avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 693 soluții astăzi
Forum Activitate luxa.roman

Activitate luxa.roman

Buna ziua; am iesit la pensie anticipat fara penalizare in anul 2017 si pensia a fost calculata cu indicele de corectie 1,14, anul acest am iesit la pensie la limita de varsta calculandu-se cu acelasi indice de corectie 1,14. Intrebarea mea este daca anul acesta indicele de corectie este de 1,41 calculul la pensie nu trebuia facut cu acest indice de corectie.
Va multumesc
Răspuns la discuția Vanzare casa in litigiu
Multumesc pt raspuns, as mai avea o intrebare - daca cumparatorului nu i se aduce la cunostinta ca proprietate este in litigiu ce se intampla dupa aceea, dupa ce a cumparat.
Buna ziua. Suntem 2 proprietari in curte comuna cu terenul in indiviziune si doresc sa vand partea mea de proprietate dar există sau acțiune de partaj judiciar în instanță pt iesirea din indiviziune (de 2 ani și cred ca o mai mare durează inca vreo doi până la finalizare.) Pe rol si acum intrebarea pot sa vand partea mea de proprietate fara ca reclamant sa renunte la proces si daca da da in ce conditii ca poate sa vand. Va multumesc
Răspuns la discuția Pensie anticipata
Multumesc. Raspunsul dat este valabil pentru varsta si stagiul de cotizare la barbati si daca ies la pensie anticipat nu anticipat partial mai am dreptul sa lucrez in continuare cu contract de munca pe perioada nedeterminata.
Buna ziua; Am 59 de ani si am si reusit sa am acum si stagiul complet de cotizare pentru a iesi la pensie anticipat. Daca ies la pensie anticipat mai am dreptul sa lucrez in continuare cu contract de munca?, barbatii la ce varsta pot sa iasa anticipat si cati ani ar trebui sa aiba stagiu de cotizare incluzand si armata Multumesc anticipat pt raspuns. Sarbatori fericite va doresc.
Răspuns la discuția Somaj
Nu am inteles, daca am 12 luni consecutiv de cotizare in ultimele 24 luni, s-au 6 luni cu intrerupere de 1 an somaj urmate de alte 6 luni de cotizare (cu o pauza de o saptamana intre incheierea perioadei de somaj si angajare) in 24 luni, eu inainte de a intra in somaj am fost angajat pe perioada nedeterminata
Discuție Somaj
Buna seara;
Am si eu o intrebare: daca dupa ce am iesit din somaj la o saptamana m-am angajat si dupa aproximativ 5 luni si jumatate mi se desface contractul de munca, mentionez ca nu din vina mea, daca m-ai am dreptul la somaj sau salarii recompensatorii
Buna ziua;
Eu stau la curte si am de mai multi ani asigurare facultativa la casa in care sunt incluse si punctele din cea obligatorie, am auzit acum ca pe langa cea facultativa suntem obligati sa o facem si pe cea obligatorie dar asiguratorul meu mi-a spus ca nu sunt obligata sa o fac si pe cea obligatorie pt. ca eu am continuitate. Mi-a spus ca sunt obligati doar cei care incheie asigurarea dupa ce a aparut modificarile la lege. As vrea sa stiu daca este adevarat ca eu nu trebuie sa o mai fac pe cea obligatorie pt ca am continuitate
Răspuns la discuția Taxa radio
Multumesc pentru raspuns
Discuție Taxa radio
Buna ziua!

Am si eu o intrebare - cum pot sa anulez taxa radio a parintilor mei care sunt decedati. Mentionez ca acolo nu mai locuieste nimeni de 3 ani si jumatate de la decesul mamei iar contractul cu Electrica este trecut pe casa fara consum de energie electrica