avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 279 soluții astăzi
Forum Activitate vasilescupetro

Activitate vasilescupetro

Discuție Pensie
Buna ziua, fratele meu este bolnav(schizofrenie), este incadrat in gradul 2 de handicap, a fost diagnosticat la varsta de 7 ani, el a facut 8 clase , dupa parintii l-au dus la scoala ajutatoare profesionala din Slobozia( noi fiind din Calarasi).De curand doamna de la asistenta sociala i-a zis mamei mele sa ii faca dosar pentru pensionare deoarece el nu poate muncii, stiind pe cineva in aceiasi situatie pensionat deja.( mentionez el nu a fost internat in spital niciodata, medicamente i-a dat o singura data dar fost mult mai rau).Inclusiv medicul d ela psihiatrie i-a zis ca a procedat corect cand a intrerupt tratamentul daca a vazut ca se inrautateste starea .Mama a mers cu el la psihiatrie, a primit documentatia necesara pentru dosar , la comisie , formata dintr-un medic i-a zis ca ii mai trebuie completata inca o hartie , ii cere evidenta de la medicul de familie(aceasta spunandui ca nu are cum sa ii de-a actele ), si alte analize.Ma puteti ajuta unde ne putem interesa de ce acte este nevoie , nu as vrea sa mearga iar la comisie sa stea o zi intreaga si sa ii zica ca ii lipseste iar ceva , cu toate ca dosarul era "complet". El este pensionat definitiv, nu se va face bine niciodata , care este procedura.El este ingrijit de parinti, mama este bolnava cu inima , vrea sa il ajute sa poata supravietuii ,daca ei patesc ceva, cu 250 lei pensia lui lunara nu are cum .Va multumesc anticipat pentru ajutor, sper ca m-am facut inteleasa
Buna ziua, pentru pensia privata eu stiam ca angajatorul trebuie sa plateasca , azi mi-a zis contabila ca din anul 2010 angajatorul nu mai este obligat sa plateasca , in concluzie trebuie sa ne platim singuri. este adevarat?
va multumesc
Buna ziua ,putem angaja o persoana pe postul agent turism doar cu liceu si diploma de bacalaureat?
va multumesc
o zi buna!
Răspuns la discuția programul legal de munca
multumesc
Buna ziua, daca am carte de munca program 8 ore, ma pot angaja legal la un al doilea job 4 ore? care este numarul maxim de ore pe care le poate lucra un angajat legal?
Va multumesc
Răspuns la discuția CONCEDIU CRESTERE COPIL
Multumesc mult pentru lamuriri
Buna ziua, daca am optat pentru concediul de 2 ani iar acum as dorii sa ma intorc la servici pana la implinirea varstei de un an , mai primesc stimulentul pana implineste copilul 2 ani?alegand intoarcerea la servici mai repede sotul este obligat sa isi ia concediu o luna?din cate am citit firma nu te poate concedia timp de 6 luni dar daca firma se desfinteaza ce se intampla, pierzi toate veniturile ?
Va intreb deoarece angajatorul a insistat sa ma intorc dar inaite de a face acest pas vreau sa stiu toate posibilitatile
va multumesc anticipat pentru raspunsuri
Discuție fond rulment
Suntem obligati sa platim fondul de rulment , daca nu suntem de acord cu investitiile administratorului, el vrea sa zugraveasca , iar liftul se strica lunar si multe altele
multumesc
Buna ziua, am un bebelus de 5 luni , de la ce varsta trebuie trecut la intretinere?
multumesc
o zi buna!
Buna ziua,politia locala m-a vizitat azi in urma unei sesizari facute de un vecin ca am adus modificari in apartament....nu i-am primit in casa pe motiv ca e deranj si au zis ca revin maine si ca sa pregatesc actele imobilului.. si o copie dupa buletin..am spart un perete de debara pt a marii baia si nu stiu cum sa procedez ...sa ii primesc maine in casa sau nu..?nu mi-au aratat ca ar avea o hartie in acest sens pt control...azi m-am consumat tare mult din cauza situatiei prezentate...am tensiunea la maxim...astept raspuns din partea dvs si sfaturi...ms