avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1947 soluții astăzi
Forum Activitate dandi

Activitate dandi

Răspuns la discuția CUM POT RECUPERA MOSTENIREA?
multumesc
buna ziua....am si eu o problema,daca mi-atzi putea da un sfat...bunicul meu a avut 5 copii,tatal meu si inca 4.....tatal meu si inca 2 frati au murit ramanand in viatza un unchi,si o matusa...acest unchi a ramas in casa parinteasca,neavand niciun act...acum dupa ani de zile,as vrea sa-l dau in judecata pentru ca mostenirea sa fie dezbatuta si pentru a primi parte,din partea tatalui meu...in acesti ani,am inteles ca el si-ar fi facut un titlu de proprietate dar nush cu consimtamantul carui nepot...dar dandu-l in judecata,actul cade iar nepotii respectiv sora care este inca in viatza sa-si poate revendica partea din acea mostenire...daca mi-atzi putea da un sfat..as fi recunoscatoare...:(:(....multumesc foarte mult
Răspuns la discuția CE POT FACE PT COPIL???
MULTUMESC FRUMOS
asi dori doar sa ma ajutati daca dorriti cu o singura problema . eu si si sotia mea suntem casatoriti de aproape un an si avem un copil de un an si doua luni . in urma unor neintelegeri am decis sa divortam si copilul sa ramana in gria ei eu doar sprijinido financiar si vizitandu-mi copilul . problema mea este ca dupa divort sotia mea doreste sa plece in italia lucru pe care eu nu sunt deacort deoarece nu imi mai pot vedea copilul . va rog sa imi spuneti daca dupa divort ia poate face lucrul acesta fara acordup meu. ce pot sa fac sa imi tin copilul in tara , care e procedura legala care trebuie sa o urmez ca ea sa poata pleca cu copilul din tara doar cu acordul meu .

Suntem 8 mostenitori a unor terenuri in suprafata de 17 ha.In La judecatorie am castigat acest drept de mostenitori,iar noi am facut o procura notariala ca unul dintre noi sa se ocupe de vanzarea terenului si e specificat in ea ca dupa vanzare fiecare sa-si ia partea.Dupa ce a vandut tot respectivul mostenitor caruia l-am facut procura a UITAT DE NOI si nimeni nu a vazut un leu.Cum ne putem recupera banii?Ce actiune in instanta sa deschidem?merge ceva penal?
sa ne adresam executorului judecatoresc sau LA instantele de la judecatorie?Sa incercam ceva pe civil sau penal?
putem face o plangere penala la politie?
CUM NE PUTEM RECUPERA BANII SI CE SANSE SUNT?
Trebuie sa platim vreo taxa judiciara?


Suntem 8 mostenitori a unor terenuri in suprafata de 17 ha.In La judecatorie am castigat acest drept de mostenitori,iar noi am facut o procura notariala ca unul dintre noi sa se ocupe de vanzarea terenului si e specificat in ea ca dupa vanzare fiecare sa-si ia partea.Dupa ce a vandut tot respectivul mostenitor caruia l-am facut procura a UITAT DE NOI si nimeni nu a vazut un leu.Cum ne putem recupera banii?Ce actiune in instanta sa deschidem?merge ceva penal?
sa ne adresam executorului judecatoresc sau LA instantele de la judecatorie?Sa incercam ceva pe civil sau penal?
putem face o plangere penala la politie?
CUM NE PUTEM RECUPERA BANII SI CE SANSE SUNT?
Trebuie sa platim vreo taxa judiciara?
Acum 9 ani am bagat divort.Nu am avut pretentia de la el sa imi plateasca pensia alimentara sau cheltuieli de judecata.In hotararea judecatoreasca in care s-a pronuntat divortul,nu e specificat nimic precum ca el,fostul sot ar avea vreun drept asupra copiilor,nu are stabilit nici macar un program dr vizita,instanta mi-a incredintat mie copiii si atat.Acum un copil are17 ani si altul 15 ani.Pot pleca cu copiii in italia?am nevoie de semnatura tatalui?Le pot face pasaport copiilor ca sa putem pleca in Italia?e posibil?
Răspuns la discuția se mai poate rezolva..?
aceasta femeie e de acord sa-si retraga plangerea inca nu stim ce sa facem la parchet cand ea isi retrage plangerea penala pt ca ea a su mintit in plangere...................or sa fie probleme la parchet?
Acum am vorbit cu ea ne-am inteles, cu ceva timp a avut loc un scandal,in barul meu.Unul dintre scandalagii s-a inteles cu o tipa ,ca ea sa depuna plangere penala impotriva mea,ea avand si un certificat medico-legal de aproximativ 20 de zile(eu avand cateva altercatii cu traga plangerea penala impotriva mea,dar dosarul a ajuns la parchet.Mai are posibilitatea ca aceasta femeie sa-si retraga plangerea penala facuta impotriva mea?ea poate merge insotita de un avocat stagiar,ca acesta sa o asiste la parchet?se poate duce si singura?
cu ce o poate ajuta avocatul stagiar daca o insoteste la parchet?se mai pote face ceva?
in ea).Acum am vorbit cu ea ne-am inteles,ca ea sa-si reurma cu ceva timp a avut loc un scandal,in barul meu.Unul dintre scandalagii s-a inteles cu o tipa ,ca ea sa depuna plangere penala impotriva mea,ea avand si un certificat medico-legal de aproximativ 20 de zile(eu avand cateva altercatii cu traga plangerea penala impotriva mea,dar dosarul a ajuns la parchet.Mai are posibilitatea ca aceasta femeie sa-si retraga plangerea penala facuta impotriva mea?ea poate merge insotita de un avocat stagiar,ca acesta sa o asiste la parchet?se poate duce si singura?
cu ce o poate ajuta avocatul stagiar daca o insoteste la parchet?se mai pote face ceva?