avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 903 soluții astăzi
Forum Activitate marius2474

Activitate marius2474

Buna ziua stimati forumisti!
Am o casa in proprietate cu inca o persoana in cote indivize de 1/2. Deoarece au intervenit diferite evenimente ireconciliabile dorim sa ne despartim (concubinaj). Problema este ca eu, dupa ce am cumparat amandoi proprietatea, am investit masiv iar concubina mea absolut nimic. Dorim sa iesim amandoi din indiviziune dar eu nu doresc sa pierd investitiile masive (casa cumparata la rosu si adusa la cheie prin participatia exclusiva a mea) iar persoana cealalta numai sa profite de valoarea actuala a casei mult marita si sa isi insuseasca o cota de 1/2 nemeritata. Ce as putea face? Va multumesc anticipat!
Buna seara! Sint pirit intr-un proces. Pe scurt as dori sa stiu daca mi se aduce nulitatea contractului de v-c pe ( pe baza erorii distructive de vointa etc. etc.,precum ca au vrut uzufruct si nu o vinzare fara clauze, nu conteaza asta) conteaza ca reclamantii au recunoscut ca am platit pretul si am facut investitii substantiale in imobil, eu am fost de buna credinta si vreau sa stiu daca mi se anuleaza actul, imi primesc banii si investitia? avand in vedere ca judecatorii trebuie sa judece numai asupra a ce se cere si ei vor strict anularea absoluta??? mentionez ca nici eu nu vreau solutii de compromis existand dusmanie intre parti...
Nu doresc lamuriri cu fazele procesuale ,caile de atac, sint in tema vreau sa stiu clar , in speta ce se poate intimpla daca se anuleaza acest contract in final.... va multumesc anticipat!!
Nu au fost incheiate acte in virtutea acestui contract... ma intereseaza numai banii mei nu efecte retroactive, etc.., si care ar fi procedura... iar multumiri!
Răspuns la discuția Concluzii orale sau scrise?!
Va multumesc,tocmai ca nu stiam singur, nu stiu procedura la perfectie si ma gindeam sa imi fac o schita de concluzii orale succinta , fara sa abuzez de rabdarea instantei si concluzii scrise in dublu exemplar ca sa le predau la sfarsitul sedintei ca sa nu mai cer un termen scurt pt amanarea pronuntarii dar vroiam sa fiu ferm convins.
Renuntarea la asistenta juridica in forma orala este suficienta??
Buna seara! Sint pirit intr-un proces si acum am ajuns la faza apelului. Am constatat ca avocatul meu este superficial. Pe mai departe as dori sa ma reprezint singur si as dosi sa stiu daca pot pune concluzii in proces sau depune concluzii scrise la urmatorul termen avind in vedere ca mai este un termen si 2 martori de audiat. Ma intereseaza foarte mult sa pot vb eu in proces(instanta mi-a interzis spunind ca am aparator!!! aparator care ...) si sa depun concluzii avind in vedere ca posed cunostinte juridice pt a ma descurca. Nu sint practicant de drept dar consider ca imi reprezint cel mai bine interesele.
Răspuns la discuția admitere sng 2010
Buna seara tuturor! am cochetat si eu cu ideea de a da la SNG si acum am gasit acest forum si aflu ca este examen in noiembrie. E tardiv oare sa ma apuc de invatat? avand in vedere ca materia a mai fost parcursa in trecut cu ocazia unui concurs pe post de grefier?
Discuție Ipoteca rang I
Buna ziua! Sunt detinatorul unui imobil asupra caruia este pusa o ipoteca de rang I in favoarea unei banci, cu interdictie de grevare, instrainare, dezmembrare etc. Detinatorul creditului cu ipoteca imobiliara asupra proprietatii mele este un tert care nu vrea sa semneze rambursarea acestui credit datorita unui litigiu ivit intre noi, desi doresc sa achit eu acest credit ipotecar.Cum pot face sa vand imobilul fara ca detinatorul creditului sa semneze pt rambursarea anticipata a acestuia?? Pot oferi bancii o garantie? Pot depune la aceasta banca un depozit in valaoarea creditului si sa ii garantez? Din discutiile purtate cu acestia ei spun ca daca nu vine titularul acestui credit sa semneze o rambursare anticipata nu se poate altfel. Stie cineva o solutie viabila si legitima? Va multumesc!
Plangerea a fost depusa anul trecut in octombrie si dupa ce am dat declaratii si am depus dovezi care sa ma disculpe, nu am mai primit nici un raspuns.Dupa cum se stie acestea merg greu, daca depun pangere pt denunt calomnios, nu intervine prescriptia? Deoarece din cate stiu eu termenul de depunere a unei plangeri prealabile este de 2 luni atunci cand se cunoaste faptuitorul ....... sau pot motiva faptul ca dosarul este pe rol si pot cere chiar conexarea acestor plangeri? Si da intr-adevar plangerea penala se bazeaza pe minciuni si le pot dovedi prin inscrisuri si prin martori. Va multumesc din suflet tuturor celor care m-ati ajutat!!
Si mi-au facut si plangere pt inselaciune, culmea!!!!! ca cica eu i-am inselat, deci nu fetei lor care a dat cel mai putini bani , mie care am vandut tot si pana acum am investit 40 mii eur in acea casa
La ce capcane ma pot astepta? noi am avut incredere si le-am dat banii in mana crezand ca sunt parinti si socri adevarati....( , acum avem acte dar...avem si proces...

PS Desi in actiune au motivat ca prietena mea e singurul lor copil, mai au un baiat care si pe el l-au inselat de 4000 eur si nu mai vrea sa auda de ei, am depus si copii dupa buletinul lui si certificat de nastere sa vada instanta cat de mincinosi sunt...sunt asa de periculosi ca nu stim ce le mai trece prin cap sa mai faca...cu regret dar chiar e un caz real ..... parinti care chiar si-au inselat ambii copii
Procura este speciala in sensul ca imputerniceste pe unul din reclamanti sa duca la indeplinire specific acel ante contract si nimic altceva, sumele din acte sunt reale, notarul a explicat de fiecare dat ce semneaza si noi si notarul am insistat de fiecare data sa citeasca inainte de a semna, actele