avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1818 soluții astăzi
Forum Activitate mikiss15

Activitate mikiss15

voi fi administrator al unei firme,actele sunt in curs de formare la Reg.Com. Fostul administrator a emis bilete la ordin (in nr.de 3) fara acoperire.primul avea data scadenta luna trecuta,cand inca mai era administrator,urmatoarele 2 au data scadenta in luna iulie,respectiv august.au o suma mare ambele,si nu stiu daca in viitor vor fi disponibili atatia bani.
voi raspunde juridic ,eu ca administrator,pentru emiterea acestor BO desi sunt semnate de fostul administrator? Cum ma afecteaza personal?
Va multumesc anticipat
multumesc frumos! Administratorul nu este in tara,eu am nevoie urgent de actele acestea si el nu ma poate ajuta acum,sau nu vrea sa mi le dea,sau nu le gaseste. tocmai de aceea vreau sa stiu daca exista si alta modalitate sa pot intra in posesia acestora.
Buna ziua.
cum pot intra in posesia actului constitutiv si o copie CUI a unei firme in care sunt doar asociat? Se pot elibera niste copii ale acestora de la Registrul Comertului? Multumesc
in urma cu 2 ani s-a deschis o firma cu sediul la adresa mea,dandu-mi acordul. Dupa o perioada de timp firma nu a mai avut nicio activitate. Am vazut pe lista de la ANAF ca e firma cu datorie catre stat.
Din moment ce firma respectiva are sediul pe adresa mea si este datornica , eu sunt afectata in vreun fel?
multumesc
buna ziua! am un copil care luna aceasta a implinit 2 ani,am primit indemnizatie de crestere datorita faptului ca eram studenta la zi (facultatea am terminat-o anul trecut),nu am avut un loc de munca inainte de a ramane insarcinata sau inainte de facultate.pot beneficia de somaj dupa aceasta perioada de crestere a copilului, pana imi voi gasi un loc de munca? va multumesc!
Copilul are un an si sase luni si as mai avea inca sase luni de cic.in situatia aceasta as putea sa muncesc?
Buna ziua.beneficiez de indemnizatie de crestere a copilului si de curand mi-am gasit un loc de munca part-time.intrebarea mea este urmatoarea.in cazul in care as lucra part time imi afecteaza in vreun fel indemnizatia de crestere a copilului?locul de munca ar presupune un numar de 88 de ore lunar.va multumesc
Discuție alocatie copii
buna seara! va rog sa ma lamuriti si pe mine cu o problema: am doi copii de 2 ani respectiv un an,si primesc alocatie din partea statului pt amandoi,iar indemnizatia de crestere a copilului am primit-o doar pt primul copil care acum are 2 ani pe baza ca sunt studenta la zi,si urmeaza sa depun in continuare dosarul luna aceasta pt cel de al 2-lea copil pana va implini si acesta 2 ani; problema ar fi urmatoarea: sotul (tatal copiilor) lucreaza in Marea Britanie legal,iar de curand a aplicat pentru o asa zisa alocatie pt copii (tax child): putem primi acea alocatie in timp ce copiii primesc de aici,mai pot depune dosarul pt indemnizatie? va multumesc
buna ziua!
sunt casatorita si am 2 copii de 2 ani respectiv un an,iar sotul munceste in uk.
in toamna acestui an vreau sa plec impreuna cu copiii la sot in uk si nu stiu ce anume imi trebuie pt ei ca sa ii pot scoate din tara.am auzit ca as avea nevoie si de o procura speciala din partea sotului,si pasapoarte...pasapoartele se fac pentru fiecare copil in parte?
va multumesc!