avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 242 soluții astăzi
Forum Activitate olteanu.adriana

Activitate olteanu.adriana

Promisiune bilaterala
buna ziua,
Am o promisiune bilaterala de vanzare cu un dezvoltator imobiliar. ce are ca termen de predare 30.03.2021 cu perioada de gratie 4 luni si perioada cu penalizare de 2 luni .... deci termenul final ar fi 30,09,2021. Achitarea apartamentului se face pe etape de lucrari in care am dat avans si mai am 4 etape. A 2-a transa trebuia sa o achit dupa turnarea placii peste etajul 2 si eu nu am achitat decat jumatate pentru ca termenul era deja depasit. Eu nu vreau sa renunt la acest contract, dar vreau sa achit la final. In PROMISIUNE scrie ca daca nu achit transele conforme Dezvoltatorul imi poate anula aceasta promisiune. Mentionez ca este trecuta in cartea funciara.
1. poate dezvoltatorul sa anuleze aceasta PROMISIUNE si in ce conditii?
2. poate fi scoasa din cartea funciara?
3. anularea se poate face numai la notariat sau cu hotarare judecatoreasca?
4. ce se intampla daca pe data de 30.09.2021 nu ma prezint la notariat
(acesta e termenul limita in care trebuie sa se faca contractul de vanzare cumparare)?
Multumesc.
buna ziua,
Am o promisiune bilaterala de vanzare cu un dezvoltator imobiliar. ce are ca termen de predare 30.03.2021 cu perioada de gratie 4 luni si perioada cu penalizare de 2 luni .... deci termenul final ar fi 30,09,2021. Achitarea apartamentului se face pe etape de lucrari in care am dat avans si mai am 4 etape. A 2-a transa trebuia sa o achit dupa turnarea placii peste etajul 2 si eu nu am achitat decat jumatate pentru ca termenul era deja depasit. Eu nu vreau sa renunt la acest contract, dar vreau sa achit la final. In PROMISIUNE scrie ca daca nu achit transele conforme Dezvoltatorul imi poate anula aceasta promisiune. Mentionez ca este trecuta in cartea funciara.
1. poate dezvoltatorul sa anuleze aceasta PROMISIUNE si in ce conditii?
2. poate fi scoasa din cartea funciara?
3. anularea se poate face numai la notariat sau cu hotarare judecatoreasca?
4. ce se intampla daca pe data de 30.09.2021 nu ma prezint la notariat
(acesta e termenul limita in care trebuie sa se faca contractul de vanzare cumparare)?
Multumesc.
Răspuns la discuția titlu de plata
multumesc ...
dar eu am titlul emis pe 10 iunie ... cum pot afla data in care ANRP a transmis Ministerului de Finate cupoanele speciale..... nu trebuie sa tin cont de acest 10 iunie?
Discuție titlu de plata
buna ziua,
Ce se întâmplă în cazul depășirii termenului legal de 175 zile în care ar trebui să mi se achite de catre ministerul de finante o sumă de bani conform unui Titlu de plată ANRP și unde trebuie sa ma adresez pentru a reclama nerespectarea acestui termen?
multumesc
Discuție TEREN
Buna ziua, avem un teren alipit din x-209mp si y-224 mp total alipire 433mp si pe 190mp din acest teren dezvoltam un proiect imobiliar cu 10 apartamente, restul fiind spatiul verde. La finalizarea proiectului apartamentele (respectiv mp construiti si terenul aferent constructiei) se impart in mod egal ? atunci cum diferentiem acei mp de la X si Y - adica diferenta de 15 mp?
Buna ziua,
Am un teren pe care suntem 3 proprietari si dezvoltam un proiect imobiliar cu 9 apartamente; cum pot vinde acele apartamente? Tb sa devin persoana juridica sau pot vinde ca persoana fizica? Si cum rezolv cu taxele si ce obligatii fiscale am? Pot vinde toate apartamentele in acest an sau am un plafon minim si maxim?
Discuție CASMB
unde gasesc lista cu acte necesare declarare servicii conexe CASMB
am cautat pe site - ul lor si nu am gasit nimik ...iar la ei la ghiseu nu ma poate lamuri nimeni .....
multumesc
Buna ziua ...
Terenul si casa au fost cumparate acum 13 ani , far a mi se aduce la cunostinta despre existenta conductei.
Am un aviz negativ de la Apa Nova in care mi se spune care sunt distantele legale pe care trebuie sa le respect si ca pot efectua aceasta lucrare pe cheltuiala mea .

multumesc ....
cam cat ar dura un astfel de proces si care ar fi costurile????
nu avem posibiltatea de a modifica si muta constructia in alta parte a terenului pentru ca sunt obligata in cerificatul de urbanism sa am anumite retrageri ....
Buna seara,
cum pot rezolva mai repede urmatoarea problema:
detin o casa pe care vreau sa o demolez
am un certificat de urbanism eliberat de Primaria sector 3 in care mi se da acord sa demolez si sa construiesc un imobil .... si cand am inceput sa depun proiectul pentru avizare ... la una dintre utilitati ... mai concret Apa Nova .... descopar ca teava de apa rece care face alimentarea intre doua blocuri este pe terenul meu (sub casa) la nu stiu ce adancime .... motiv pentru care mi s-a respins avizul
intrebarea mea este cum pot determina Apa Nova sa isi mute teava de pe proprietatea mea si sa imi dea avizul necesar pentru autorizatia de constructie ????
In situatia in care eu angajez o firma agreeata Apa Nova sa imi execute aceasta lucrare ,,, cine trebuie sa suporte costurile? .... le suport eu si ulterior sa ii dau in judecata pentru a mi le recupera????