avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 673 soluții astăzi
Forum Activitate Mihalcea ion

Activitate Mihalcea ion

Sunt nascut in a-10-1958 am 31 de ani si 6 luni in campul muncii,din anul 2008 nu mai am nici un loc de munca,si sunt fara venituri.
Am un autoturism cumparat din alta tara cu 500 euro,cu an fabricatie 1998,motor diesel 1,9ccm,a intrat in tara in septembrie 2012,la 1 ianuarie 2013 am luat numere rosii pentru a incerca sa inscriu masina in Romania,asteptand cu nerabdare noua lege cu taxa de mediu redusa insa stupoare masina mea costa taxa de timbru 1400 euro,in afara de celelate cheltuieli,cu carte de identitate la 100euro,taxa de numere,asigurare etc. Din aprilie 2013,incerc sa inscriu masina in circulatie dar nu reusesc,doresc sa va intreb daca se poate actiona statul in judecata si care sunt procedurile pentru a putea inscrie masina?.Multumesc anticipat.
Am un autoturism neinmatriculat si doresc sa il donez,unei femei vaduve.
Conform noi legi,de la ce taxe este scutita persoana care primeste donatia?
Discuție Pensie
In ce conditii se poate iesi la pensie la varsta de 54 ani si 6 luni ,cu o vechime in munca de 31 ani si 6 luni,(din noiembrie 2008 fara loc de munca,si fara sperante de a gasi un loc de munca)
Discuție succesiune
O familie obisnuita,sot+sotie si doi copii.
-Sotul a decedat in urma cu 5 ani,din motive financiare nu s-a procedat la taxa de succesiune insa sotia traieste in concubinaj cu un alt sot.
-Intre timp copii au devenit majori,si ca urmare au inceput disensiuni in sanul familiei la drepturile ce li se cuvin si doresc sa deschida ei taxa.
Intrebare:
-Cine are dreptul si obligatia de a deschide taxa de succesiune?
-Care sunt cotele parte ce le revin fiecaruia daca dupa decesul sotului,sotia impreuna cu concubinul au adus aproape 50%imbunatatiri bunurilor mobile si imobile,cu documente?
Discuție Timbru de mediu
Tot nu inteleg cum se calculeaza taxa timbrului de mediu/
Cu respect va rog s-a ma ajutati;
Am achizitionat din Austria un autoturism marca VW POLO 1896cm,motorina,Euro1,din 1998(emisie CO2, 127g/?.
Cat trebuie sa platesc timbrul de mediu?
Cu stima multumesc anticipat.
citeste capitolul al II-lea (recrutarea personalului bisericesc) sectiunea I,art.123.punctul 9
citeste legile tarii si apoi raspunde
X-(
Un preot poate sa aiba o firma privata #-o
O postarita poate sa administreze o firma a unui preot :O
Am un fiu in varsta de 20 de ani si doreste sa-si deschida un magazin mixt,in satul lui natal,are un job cu un salariu minim si doreste mai mult.
Daca cineva stie ce demersuri se fac pentru rezolvarea acestei probleme,astept informatiiX-(