avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 904 soluții astăzi
Forum Activitate CRISTINArares

Activitate CRISTINArares

in ce conditii se primeste prima de la stat pentru economisire si de la ce banci?
buna seara
am primit de la finante un titlu executoriu pentru 7 amenzi neachitate, 2 de cate 750 lei si 3 de cate 250 lei. in titlu e trecut doar data si numarul procesului verbal. am fost la finantte sa vad dedspre ce este vorba si persoana ce se ocupa de amenzi este in concediu. colega ei mi-a spus ca ea nu ma poate ajuta ca nu gasaste dosarul cu acte si sa revin dupa ce se intoarce acea persoana din concediu. ma poate ajuta cineva ce ar trebui sa fac pentru a afla de unde provin acele procese verbale,
buna ziua. am achizitionat un autoturism din Germania in valoare de 3000 euro (12930 lei). Achizitia s-a facut pe societate inregistrata in Romania. imi spuneti va rog ce inregistrari contabile trebuie inregistrate, ce trebuie trecut in declaratia 390 si ce in decontul de tva 300?
Răspuns la discuția declaratia 390
multumesc. decontul de tva trebuie sa se depuna lunar sau se poate mentine rapoetarea trimestriala
Discuție declaratia 390
declaratia 390 se depune lunar sau doar in luna in care s-au inregistrat operatiuni intracomunitare?
se poate achizitiona un autoturism din strainatate ( germania) pentru a fi inmatriculat pe o societate ce a inregistratpierderi in anii fiscali anteriori?
Discuție plata taxa tv
buna ziua. am primit azi o notificare de plata de la televiziunea romana pentru sumele neplatite pentru taxa tv si penalitati de intarziere di facturile de energie electrica pe societate. nu detin aparat tv si la electrica ca depus instiintare sa nu detin tv. ce ma sfatuiti
dupa o perioada de 2 luni de concediu fara plata se poata beneficia de somaj?
societatea la care am fost angajata este obligata sa ma primeasca inapoi la munca?
in perioada 2003 -2005 am fost angajatul unei societati pe post de gestionar. mi s-a cerut o garantie materiala, am incheiat cu ei un contract de ipoteca pentru casa .
de cand am incetat sa mai lucrez pentru acea firma si pana in prezent nu mi s-a ridicat ipoteca de pe casa. ce trebuie sa fac? nu au emis nici o pretentie pentru lipsa in gestiune sau alte daune. mi-au trimis doar cartea de munca. trebuie sa ii dau in judecata?
am incheiat pe societate un contract cu telefonia mobila orange.
abonament bisniss flexibil grup 25 euro , dublu creditului inclus in data de 16/03/2010 pe o perioada de 24 luni. acum vad ca nu mai beneficiez de dublu credit doar de 25 euro credit. pe contractul meu nu e specificat ca dublu credit ar fi pe o perioada determinata asa cum mi s-a spus in convorbirile telefonice cu angajatii companiei. mi-au spus ca nu pot renunta nici la contract pana la trecerea celor 24 luni. e normal sa nu beneficiez dar sa fiu obligata sa mentin contractul?