avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1535 soluții astăzi
Forum Activitate Cristyanna

Activitate Cristyanna

Răspuns la discuția Ajutor deces salariat
Multumesc frumos pentru raspunsuri.

Cererea pentru ajutorul de deces am trimis-o prin curier rapid impreuna cu documentele aferente (am si confirmarea ca angajatorul le-a primit).

Am solicitat ajutor de deces si de la locul meu de munca insa mi s-a spus ca beneficiez de acest ajutor doar daca dovedesc ca tatal meu avea venituri mai mici de 234 lei si se afla in ingrijirea mea.

Mi se pare firesc si corect ca ajutorul de deces sa il primesc de la angajatorul tatalui meu (fiind angajat inca din anul 2000). Insa, acesta refuza sa il plateasca.

Ce pot face in aceasta situatie?
Buna dimineata,

Va rog frumos sa ma ajutati cu urmatoarea speta:
- in data de 19.03.2014 l-am pierdut pe tatal meu, salariatul unei societati comerciale inca din anul 2000.
- in data de 30.04.2014 am transmis catre societatea respectiva o cerere pentru ajutor de deces, insa nu am primit nici un raspuns, suma de bani cuvenita, nici atat.
- rugamintea mea este sa imi comunicati cum pot proceda mai departe, cui sa ma adresez.


Multumesc!
Discuție Divort + partaj
Buna dimineata,

Va supun atentiei o situatie mai complicata si v-as ruga sa ma ajutati cu un raspuns.

1. Unchiul meu este casatorit de 9 ani; in urma cu 3 ani sotia lui a parasit domiciliul conjugal (in contractul de vanzare cumparare al apartamentului sunt trecuti amandoi). Sotia lui sta intr-o casa la curte (proprietar este doar ea). In cazul in care sotia introduce actiune de divort in instanta, va avea dreptul la jumatate din apartamentul in care locuieste unchiul meu, dar intrebarea mea este, unchiul meu nu are dreptul la casa in care locuieste sotia lui?
Mentionez ca nu au copii impreuna (sotia unchiului meu are 3 copii din alta casatorie).

2. Pe de alta parte, in 2008 unchiul meu a mers la un notar public si a facut un schimb; si-a vandut casa de la tara si a cumparat un apartament in Bucuresti; problema este ca, la notariat contractul de vanzare cumparare a fost incheiat intre cel care a cumparat casa de la tara de la unchiul meu si fiul sotiei unchiului meu (unchiul meu, mai naiv din fire, a dorit sa lase apartamentul din Bucuresti fiului sotiei cu o conditie : sa aiba grija de el pana cand va muri. Problema este ca am solicitat extras de carte funciara precum si contractul de vanzare cumparare incheiat (unchiului meu nu i-au dat nici un document) si unchiul meu nu apare nicaieri (nu exista clauza de intretinere, nu e specificat in contract ca va avea grija de el pana la moarte, nimic).
Stiu, acest apartament este pierdut...sau foarte greu putem dovedi cu martori.

Rugamintea mea este sa imi comunicati daca putem face ceva in cazul 1.

Multumesc mult pentru raspuns!


In cazul in care as dori sa continui colaborarea cu un angajat care solicita pensie pentru limita de varsta ce fel de contract ar trebui sa inchei cu acesta?

Stiu ca, potrivit codului muncii, contractul individual de munca existent inceteaza de drept.

Multumesc!
Discuție Act aditional
Buna dimineata,

Imi puteti spune ce se intampla n cazul in care angajatorul emite un act aditional de diminuare a salariului, insa salariatul refuza sa il semneze?


Multumesc!
Răspuns la discuția Iesire din indiviziune
Multumesc frumos pentru raspuns. Ideea este ca, eu sunt dispusa sa achit sulta surorii mele, mai ales ca eu detin 81% din casa iar ea diferenta. Insa nu vrea sa accepte din nenumarate motive si sa vina in fata unui mediator nici nu incape discutia. Am solicitat un model de invitatie la conciliere pentru a o "preveni" inainte sa ne vedem in instanta.
Daca ma poate ajuta cineva....


Multumesc!
Buna seara,

As dori sa deschid o actiune de iesire din indiviziune insa rugamintea mea este sa ma ajutati cu un model de conciliere. Poate reusesc sa rezolv situatia pe cale amiabila cu sora mea si sa nu fie nevoie sa apelez la instanta.

Multumesc mult!
Ce se intampla dupa ce iei examenul la magistratura? Cursurile sunt in fiecare zi? Prezenta este obligatorie? Iti poti lua si un job full-time?


Multumesc pentru raspuns!
Răspuns la discuția Infiintare S.R.L.
Multumesc mult pentru raspuns.
Răspuns la discuția Infiintare S.R.L.
Multumesc frumos pentru raspuns. Ceea ce nu inteleg eu sunt urmatoarele lucruri :
a) "imobilul, prin structura lui, permite functionarea mai multor societati in incaperi diferite" - imobilul este un apartament cu 2 camere si totusi au fost infiintate 3 societati comerciale in 1999, respectiv 2000 cu sediul pe o perioada de un de zile. Deci, la O.N.R.C figureaza "sediu expirat", mai mult decat atat societatile sunt in lichidare, respectiv dizolvare.

b) cel putin o persoana este, in conditiile legii, asociat in fiecare dintre societati - nicidecum. Cele trei societati au administratori si asociati diferiti si nici unul dintre asociati nu este proprietar al imobilului.


Mai mult decat atat, nici una din cele 3 societati nu isi desfasoara activitatea la sediul social unde vreau sa infiintez un alt SRL, plus ca, ultimele inregistrari la ONRC au fost facute in 2004, 2005 si 2006.

Ceea ce nu inteleg eu este faptul ca trebuie sa astept sa se radieze cele trei societati de la registrul comertului pentru a infiinta un alt punct de lucru la sediul social unde figureaza aceste 3 societati, care de fapt au sediul expirat de 10 ani de zile si nu isi mai desfoara activitatea acolo tot de 10 ani de zile.