avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 888 soluții astăzi
Forum Activitate lauraneacsu77

Activitate lauraneacsu77

buna ziua,, sunt in somaj de 2 luni si peste 2 saptamani intru in concediu prenatal (126 zile) , am inteles ca somajul se va suspenda pe perioada concediului prenatal si va rog sa-mi spuneti cum se va calcula indemnizatia pe durata concediului ; se vor lua in calcul ultimele 6 venituri si din medie se va suporta de catre casa de asigurari de sanatate 85 % din cuantum sau este o alta modalitate de calcul
va multumesc
buna ziua

am fost trimisa in somaj datorita desfiintarii postului, iar fostul angajator refuza sa-mi elibereze adeverinta necesara intocmirii dosarului pentru somaj; ce trebuie sa fac in acest caz; se poate intocmi dosarul fara acest document?
care este termenul pentru depunerea dosarului de somaj in situatia in care cele 30 de zile expira duminica-zi nelucratoare se poate depune dosarul fara a fi afectata continuitatea luni (ziua 31 dar zi lucratoare?)
buna ziua

ma aflu in situatia in care sunt in preaviz pentru desfiintare post,, un preaviz de care am luat la cunostinta fiindu-mi comunicat prin posta in timpul concediului medical si care curge nu de la o data ulteriora acestui fapt ci de la o data anterioara cu 7 zile, si am dus angajatorului concediul medical pentru 7 zile insa acesta a refuzat sa-l primeasca si dire ctsi prin posta cu confirmare de primire. ce pot face in aceasta situatie intrucat refuza sa-mi permita si accesul la locul de munca si probabil ca va incerca sa incheie contractul de munca ca urmare a neprezentarii mele acolo.
multumesc
buna ziua
voi fi concediata prin desfiintare post decizie pe care o voi contesta in instanta
va rog sa-mi comunicati actele necesare pentru somaj si termenul pana la care se poate face cerere pentr a beneficia de somaj
buna ziua
sunt insarcinata si in urma cu o luna am anuntat directorul de departament si pe cel de la resurse umane cu privire la aceasta stare de fapt (adev medicala + instiintare inregistrata - pe care administratorul societatii a rupt-o de furie - noroc ca am o copie), ieri am fost instiintata ca voi fi concediata pe motiv de desfiintare departament evident si postul meu - desfiintare fictiva intrucat superiorul meu va ramane in continuare probabil angajat pe o alta firma; va rog sa-mi comunicati daca concediul medical pentru ingrijirea copilului pana la 7 ani intrerupe termenul de preaviz si daca termenul de preaviz va incepe sa curga dupa terminarea concediului medical chiar daca decizia a fost trimisa cu 2 zile anterior inceperii concediului medical cu confirmare de primire
buna ziua

cu cateva zile inainte de a intra in concediu de odihna (intreaga firma) am anuntat directorul de departament si directorul de resurse umane (mai putin directorul general acesta fiind deja in concediu) cu privire la starea in care ma aflu, si anume ca sunt insarcinata, anexand si adeverinta medicala . in momentul revenirii la locul de munca spre finalul zilei am aflat ca se va desfiinta postul si intreg departamentul din care fac parte, datorita dificultatilor economice - desi in momentul de fata se fac angajari pentru alte departamente- iar in urma unei discuti telefonice cu directorul general acesta mi-a confirmat ca defapt asazisa desfintare a departamentului este un paravan pentru concedirea mea datorita faprului ca sunt insarcinata si mi-a comunicat faprul ca va antedata decizia pentru a fi anterioara informari facute de mine; perioada de preaviz este de 20 zile calendaristice si se va suprapune cu perioada concediului de odihna pentru care am completat cerere, insa pt un numar mai mic de zile decat cel real din acestea 5 find fara plata in urma "conventiei"; din cate stiu este ilegal cea ce se face; va rog sa-mi comunicati ce trebuie sa fac in acest caz; multumesc