de lucru am si semnat contractul.
Răspuns la discuția concediere
Sediul firmei e la Bucuresti. Punctul de lucru e la Iasi. Mi-au trimis azi o notificare unde mentioneaza ca CIM inregistrat la BUC in data de... inceteaza in temeiul art 31. aln 3 din Legea 53/2003-codul Muncii. M-am uitat peste acest art dar nu se potriveste deloc cu situatia mea.Deocamdata nu am semnat nimic. Nuj cum sa procedez. Perioada de proba nu ar trebui sa fie premergatoare semnarii CIM pe per nedeterm?
Discuție concediere
Buna ziua, m-am angajat pe data de 14.11 cand am semnat un contract pe perioada nedeterminata. Acum imi spun ca trebuie sa plec din firma ca nu merg vanzarile, iar eu nu sunt de acord pentru ca m-am angajat din somajul de absolvent pe care il aveam pana in martie 2012. Ce pot face acum? Mentionez ca din prima zi de lucru am semnat acest contract si in notificarea de incetare a CIM este precizat ca e inregistrat exact din data semnarii de catre mine. Care e perioada de preaviz? Le pot cere lucrul asta? Mai continui cu somajul in situatia asta?
Va multumesc .
buna ziua. Daca semnez contractul pe data de 14.11.2011 si primul somaj trebuie sa vina in per 16-18.11.2011, mai beneficiez? Ma gandesc ca ar fi pe luna octombrie cand eu nu am lucrat. Inca o intrebare? Pe zilele de pe 1.11 pana 14.11 cand m-am angajat imi mai da ceva?