avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 491 soluții astăzi
Forum Activitate Nemmesis Nike

Activitate Nemmesis Nike

va multumesc pt amabilitate, nu am de unde sa platesc si judecatoarea mi-a solicitat inscrisuri cu bugetul familiei noaste.de 18 ani locuim cu chirie ,viata noastra este un fiasco. Nu am bani sa angajez un avocat, avocatul din oficiu nu-mi raspunde la telefon, maine este termen la judecatorie,Dumnezeu este singurul in care imi pun speranta.multumesc inca odata
in urma cu trei ani am fost condamnata pt delapidare ,fapt nereal,nu au existat probe,este o poveste lunga,cert este ca am fost condamnata cu suspendare pt 3 ani, 200 de ore de munca in folosul comunitatii, reintegrare ,adica mers la psiholog ,pe banii mei, obligatii civile de plata pe care nu le pot onora,excrocul care ma hartuieste de 17 ani si care nu are nici o ocupatie, a depus cu doua zile inaintea expirarii termenului de executare a pedepsei, dosar penal pt anularea incetarii executarii pedepsei.acelas lucru a fost facut si de serviciu probatiune. in urma cu trei ani am pierdut procesul la cyrtea de apel pt ca nu am fost citata, nici acum nu am fost citata ,noroc ca in fiecare seara verific site-ul ecris. am-am prezentat la proces,am gasit si av din oficiu care se lupta sa inteleaga ceva din dosar. propunerea procurorului a fost arestarea mea pt 2 ani pt refuzul platii obligatiilor civile, am obtinut o amanare. domnilor ajuta-tima va rog daca puteti,Locuiesc de 18 ani cu chirie, excrocul asta mi-a facut viata un iad.
daca un dosar civil se judeca in camerea de consiliu este nevoie de prezenta partilor?
ce se intampla daca nu am depus intampinarea in termenul din comunicare, se poate depune comunicarea si pe adresa de email a judecatoriei?. azi este termenul limita
in 5 ani de la semnarea procesului verbal, sau 5 ani de la somatia fiscului,iar amenda este primita in anul 1996
Răspuns la discuția Condamnare art 295. al 1
nu numai ca s-au dat NUP-uri, la "insitentele
' lui sa mers mai departe si timp de 11 ani procurorii au dispus netrimiterea in judecata, a contestat la judecatorie toate aceste decizii ale procurorilor, fara castig de cauza.ironia sortii a facut ca in urma cu aproximativ un an, un domn procuror trimite fapta spre judecare,precum ca au aparut probe noi si ce credeti acest dosar accesat pe situ-ul ecris a existat pana acum o saptamana cu mentiunea ca nu exista informatii despre acest dosar, ulterior a fost sters definitiv din site si culmea este ca dupa ce am castigat procesul de fond in care judecatorul spune ca nu sunt dovezi pentru a ma condamna si ca oricum a inervenit prescrierea, individul asta face apel si sunt condamnata pentru dovezile care exista in acest dosar.inexistent de altfel, iar din documentele aflate in el rezulta ca sunt elemente care intrerupe prescrierea. am fost judecata ca functionar public si eu nu am nici o treaba cu aceasta meserie, nu au vrut sa-mi acorde reducerea cu o treime a faptei , asa cum stipuleaza art 308. sunt oripilata, mi-a distrus viata , sanatatea .am acum avocat si sper, sper sa pot scapa de acest mare necaz.
in urma cu 12 ani am lucrat timp de 4 luni la un srl, societatea unei cunostiinte, am efectuat lucrari de constructii, administratorul societatii nu a vrut sa elibereze nici un fel de document din care sa reiasa ca a incasat banii , mi-a spus ca trebuie sa-l amenintan si santajam pe beneficiar ca nu ne-a dat banii si sa-l oblige sa-i plateasca din nou sumele respectve. nu am fost de acord si pentru ca beneficiarul lucrarii, un om foarte corect de altfel, i-am facut o chitanta de mana prin care spuneam ca aceste sume au fost platite. administratorul srl , care si-a insusit toti banii aferenti acestei lucrari orbit de furie mi-a facut dosar penal .timp de 10 ani ,am primit nup-uri si netrimitere in judecata.la solutionarile cu netrimitere in judecata a facut recurs, recursurile au fost respinse,intre timp acest administrator de srl se amgajeaza paznic la o firma de paza si comite infractiunea de furt claificat , este condamnat la 7 ani de inchisoare , obtine o reducere de pedeapsa la 4 ani, si dupa ce iese de la "facultate ",mai deschide un dosar penal pe numele meu, conexat la dosarele vechi. iar obtin nup, netrimitere in judecata, instanta se pronunta la recurs cu trimitere la parchet pentru noi cercetari, procurorul , probabil plictisit trimite dosarul in judecata si dupa ce sta dosarul pentru repartizare aleatorie, dupa ce un judecator refuza judecarea lui, ajung din calitatea de intimat , inculpat, se judeca dosrul la fond , instanta se pronunta spunand ca intervenit prescriptia,urmeaza apelul, si sunt condamnata la 2 ani de inchisoare cu suspendare , adica in total 3 ani, conforn art 295, alin 1 noul cod penal. si ca in acest caz prescrierea apare dupa 8 ani de la ficare nou dosar deschis. nu am bani sa angajez un avocat, am facut contestatie la executare , maine am proces , nu mai stiu ce sa fac, ma puteti ajuta cu un sfat. multumesc

MULTUMESC.
ce mai pot face, am fost condamnata la inchisoare cu suspendare, la apel, desi inainte la recurs ,am castgat procesul sentinta fiind de prescriere, pentru ca sa zisa " fapta" de delapidare ar fi fost comisa in anul 2002 si care timp de 12 ani nu a putut fi dovedita, pentru ca nu sa infaptuit.
sunt disperata , nu mai stiu ce sa fac , avocatii pe carei-am contactat mi-au spus ca nu mai pot face nimic. ajutor!!!!!!
nu pot ataca sub nici a forma decizia?