avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 785 soluții astăzi
Forum Activitate Dannicola

Activitate Dannicola

Discuție Mostenire casa
Suntem 2 frati mostenitori ai unei case cu terenul aferent, pentru care nu am facut partaj deoarece structura casei nu se preteaza la o impartire; iar de vindut nu am dorit la momentul respectiv si nici acum nu prea sunt amatori. De aceasta casa m-am ocupat eu cu reparatiile necesare, fara sa implic pe fratele meu. Am stabilit ca el va fi viitorul proprietar al acestei locuinte dupa decesul meu (fara a face un act in acest sens deoarece eu neavind copiii nu am considerat necesar acest lucru) si de aceea de 3 ani el se ocupe de cheltuielile legate de utilitati (nu sta nimeni in ea si acestea sunt minime). De un an de zile sotia fratelui meu a transformat curtea intr-o crescatorie de ciini maidanezi, fapt care a afecat zona ca si gardurile despartitoare de vecini (plus scandalul de rigoare cu acestia). Intrebarea mea este cum se poate rezolva aceasta problema? Fratele meu a spus ca daca nu este lasat in pace va ceda drepturile lui catre un cumparator oarecare. Teoretic am citit ca se poate, dar deoarece in aceasta casa am investit bani, am dotato cu mobilier, unelte si scule,etc vreau sa stiu daca ma pot opune acestei doleante a lui prin tribunal, prin care sa imi cer si recuperarea cheltuielilor mele si aducerea casei la starea initiala? Ideal ar fi sa o vindem, dar daca nu se gaseste amator? Prefer sa preiau eu cheltuielile casei ca sa rezolv aceasta problema, dar in conditiile enumerate anterior (adica readucerea casei la starea initiala-inainte de a aduce ciini).
Dvs. ati avut asigurare? Va informez ca ei nu fac reparatia, ca la auto. Trebuie sa te adresezi unei firme specializate care sa execute reparatia si sa intocmeasca un deviz. Pe baza acestui deviz veti primi suma cheltuita, dar dupa oarece timp cam lung! Dar asta daca problema este la dvs. Daca este la vecin si trebuie sa intervi acolo este o problema care nu este reglemantata de legislatia in vigoare.
Am o intrebare. Am deschis proces cu Casa de pensii in data de 15 nov. 2012, iar termenul de judecata a fost fixat in 10 februarie 2014. Este necesara medierea si in acest caz? De asemenea, daca solicitarea se refera la returnarea unor sume de bani incasate ilegal de casa trebuie sa depun cei 10% din suma in litigiu?


Discuție Casa de pensii
Am iesit la pensie la 1 ianuarie 2008. Toate drepturile de pensie le-am obtinut prin hotarire judecatoreasca, deoarece nu mi-au recunoscut adeverintele depuse pentru veniturile suplimentare. Prin sentinta judecatoreasca Casa de pensii a recalculat pensia incepind cu data depunerii dosarului de judecata (adica 1.iulie 2008). La fel am patit si cu al doilea proces (am depus alta adeverinta) si mi-au recalculat pensia cu data de 1.oct..2009. Pe toate deciziile Casei de pensii scrie ca "drepturile au fost stabilite" incepind cu data de 1.01.2008. Deoarece am avut nesansa sa cred in corectitudinea Casei am calculat pierderi de circa 3000 lei in toata aceasta perioada. Deoarece sunt nevoit sa deschid alta actiune, deoarece nu mi-au fost introduse in calcul si perioadele asimilate si deoarece nu au "renuntat" la penalizarea mea (am avut pensie anticipata) intreb daca pot sa solicit si restituirea acestei sume (daca mai este posibil)? Asta deoarece sunt hotarit sa cer daune pentru acest lucru (retinerea acestei penalizari, in continuare). Va multumesc
Am o nelamurire ridicata de aceasta speta. daca nu se face asigurarea obligatorie primaria ma poate amenda. De ce in cazul unei situatii de despagubire nu intervine primaria? Ea are numai atributiile de "obligare" de a plati niste bani pentru prosperitatea unor firme de asigurari?
Am citit toate mesajele si raspunsurile de pe Forum, dar nu am gasit raspuns la o problema privind asociatia de proprietari si anume: Asociatia are un fond de bani rezultati din inchirierea unui spatiu. Banii acestia au fost utilizati pentru reparatii in bloc. Presedintele vrea sa utilizeze banii existenti pentru realizarea unei coloane de gaze, la care sa se racordeze cei care doresc contorizarea si implicit montarea de centrale. Dar din 39 de apartamente, mai mult de jumatate nu doresc asta. Deoarece acesti bani sunt ai proprietarilor intrebarea mea este daca pot fi utilizati doar pentru o instalatie de care beneficiaza doar o parte din proprietari?
Discuție Mostenire
Daca nu am copiii si am un frate, in caz de deces sotia are dreptul la cota parte din partea mea de mostenire (in urma parintilor mei), sau aceasta ii revine fratelui meu?