avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 573 soluții astăzi
Forum Activitate valentina370

Activitate valentina370

Buna ziua,
va rog sa imi spuneti, daca stie cineva, cum pot proceda in urmatoarea situatie : acum aprox.8 ani de zile am vandut un imobil + loc de casa aferent, in zona rurala, pe chitanta de mana.
Acum, noul propietar vrea sa vanda la randul sau imobilul catre altcineva, insa doar sa ia banii de la clientul sau si sa ma lase pe mine sa ma descurc cu cel interesat de casa. Am refuzat sa fac acte acestuia (casa si terenul nu au carte funciara pt a putea fi vandute -asta inseamna ca eu trebuie sa cheltui din buzunarul propriu sa fac niste acte desi cel caruia i-am vandut casa nu s-a preocupat timp de 8 sa faca acte). Acesta ameninta ca ma va da in judecata fiindca refuz sa fac acte clientilor pe care i-a gasit sa vanda acum casa.
Daca ma puteti ajuta cu un sfat, va multumesc anticipat!
Buna tuturor,

am auzit de curand zvonuri ca ar deveni interzisa vanzarea de vinuri imbuteliate in magazinele comerciale cu amanuntul, in favoarea de vanzare vinuri vrac in crame autorizate. Detin un magazin comercial si as fi vrut sa ma "pun la adapost" din timp in acest aspect fiindca mi s-ar diminua considerabil cifra de afaceri.
Ma poate ajuta cineva? Nu am gasit nimic pe internet.
Va multumesc!
Buna ziua,

as vrea sa stiu daca o constructie ridicata fara autorizatie de construire (este vorba de un spatiu comercial construit acum un an de mine, cu iesire la drum judetean- l-am ridicat fara acte fiindca este intr-o comuna unde majoritatea treburilor se fac fara autorizatii) o pot include in cartea funciara a casei pe care intentionez sa o dau in lucru in curand.
In contractul de vanzare cumparare pe care l-am facut cand am cumparat casa scrie :"casa paianta, anexe, bucatarie" etc.
Doream sa stiu daca cel care imi va lucra cartea funciara ar putea sa imi strecoare si constructia noua folosindu-se de faptul ca in contract nu scrie clar daca era sau nu construita cand am cumparat casa.

Multumesc !
Va multumesc tuturor!
Buna tuturor,
am fost admisa in 2010 pe unul dintre locurile de la buget de la Universitatea Politenica Bucuresti, insa dupa admitere nu m-am dus sa ma inmatriculez, nu am avut nici carnet de student, nici legitimatie, si nici nu m-am prezentat vreodata la vreun examen.
In vara anului 2011 am fost sa imi retrag documentele lasate acolo in original (diplome, etc) si am constatat cu uimire ca fusesem exmatriculata (!) pentru neprezentare.
In vara acestui an doresc sa concurez la locurile de la buget la o alta Universitate.
Credeti ca mi-ar putea cauza probleme situatia cu Politehnica? Ma refer, sa nu mai am voie sa concurez pe locuri de la buget?
Va multumesc!
Buna ziua

lucrez de 3 ani intr-o companie. Doresc sa inchei CIM si mi s-a spus de la Res Umane ca e preferabil sa inchei CIM cu acordul partilor art 55 litera b.
Vroiam sa va intreb, in cazul in care inchei cu acordul partilor, exista sansa sa primesc banii pe zilele de concediu ramase neefectuate ?

Multumesc

Buna ziua

va rog frumos sa ma ajutati cu un link sau altceva de unde ma pot documenta asupra suprafetei admise de lege pentru functionarea unui magazin alimentar.
Detin un magazin in zona rurala deschis de curand, de aprox 20 mp in care nu se include si spatiul de depozitare. Domnii de la Directia de Sanatate Publica veniti de curand pentru prima data in control au comentat ca sunt mult prea multe sortimente de marfa pentru un spatiu restrans. As dori sa consult legea unde scrie negru pe alb ca in 20 mp nu am voie sa vand de la mezeluri la detergenti , la fructe si legume. Doresc sa stiu ce anume am voie sa vand sau nu, in functie de suprafata magazinului.


Multumesc anticipat tuturor


Buna ziua

va rog frumos sa ma ajutati cu un link sau altceva de unde ma pot documenta asupra suprafetei admise de lege pentru functionarea unui magazin alimentar.
Detin un magazin in zona rurala deschis de curand, de aprox 20 mp in care nu se include si spatiul de depozitare. Domnii de la Directia de Sanatate Publica veniti de curand pentru prima data in control au comentat ca sunt mult prea multe sortimente de marfa pentru un spatiu restrans. As dori sa consult legea unde scrie negru pe alb ca in 20 mp nu am voie sa vand de la mezeluri la detergenti , la fructe si legume. Doresc sa stiu ce anume am voie sa vand sau nu, in functie de suprafata magazinului.


Multumesc anticipat tuturor
Discuție amenda ANPC
Buna tuturor

am si eu o nelamurire : amenda de la OPC poate avea o valoare mai mica de 500lei?
Am fost vizitata de OPC -detin un magazin alimentar-si s-au legat de faptul ca nu am etichete cu tara de provenienta a legumelor si fructelor , si etichete cu denumirea/producatorul dulciurilor vrac.

mi-au spus ca imi trimit procesul verbal prin posta si ca acesti 500lei ii pot plati doar in 48ore de la primirea lui, ca altfel amenda e mai mare , cam 2000 ron

500 lei amenda pentru niste etichete?! :O

Atunci cand "m-au vizitat" pe mine, majoritatatea magazinelor din zona erau deja inchise, fiind avertizate ca vine OPC-ul

Pot face ceva sa platesc mai putin de 500 lei??#-o
Daca ma prindea cu alimente expirate, cat ma amenda, 10.000 lei?! :((
Multumesc frumos
Buna ziua

va rog ajutati-ma sa gasesc un calendar al depunerii declaratiilor fiscale pentru o Intreprindere Individuala , si ce declaratii trebuie depuse
am depus de curand cu intarziere declaratia 394 si abia am scapat de amenda

Multumesc anticipat #-o