avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1861 soluții astăzi
Forum Activitate armiangel12

Activitate armiangel12

Buna ziua!

Sunt doctorand din 01.10.11, pe loc bugetat si beneficiez de bursa.
Pana in 12.12.11 am fost salariata unei companii private, prin urmare platitoare CAS. Dupa ce am demisionat de la aceasta firma, m-am interesat daca trebuie sa platesc CAS in continuare. Mi s-a spus de la universitate ca pana la varsta de 26 de ani(eu am 25) sunt asigurata datorita faptului ca am calitatea de student doctorand.
Mentionez ca nu sunt angajata la universitate, doar beneficiez de bursa in baza unui contract de studii.
As vrea sa stiu daca trebuie sa platesc sau nu CAS? De unde trebuie sa fac rost de adeverinta care sa ateste ca sunt asigurat CAS?

Va multumesc!
Este in regula daca las cartea de munca la ITM pana cand voi avea nevoie de ea sau trebuie sa o pastrez la mine?
Beneficiez de o bursa doctorala lunara, insa nu sunt incadrata cu un contract individual de munca. Inainte de a beneficia de aceasta bursa am fost angajata la o alta unitate timp de 2 ani si jumatate.
Am inteles ca nu se plateste impozit pe venit pana la varsta de 26 de ani, in cazul in care esti inmatriculat ca student/doctorand.
Varsta mea este de 25 de ani. Va rog sa confirmati/infirmati daca informatia mea este corecta .

Va multumesc!
In urma cu 5 luni, mi-am dat demisia de la firma la care lucram. Am respectat preavizul de 15 zile si am plecat in conditii pasnice. La firma mi s-a spus ca nu mai am alte proceduri post-demisie de indeplinit, iar cartea mea de munca ramane la ITM.
Cartea mea de munca ramane la ITM sau trebuie sa o am asupra mea?
Ar mai fi fost ceva proceduri de indeplinit?

Va multumesc anticipat!
In cazul in care demisia nu se aproba, cele 15 zile de preaviz au fost efectuate, ce efecte negative pot avea loc? Poate fi influenatata activitatea din cartea de munaca, etc?
Răspuns la discuția Demisie
In cazul in care nu recunoaste ca eu de fapt mi-am indeplinit datoria si am efectuat cele 15 zile calendaristice de preaviz, ce dezavantaje pot avea eu? Ar putea sa-mi afecteze activitatea viitoare sau sa-mi noteze ceva in cartea de munca?
Discuție Demisie
In urma cu cateva zile mi-am depus demisia.Mentionez ca am inmanat-o personal directorului firmei. Cererea mea de demisie nu a primit niciun numar de inregistrare...Directorul firmei mi-a cerut sa mai lucrez pana cand mi se va gasi un inlocuitor, insa eu nu vreau sa mai lucrez peste perioada de preaviz. Cum ar trebui sa procedez ca sa fie totul in regula si sa plec in conditii legale, fara sa fiu afectata ulterior.

Va multumesc!
In urma concediului de odihna de care am beneficiat, angajatorul meu a refuzat sa-ma plateasca pe motiv ca nu are resurse financiare necesare si nu are nicio obligatie sa-mi plateasca concediul!!! Ce pot sa fac pentru a recupera banii si a-i demonstra ca am dreptul la concediu de odihna platit!

Va multumesc anticipat!
Din pacate nu exista un Regulament intern sau cel putin, noua, angajatilor nu ni s-a prezentata acest act, iar in contractul de munca se mentioneaza ca repartizarea programului de lucru se face inegal, norma de lucru fiind de 40 ore/ saptamana, asta insemnand 160 ore/ luna, in condittile in care conform programului 24/72 noi lucram 192 ore/luna, fara a ne fi platite cele 32 de ore suplimentare, unde mai pui faptul ca se lucreaza si sambata si duminica si in zilele de sarbatoare, fara nici un spor, nici macar cel de noapte...

Scuzati-mi va rog ignoranta, dar ce trebuie sa fac pentru a face o sesizare la ITM?

Va multumesc pentru ajutor!
Am inteles acest lucru, insa pentru informarea mea as dori sa stiu cine e responsabil pt aceasta fapta, eu sau colega care l-a cazat?NU ar trebui sa existe totusi un act in care sa se specifice in ce masura raspundem de acest "risc" intalnit in activitatea hoteliera?
In alta ordine de idei, cat de legal este programul de lucru 24 de ore cu 72?

Va multumesc anticipat!