avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 752 soluții astăzi
Forum Activitate marisara

Activitate marisara

Buna ziua
as dori sa va intreb daca pentru bebelusii noi nascuti se poate elibera reteta
compensata, avem o mica iritatie de la pampers si medicul de familie ne-a dat o reteta dar a zis ca nu poate fi compensata deoarece cnp-ul bebelui nu apare in sistem la cas decat dupa o luna de la nastere si ca nu poate elibera reteta compensata.
Multumesc
Răspuns la discuția Valabilitate procura
nu apare nici o data pe ea nimk de aceea intreb cat e valabila daca nu scrie pe ea
Buna ziua
As dori sa va intreb cat timp are valabilitate o procura de administrare a bunurilor cu drept de semnatura in fata oricarei persoane juridice, in fata autoritatilor administratiei publice etc....
Va multumesc
Buna

As dori intreb daca esti abonat orange si esti in parioada contractuala si doresti
sa intrerupi abonamentul pentru o perioda de 2 luni in sensul ca pleci din tara si nu doresti sa activezi roamingul se poate face asta? Cu mentiunea ca cele 2 luni sa ti se prelungeasca pana la terminarea contractului?

Multumesc
Ce se intampla daca nu platesti la provident ratele?
Daca primesti acasa notificare de la birou de avocat si nu platesti nici atunci , nu ai
nici un bun pe numele tau ce ti se poate lua ? Ti se poate pune oprire pe salar ?
Mersi
De exemplu cat insemna cheltuielile de executare la suma de 2000 lei?
daca copilul este plecat in germania cu mama sa m-ai trebuie sa platesc pensie alimentara din moment ce eu nu vad copilul
exista o sentinta prin care am dreptul sa vad copilul cand vine in tara dar nu am reusit sa ne intalnim niciodata nu am fost anuntat
as putea deschide un nou proces pentru sistarea pensiei alimentare in acest caz?
Vreau sa va intreb ce se poate face daca din motive tehnice neprezentate de firma s-a anulat din grila de programe 3 canale pentru care se platea abonament si nu s-au inlocuit aceste posturi dar eu trebuie sa platesc integral abonamentul.
Mersi
buna seara
Intrebarea mea este cand se renoveaza acopersul unui bloc cum se face plata la fiecare proprietar in parte daca de ex eu locuiesc la parter?
Discuție CAS
Pentru a obtine o adeverinta pentru medicul de familie cand te muti in alta
localitate ai nevoie de adeverinta de la CAS
Intrebarea mea este de ce se face dovada pe ultimi 5 ani de munca si
daca in aceasta perioada a fost intrerupere intre locurile de munca adica
pe o perioada de 1 an nu ai avut loc de munca si nici de somaj nu ai beneficiat
de ce trebuie platit CAS pe aceasta perioada daca tu nu ai avut nici un venit?

Va multumesc
Răspuns la discuția somaj
Da trebuie sa fi in somaj si trebuie sa iti gasesti loc de munca intr-o
alta localitate cu contract de munca pe o perioada nedeterminata de
cel putin un an
Statul plateste aceste salarii compensatorii si dosarul trebuie depus
la AJOFM din localitatea de unde pleci si e nevoie de schimbare de domiciliu