avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 536 soluții astăzi
Forum Activitate eu_craciun

Activitate eu_craciun

Ma gandeam ca se calculeaza ca la restituirea taxelor auto de la data platii si pana la data restituirea efectiva dar nu stiu sigur

A fost vorba de o actiune in pretentii (o persoana a modernizat o hala si din banii pe care i-am dat a folosit o parte pentru modernizare iar restul i-a luat el, ca probe au fost evaluarile si facturile de achizitie a materialelor), debitul a fost calculat de catre instanta


[Mesaj editat - 1.3 din regulament]
Doar atat "Obliga paratul la plata catre reclamanta a sumei de ... , suma ce va fi actualizata cu rata inflatiei pana la data platii efective"
Buna ziua

Am castigat un proces cu o persoana si instanta a dispus restituirea debitului principal actualizata cu rata inflatiei.

De la ce data se calculeaza rata inflatiei:
1. De la ramanerea definitiva a hotararii?
2. De la data introducerii actiunii in judecata?
3. De la data constatarii pagubei suferite?
Buna ziua

Mi-a fost respinsa o plangere la CNSC si am facut recurs la Curtea de Apel, am primit o adresa prin care mi se comunica faptul ca trebuie sa depun o taxa de timbru in suma de 2 lei.

As vrea sa stiu daca atat este taxa sau este o greseala si de fapt este mai mult, n-as vrea sa mi se anuleze ca insuficient timbrata.

Daca s-a mai cofruntat cineva cu asa ceva va rog sa-mi spuneti si mie.
Răspuns la discuția Studiu dosar, imputernicire firma
Nu am nici o calitate in firma, prietenul meu este administrator.

Ma gandeam ca merge daca imi trimite o imputernicire ceva de genul:Subscrisa SC ...., prin administrator ...., prin prezenta il imputernicesc pe ... pentru studiul dosarului cu nr.....

Semnata si stampilata, ce parere aveti?
Buna ziua

Un prieten care are o firma si este plecat in afara m-a rugat sa merg la judecatorie sa fac copii dupa niste inscrisuri.

Este suficienta o imputernicire din partea societatii semnata si stampilata de el sau trebuie procura notariala?

Mentionez ca este doar pentru studiu dosar nu si pentru reprezentare in instanta.

Multumesc.
Buna ziua

Am o hotarare la care parata nu a facut apel, trebuie sa o fac definitiva zilele astea, problema este ca am primit o notificare privind intrarea in faliment a paratei.A trecut termenul de inscriere la masa credala.

Pot sa mai fac ceva sa-mi recuperez banii in acest caz?
Multumesc pentru raspuns

Deci sa inteleg ca trebuie sa platesc din nou taxa pentru ca am intarziat cu 2,3 zile.

Daca stie cineva o alta posibilitate va rog sa ma ajutati cu un raspuns.
Buna ziua

Am depus o actiune in instanta, am primit acasa o adresa prin care trebuia sa achit o taxa judiciara de timbru.Am trimis-o prin curierat dar din pacate am depasit termenul de depunere cu cateva zile motiv pentru care mi-a anulat actiunea ca netimbrata, am depus cerere de reexaminare care a fost respinsa si ea.

Ce pot sa fac, sa mai depun o data cererea de chemare in judecata si sa platesc taxa din nou?sau as putea sa depun iar cererea si sa cer conexarea cu dosarul la care am platit taxa?

Multumesc anticipat
Buna ziua

Am fost surprins de aparatul radar cu o viteza de 101 km/h in localitate (mi-a aratat filmarea dar nu se vedea numarul masinii, nici macar masina ci doar 2 faruri, fiindca era noapte), mi-a fost suspendat permisul pe o perioada de 90 de zile + amenda 945 lei.
In pv se mentioneaza ca "Fapta savarsita este prevazuta de art. 121/1 din HG 1391/06 si sanctionata de art. 102/3/e din OUG 195/02''.

Este corecta incadrarea juridica prin art 102/3/e din OUG 195/2002 ? din ce am gasit eu se refera la ''conducerea unui vehicul cu tracţiune animală neînregistrat'' ceea ce nu are nici o legatura cu ''fapta'' mea.

Daca fac contestatie pot sa mai dau examen pentru reducerea suspendarii la 30de zile?

Multumesc anticipat.