avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 899 soluții astăzi
Forum Activitate robert19841209

Activitate robert19841209

Răspuns la discuția Revenire CCC pe acelasi post
Multumesc
Buna ziua, la revenirea din CCC angajatorul este obligat sa ma repuna pe aceasi pozitie pe care eram inainte de a intra in CCC, sau ma poate repune pe orice pozitie doreste el?
Buna ziua, la intoarcerea din concediul de maternitate angajatorul conform legislatiei in vigoare este obligat sa te angeje pe pozitia din care ai mers in concediu de maternitate cu resoectivele beneficii? Sau te poate angaja pe o pozitie inferioara? Daca ii obligat sa te angajeze pe aceasi pozitie si nu vrea, legal ce ii de facut?? Multumesc pentru raspunsuri.
Buna ziua am o nelamurire in legatura cu calcularea indemnizatiei pe perioada de natalitate. Sotia pe fluturas are urmatoarele: salar tarifar(1675), salar realizat (1599), premii/regularizari (377), venit brut(2069), venit net(1728) si salar net(1450). Dupa care din ele se calculeaza suma concediului si a indemnizatiei? #-o#-o#-o
Discuție Problema ANAF
Buna ziua, sotia lucreaza ca si sef magazin la un magazin ce comercializeaza produse refrigerate. Sambata a fost scumpul ANAF in control si caserita care lucreaza in casa a uitat sa introduca dimineata soldul de casa in program (soldul fiind 400 RON). Bineinteles ca ANAFul a gasit un plus in casa pe X de 402.50 RON si au dat amenda 17500 RON, neinteresandui ca sa produs eroarea de neintroducere a soldului de casa, si au luat si plusul. Ce se poate face in aceasta cauza??#-o#-o#-o In afara de asta au mai dat si o amenda de 500 RON pentru ceva registru la ceva marfa ce a venit prin transfer intern de la depozitul societatii, pentru care daca se facea registru se dubla marfa in gestiune. Scumpii domni nici acest lucru nu au vrut sa-l inteleaga....
Se poate in aceasi zi, aceasi echipa sa amendeze de doua ori acelasi magazin???
Am inteles, va multumesc frumos de raspuns.
Teoretic tura mea ar fi fost de sambata noaptea spre duminica, dar acuma se vor modifica turele fiindca vor ramane numai 3 colegii si vor fi in ture de 12/24 pana eu sunt in concediu medical. Sa inteleg atuncea daca vrea ma poate chema deja in tura de sambata dimiceata la servici?
Buna ziua, lucrez ca si agent de paza in ture de 12/24 si 12/48. M-am imbolnavit si am primit concediu medica pe 5 zile (luni-vineri). Intrebarea mea este ca angajatorul ma poate chema deja sambata sau duminica la lucru sau numai de saptamana viitoare de luni?
Am completat formularul in care scria problemele dar cu acela l-am ridicat cand a sosit telefonul si a ramas la ei formularul respectiv.....deci eu nu am nici o dovada cu ce probleme a avut doar ce este scris in fisa de garantie, unde au trecut probleme cu softul.....
Problema ii ca telefonul e cumparat dintr-un magazin mare de electrocasnice si cred ca pe ei ii cam doare in cot de faptul ca eu pot sau nu sa folosesc abonamentul de telefonie si serviciile care vin cu acest abonament....