avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 761 soluții astăzi
Forum Activitate iliany

Activitate iliany

Răspuns la discuția Infintare PFA
Multumesc frumos pentru raspuns. Numai bine tuturor.
Discuție Infintare PFA
Buna seara. Locuiesc la sat si as dori sa deschid in casa un magazin alimentar(mixt) Eu fiind inginer mecanic. As dori sa imi spuneti daca se poate PFA . Sau este obligatoriu SRL. Multumesc.
Buna seara. Ce acte sunt necesare la incheierea unui precontract notarial de vanzare -cumparare al unei locuinte si ce avans maxim se poate percepe?
Discuție Noul cod civil
Buna seara. Ce sa schimbat in noul cod civil legat de vanzarea unui apartament? exemplu:titulari X si Y avan un copil de 6 ani. X si Y divorteaza, copilul ramanand in intretinerea lui Y .Nu se face partajul bunurilor. Dupa un an Y moare. X cere in instanta incredintarea copilului. se face succesiunea bunurulor. copilul are 50% iar X 50%. Acum doresc sa vanda ap. ambi de comun acord. copilul are acum 17 ani si 9 luni. Dupa vechiul cod gaseai cumparator, se facea un ante contract cu promisiune de vanzare si pretul. Se mergea la autoritatea tutelara cu un curator si in termen de 15 zile putei vinde. Cu promisiunea, ca minorul sa dobandeasca alta locuinta. Acum am auzit ca trebuie mers la tribunal. Am cautat in noul cod dar nu am gasit nimic, sa ma lamureasca. Imi puteti spune cum se procedeaza. Sau unde sa caut mai exact? Multumesc
Răspuns la discuția Vanzare Apartament.
Multumesc. am fost la autoritatea tutelara, impreuna cu curatorul, si ne-au spus ca dureaza 30 de zile, eliberarea actelor. Ne-au cerut suma vanzari apartamentului. Nu stim inca care va fi exacta. Avem o oferta, daca am acceptao ar trebui sa mergem luni la notar. Cum se procedeaza mai exact?
Buna seara. Sunt coproprietar al unui apartamen,impreuna cu fica mea de 17 ani. De comun acord, dorim sa-il vindem. Intrebarea mea este: Daca la semnarea precrontractului de vanzare, este nevoie de curator? Sau numai la semnarea vanzari ? Va multumesc anticipat.
Răspuns la discuția desfacere contract de munca
imi cer scuze era luna 06
Răspuns la discuția desfacere contract de munca
am anuntat pe data de 16.07 si mia eliberat si adeverinta pentru spital pe 22.07. tot atunci ma anunta ca mi-a desfacut cm cu data de 23.07. nu am primit inca decizia. cica este contabila plecata. nici certificatele medicale nu vrea sa le primeasca.
Sunt angajata la o societate privata,,am intrat in spital in data de 14 luna curenta,in data de 23 angajatorul mi a desfacut contractul de munca..am parasit spitalul in data de 28...mentionez ca acesta nu doreste sa mi inregistreze concediile medicale ..spunand ca nu mai figurez ca salariata lui..e legal ce face?mentionez ca boala mea este de natura coronariana cu infarct miocardic si doua stenturi puse pe artera coronara..ajutati ma cu un sfat va rog...
Este legala micsorarea cu 15% a cuantumului indemnizatiei de somaj?ce act normativ sta la baza acestei hotarari si daca el a devenit operational prin publicarea lui in Monitorul Oficial?