avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1149 soluții astăzi
Forum Activitate luptatorul

Activitate luptatorul

Ma intereseaza daca se poate plati in rate? Si cum?
Copilul meu minor in varsta de 16 ani, i s-a intocmit dosar penal la varsta de 15 ani, pe seama, ca a alergat pe holul scolii in pauza si s-a izbit de o invatatoare. Aceasta a formulat o plangere prealabila, pentru a fi minorul tras la raspundere penala. Prin rezolutia procurorului,dupa 6 luni, in aceiasi zi, organele de cercetare penala al politiei, au dispus inceperea urmaririi penale a minorului. Pana la urma procuratura ajunge la concluzia, sa i se aplice minorului o sanctiune cu caracter administrativ-amenda. Dispune: scoaterea de sub urmarire penala a invinuitului, aplicarea unei amenzi cu caracter administrativ de 200 lei, si cheltuieli de judecata 300 lei suportate de faptuitor (din care 200 reprezinta onorariul avocatului din oficiu).
Intrebarea mea este: Daca se poate plati in rate amenda si cheltuielile de judecata. Minorul are 16 ani, fiind elev si nu are venit, iar amenda se refera faptuitorului, care nu are nici cea mai mica logica, deoarece sa obtina un minor de varsta lui venit din cate stiu este infractiune.
As dori si eu un formular de cerere pt.restituirea banilor, nu am gasit niciunde.
Răspuns la discuția nelamuriri dezbatere mostenire
Dupa cum ai expus situatia, tie ti se cuvine 75% din apartament iar surorii tale 25%. In acest caz numai tu cu sora ta participati in actiunea de dezbatere ca fiind mostenitori.
Se mai pote intra in drepturile parintesti.
Daca nu ai decazut inca din drepturile parintesti, primul lucru trebuie sa introduci cerere de divort (ceri si pensie de intretinere), iar dupa ce divortezi poti sa o bagi pe mama copiilor la abandon de familie. Dureaza aproximativ 1 an dar merita.
Răspuns la discuția Divort
Situatia se clarifica la partaj.
Răspuns la discuția Declaratie Mincinoasa
Este greu de demonstrat marturia mincinoasa. Daca mai este inca un martor care a declarat la politie sau in instanta ce scrie in declaratia de la politie se poate interpreta ca marturie mincinoasa, daca nu, se poate interpreta ca politia a recurs la intimidare. Daca declaratia nu a fost scrisa de martor, sunt sanse de interpretatre. Oricum un avocat bun poate rezolva problema.
Daca esti majora trebuie sa descizi actiune impotriva tatalui tau in care sa ceri pensie de itretinere. Pensia de intretinere pana la virsta de 26 de ani se acorda si in vacante, cu conditia sa continui studiile. Din cate stiu actiunea este fara timbru. In cerere chear poti specifica, sa se judece in lipsa ta. La dosar poti sa depui si un inscris (unde sa scrii conditiile tale, cam ce ai vrea sa spui instantei in sedinta publica), daca este cazul.
Am inteles ca lemnul este ecologic dar carbunele (huila) ???
Locuiesc in Valea Jiului si prin alocatie primim carbune si iarna peste 90% din locatarii cartierului focaresc cu carbune. Mentionez ca vara nu folosesc carbune din cauza incalzirii excesive.