avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1311 soluții astăzi
Forum Activitate alexandru gaman

Activitate alexandru gaman

un pfa infiintat in 2005 , cu autorizatie de la primarie sector , fara activitate , a fost radiat in urma oug 44/2008 ?
Răspuns la discuția conflict de interese ?
Multumesc , pentru ajutor !=D>
Răspuns la discuția conflict de interese ?
Ajutorul de somaj este de 426 , iar remuneratia la asociatie de 300
Cat este indicatorul social de referinta?Suma celor doua somajul plus indemnizatia de la asociatie nu trebuie sa fie mai mare , sau indemnizatia in sine ?
Sant somer indemnizat . Presedintele Asociatiei de locatari , se afla in imposibilitatea de a-si exercita functia,care presupune si o retributie (CONVENTIE).Daca preiau interimatul , cu tot cu "contravaloare" , pierd ajutorul de somaj ?
Discuție celeritate
Am apelat la o firma de recuperat creante , pentru niste venituri salariale , datorate de un fost angajator.S-a ajuns , la depunerea unei actiuni in instanta.Se intampla acum vreo luna . Cat poate sa dureze , pana la acordarea unui prim termen?
Răspuns la discuția reconstituire vechime
am fost la ITM , in 1995 nu stateau la ei CM-urile si deci nu este inregistrata . Am fost pe la arhive , l a ITM ......nu stiu sigur , mi-a spus cineva , ca in instanta cu doi martori ....
In 1995 intr.Service Electronica , a disparut fiind radiata de la RComertului si a disparut asa ditamai cum era , cu arhiva cu tot.Carnetul de munca l-am recuperat de la Electronica .In sfarsit , la o perioada de cca un an nu este facuta incheierea .Cum se procedeaza ?Toate angajarile ulterioare , au fost facute , ca si cand nu as fi avut Carnet de munca.
in cat timp ar trebui , sa primesc un raspuns la o sesizare depusa la ITM ?
daca se depaseste termenul , considerabil , in cazul ITM , cum se continua ?
Mi-a spus "vin-o , am nevoie de tine ,astia-s banii !"(patronul)
Mi-am dat demisia de unde lucram (preaviz-normal) si am venit aici.De munca era,la inceput vreo doua luni ,banii la timp ,pe urma cu taraita....
Sapte luni mi-a spus , ca ITM nu vizeaza CIM ,ca sant probleme cu Cartea de munca.
Vazand ca insist , a facut CIM ,cu un salariu un sfert si dupa o luna mi-a dat preaviz.
Mai are sa-mi dea banii pe doua luni si pe concediu...Nu vroia sa-mi dea adeverinta cu viza ITM , m-am dus eu la inspector si am luat-o , iar din Anexa 14 , reiese , ca nici macar pe alea doua luni nu a platit taxele . Toti angajatii , cati sant ,au salarii fictive...
Intrebarea este , considerand-o inselaciune , pot sa ma adresez Parchetului?