avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 425 soluții astăzi
Forum Activitate gtxandrei

Activitate gtxandrei

Buna ziua,

Am urmatoarea situatie.

In data de 15.07.2019 sotia a fost implicata intr-un accident auto, ea fiind partea pagubita.
A completat constatarea amiabila de accident inpreuna cu partea vinovata. Din neatentie constatarea nu a fost completata in totalitate, ramanand nebifate data cand a avut loc accidentul locatia si schita accidentului.
La efectuarea dosarului de dauna agentul constatator a declarat ca nu se poate intocmi dosarul din acesta cauza si ca trebuie sa il caut pe vinovat si sa finalizam constatarea. Partea vinovata nu raspunde la numarul de telefon trecut in constatare iar adresa acestuia este in alta localitate.

Pot solicita societatii de asigurari sa invite partea vinovata (teoretic ei avand datele de contact ale acestuia) la unul din centrele acestora pentru finalizarea consatatarii amiabile?
Buna seara.

Doresc sa fac o succesiune si am inteles de la cateva persoane ca aceasta se poate face gratuit (fara impozit si fara taxe la notar)in baza unei legi emise ce ceva vreme.

Este adevart acest luru? Daca da care este acea lege.

Multumesc.
Răspuns la discuția Declarare accident
Am facut si acest lucru dar tot nu a raspuns.
Nu stiu decat nr. de telefon deci tipul probabil ca a reparat si masina pana acum. Si nu cred ca mai am cum sa dau de el.

Sa inteleg ca ar trebui sa o las moarta si sa repar cat de repede masina.
Buna ziua,

Am gasit masina lovita in parcare cu un nr de tel in parbriz joi dimineata 28.08.2014. Am discutat la telefon cu cel care a provocat lovitura, acesta a zis ca este plecat din oras pana duminica si daca pot astepta sa revina sa facem constatatrea amiabila. Duminica nu a mai raspuns la telefon si nici astazi.

Acum vreau sa declar accidentul. Ce se poate intampla daca nu l-am declarat joi si am asteptat pana astazi?

Multumesc.
Răspuns la discuția Informatii salariu
VA multumesc pentru raspunsuri.
Buna ziua,

Am si eu o nelamurire:

Lucrez la o societate cu salariu pe contract de 1800 lei net. De cateva luni patronul a inceput sa ne taie din salariu pe motiv ca nu sunt incasari cate 100, 200 chiar si mai mult. Legal poate sa faca acest lucru fara ca noi sa avem un act semnat in aceasta privita. Mai pot recupera banii taiati din salariu?

Multumesc.
Buna ziua,

Am gasit masina lovita in parcare cu un nr. de telefon pe parbriz. Am discutat cu tipul si acesta a zis sa astept o zi 2 sa revina in localitate ca sa facem intelegere amiabila.
In cat timp trebuie sa declar accidentul daca acesta nu se prezinta?

Multumesc.
Răspuns la discuția Demisie sau concediere
Multumesc pentru raspunsuri.

In foaia de lichidare se trece si suma ramase de plata fata de angajat ( nu am incasat banii pe 3 luni de munca).

Exdista formulare speciale pentru aceste acte sau fiecare angajator isi creeaza un formular.
Buna ziua.

In cazul unei demisii sau concedieri, ce acte trebuiesc primite de la angajator?

Multumesc
Platesc si dupa aceea depun plagere sau astept solutionarea plangerii si dupa aceea fac plata.

Plangerea trebuie depusa la sediul de unde a fost amisa amenda (nu este in aceeasi localitate cu localitatea mea de domicilui)