avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 575 soluții astăzi
Forum Activitate mare

Activitate mare

Discuție troc cu acte
As putea sa fac un troc cu acte in regula?Am o persoana care s-a oferit sa ma ajute sa-mi termin casa de finisat cu materiale si mana de lucru pentru ca in schimb sa-i fac act pe 100 m patrati de pamant.Care ar fi calea prin care pot legaliza asta fara sa mai plateasca o taxa prea mare la notar.Va multumesc.
am o firma de taxiuri intr-un oras mic .Folosesc gaz pentru alimentare.Aceasta firma din oras are un gaz prost ,fiind demostrat ca distruge instalatia.Firma respectiva s-a oferit sa-mi schimbe instalatiile gratis la masini daca alimentez zilnic de la ei.Trebuie sa autentific contractul la notar sau e suficient sa-l scriem de mana cu martori?Firma respectiva ar trebui sa-mi emita carduri pentru a masura consumul meu stabilit in contract?

Multumesc
Răspuns la discuția partaj cu drept de servitute
va referiti la un avocat sau la ce specialitate va referiti,deoarece nu stiu de cine tine asta.

va multmesc
Am divortat si am obtinut cei doi copii.Fostul sot a ramas in casa si eu am cerut partajul.Casa fiind construita in timpul casatoriei de amandoi si un garaj pe pamantul meu proprietatea mea.Pentru a o finaliza am facut un credit.Am ajuns la o intelegere sa impartim casa in doua.Pentru a avea iesire sunt nevoita sa ii dau cam 400 m de pamant si garajul .As vrea sa stiu daca in schimbul acestui lucru voi putea obtine sa preia el creditul din care mai e de plata doar 4 ani din cei 10.
Multumesc
Avem partajul.Exista pamantul pe numele meu cumparat inainte de casatorie.Casa construita impreuna si un garaj .Am cazut de acord sa impartim casa pe din doua,dar sunt obligata sa-i dau cam 300 m de pamant .As vrea sa stiu cum e legea .va fi proprietar sau are doar drept de servitute.cum se calculeaza pretul.

Multumesc
Sunt in partaj,iar fostul sot locuieste in locuinta comuna.Eu a trebuit sa plec si nu mai am cheie la casa,asa ca intr-o zi am spart un geam ca sa intru.El a facut plangere la parchet ca i-am spart casa si i-am furat lucrurile.Am primit o amenda administrativa,s-a constatat ca nu sunt un hot adevarat.
Intrebarea mea e:Daca fac plangere ca nu sunt de acord cu solutionarea ,ce sanse am sa scap de plata amenzii,care nu mi se pare corecta,avand in vedere ca e casa mea si nu am deranjat pe nimeni.Doar am luat cateva lucruri pentru mine si copii mei.
Multumesc=D>
Discuție custodie comuna
Este cineva constient ce inseamna custodie comuna cu un barbat care bea ,striga ,,nu exista dumnezeu,, nu e capabil sa se tina de cuvant,minte ?Cum apara aceasta lege drepturile copiilor?
Discuție custodia comuna
Va rog sa-mi explicati si mie ce inseamna custodie comuna.Care sunt indatoririle parintilor si cum sunt impartite de judecator,cum se poate verifica daca parintii isi fac datoria.

Multumesc
Din cate am inteles s-a schimbat codul civil.Eu am divortat si la divort fostul sot a renuntat la copii.Am obtinut dreptul de a educa copii si pensie alimentara.Dupa un an m-a chemat in judecata ca nu-l las sa vada minorii si vrea program de vizita.In realitate vede oricand doreste copii.Nu stiu ce ar putea obtine cu ajutorul justitiei,si al nouli cod.Va rog sa mi explicati si mie daca se poate.Multumesc.
Răspuns la discuția program de vizita copii
Si eu as vrea ce e mai bine pentru copiii.Multumesc foarte mult.