avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1971 soluții astăzi
Forum Activitate ladder

Activitate ladder

Răspuns la discuția Accident moped cu victime
Eu zic sa iei un avocat , cred ca ar fi cel mai indicat.Banui ca la un picior rupt cu tija in el o sa aiba ceva zile de spitalizare iar daunele materiale si morale pe care instanta te-ar putea obliga sa le platesti ar fi destul de mari.
Cel mai bine este sa consulti un avocat care este cel mai in masura sa te indrume si sa te reprezinte in instanta in astfel de situatii.
Multumesc mult e tot pentru raspunsuri.
Este o rezolutie intradevar , ce ma intriga este faptul ca nu mi se pare corect:
daca acel etilotest nu functiona in parametrii standard?Mie ambele probe de sange au iesit sub 0.80 din prima nefiind nevoie de recalculare retroactiva.Cunosc persoane care au avut peste 0.80 in probe, au mers la recalculare si li s-a dat tot SUP ba chiar si o amenda mai mica.Mentionez ca nu aveam nici cel mai mic antecedent , nici macar contraventional.
In final este tot vina mea este ca nu trebuia sa ajung aici.
Va multumesc mult de tot pentru lamuriri.
Răspuns la discuția neinceperea urmaririi penale
te duci la politie unde faci o cerere tip ,copie CI plus inca ceva acte pe care nu le mai stiu sigur si ti se inapoiaza permisul in maxim o saptamana.
Răspuns la discuția Alcool la volan
Ia un avocat in primul rand , cerere recalcularea retroactiva a alcoolemiei la IML , in functie de aceasta recalculare vine ( sub 0.80 ) si avocat este posibil sa scapi cu un NUP.Daca se intampla asta poti ramane si cu permisul de conducere.
Am prins un pic ideea acum citind pe articolele precizate de dvs.O intrebare as mai avea :
privind cazul meu si in cele intalnite in experienta dvs. credeti ca rezolutia de SUP este corecta sau trebuia NUP.
Sa va explic si imi cer scuze pentru eventuale greseli de exprimare privind partea legala:
Anul trecut am avut un usor accident de circualtie ,fara victime doar cu avarii usoare.La testarea cu etilotestul mi-a iesit 0.60 si automat mi s-a intocmit dosar penal pentru conducere sub influenta bauturilor alcoolice.Am mers la unitatea sanitara ,am dat 2 probe de sange si am asteptata rezultatele.Ambele analize de laborator imi vin sub 0.80.Pe baza acestui buletin de analize procurorul da rezolutia de scoatere de sub urmarirea penala ,amenda 800 ron ,cheltuieli de judecat 100 ron.
Practic alcoolemia mea fiind sub 0.80 este contraventie conform codului rutier.
In situatia asta credeti ca o rezolutie NUP era mai avantajoasa pentru mine decat SUP.
De asta intreb diferenta dintre cele doua,in termeni mai simpli deaorece neavand cunostinte de drept nu ma lamuresc citind acele articole.
Pe mine m-ar interesa din punct de vedere legal aceasta diferenta.Scoatere si neancepere si eu stiu ce inseamna insa as vrea sa aflu parerea unui expert cu privire la diferenta dintre cele doua situatii ,cum sunt ele privite din punct de vedere legal.
As dori sa aflu si eu exact care este diferenta ,daca ea exista , intre Scoatere de sub urmarirea penala si Neancepera urmarii penale.
Răspuns la discuția permis suspendat, alcool
Ideal este sa va angajati un avocat care sa va reprezinte si sa cerereti recalcularea retroactiva a alcoolemiei,este posibil ca acolo sa iasa sub 0.80 si procurorul de caz sa dea NUP.Daca s-ar intampla asa va puteti recupera permisul.
Răspuns la discuția Alcoolemie, recalculare
omul se refera la calculul retroactiv al alcoolemei,practic va trebui sa mai dea o declaratie in care sa spuna: cand si ce a baut ,cand si ce a mancat,inaltimea lui ,greutatea .Pe baza unor astfel de criterii se face aceasta recalculare.
Cel mai indicat este sa iei legatura cu un avocat care sa te consilieze ,ei sunt cei mai in masura sa te ajute.