avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 430 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters163516

Activitate ContSters163516

Răspuns la discuția Reclamatie contra primariei
ok
sa enumeram "alti factori" , si contra lor tot legea contenciosului administrativ?
sa ne bucuram cu totii : Asociatia Victimelor Magistratilor..... nu mai exista...cel putin pe internet...
Răspuns la discuția Reclamatie contra primariei
eu am solicitat retragerea autorizatiei pe baza amenzilor anexate
iar ei mi=au raspuns la cu totul alta problema !
problema re-autorizarii pe viitor...... ( la care eu nu mam referit)

cum o rezolv?

la telefon au recunoscut ca au omis sa scrie data exacta "cand" se retrage
iar raspunsul lor " pe viitor" ! unde merita astia reclamati?
Răspuns la discuția Reclamatie contra primariei
directia de utilitati publice emite autorizatia de functionare ( ! nu aia de la registrul comertului)

identic si la fel garda de mediu da autorizatie pentru spalatorii auto,,,centre fier vechi ,,,

ma intereseaza care e legatura dintre primaria de sector si primaria generala !

nu sunt doua primarii separate ??
doar ca sa trimita prin posta trebuie sa se duca doar la posta

dar problema e daca trebuie sa se prezinte la primul termen personal sau poate sa chiuleasca (ca daca se duce personal de ce sa o mai trimita prin posta, apoi poate sa o trimita si prin email )
Inspectia judiciara de la CSM sa isi faca treaba si sa aiba si parghiile...(special lipsesc ca sa nu fie folosite)

inteleg complexitatea sistemului si lipsa de posibilitate de dovedire a gravei neglijente

dar tot nu inteleg de ce trebuie eu sa sufar pt niste politicieni tembeli sau niste profesionisti care nu isi fac treaba.

cine in mod eronat crede ca a fost nedreptatot i se respinge actiunea la CEDO si nu este admisa. Nu cred ca e mai complicat de atat pentru cei care pierd si sunt jigniti. Ce ne facem cu cele admise? Mai toleram mult?

Tocmai judecatorii au fost degrevati de tinerea registrului comertului ... care e urmatoarea scuza, salariile nefiind problema majora, ci prosta administrare, de care se plang oamenii simpli . Pai si care e solutia ? CSM - ul mai tolereaza mult tot felul de neajunsuri... de care se plang tot magistratii - in loc sa le rezolve - ca ei sunt expertii judiciari, nu noi.

Deci omul mai pierde 4-5 ani la cedo, ca sa isi ia despagubirile!!!.. ca sistemul e aglomerat si slab calitativ si slab dotat ( Asta e doar o scuza ieftina) Nu tine.
Eu sunt multumit si asa - Daca nu era CEDO ...... atunci sa vezi plansete si jale.

Mai mult decat sa le doresti si magistratilor care ei personal au vreun proces, cat mai multe aplicatii la CEDO in cadrul proceselor lor personale .. sa fie si ei plimbati 12-15 ani... prin instante... ce poti sa iti doresti?

Acest topic si-a propus sa gaseasca o posibila solutie
Cine sunt incompetentii de nu fac ameliorarea?
Si nu constata obiectiv?
Răspuns la discuția Zgomot vecini
Absolut de acord sa il invitati la o discutie deschisa oricat de scurta ar fi ea.
E singura modalitate care sa va dea dreptul sa incepeti razboiul, si unicul motiv daca nu rezolva situatia !
Eu ma mir ca nu ati vorbit pana acum cu el pentru ca mai simplu de atat nu se poate. Deabia Apoi o sa se complice situatia.. o sa vedeti dvs.... o sa ne povestiti si noua...

a doua faza este sa va adresati intruna din seri la 9540 sau 112 ( ca sa discutati de fata cu politistul - ca d l barbat la barbat)
a treia faza este sa va adresati in scris
a patra faza este sa urmariti petitiile si raspunsurile
a 5 sa il amendati cu sonometrele de la Primaria Generala.
a 6 sa strangeti amenzi si depasiri si sa il dati in judecata pe penal ca sa nu mai platiti taxa de timbru ( planere prealabila la procuratura) sau pe civil.....( ca toti fraierii platesc taxa de timbru si nici nu stii daca castigi si o platesti...)
21. Dreptul persoanei vatamate de o autoritate publica
CONSTITUTIA ROMANIEI
ARTICOLUL 52 - Dreptul persoanei vatamate de o autoritate publica
(1) Persoana vatamata intr-un drept al sau ori intr-un interes legitim, de o autoritate publica, printr-un act administrativ sau prin nesolutionarea in termenul legal a unei cereri, este indreptatita sa obtina recunoasterea dreptului pretins sau a interesului legitim, anularea actului si repararea pagubei.
(2) Conditiile si limitele exercitarii acestui drept se stabilesc prin lege organica.
(3) Statul raspunde patrimonial pentru prejudiciile cauzate prin erorile judiciare. Raspunderea statului este stabilita in conditiile legii si nu inlatura raspunderea magistratilor care si-au exercitat functia cu rea-credinta sau grava neglijenta.

Avocatul Poporului:
Legea nr. 35/1997 privind organizarea si functionarea institutiei Avocatul Poporului + Modificare

Legea contenciosului administrativ
Legea nr. 29/1990 - Legea contenciosului administrativ

cea mai scurta cale cand o institutie nu ti-a raspuns sau a raspuns pe jumatate sau a raspuns prost e avocatul poporului - dar trebuie sa te cam pricepi... sa nu ceri altceva in plus ca dupa aia te trimite la instanta de judecata si e pacat.
De ex la av poporului nu se reclama functionari personal. ci faptul ca tie personal ti sa incalcat dreptul de a ti se raspunde la petitia ta personala sau la obiect. Majoritatea raspunsurilor institutiilor nu sunt la obiect sau sunt date pe jumatate. Motiv sigur de a te adresa avocatului poporului. ultimul pas inainte de instanta (pe care toti vrem sa o evitam ca dureaza mult)
ca sa raspundem totusi intrebarii "eu cum probez ??"

probati astfel... pe baza probelor minimale de pe messenger si a reclamatiei dvs solicitati procurorului de caz sa va inregistreze toate convorbirile telefonice de acum incolo, sa fie sub urmarire telefonul dvs.. sub aspectul ca sigur vor mai veni si altele amenintari... si trebuie captate si interceptate.. eu alta metoda clara.nu mai stiu. si nici nu cred ca exista alta. si nici nu cred ca se procedeaza altfel