avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1818 soluții astăzi
Forum Activitate ticarau daniel

Activitate ticarau daniel

Am iesit la pensie de incapacitate de munca gradul 2 in mai 2018 .I luna mai 2023 afost verificat dosarulde pensie cu ocazia decedarii sotiei, si s-a gasit o omisiune in perioda decemdrie 1996-iulie 2000 nu afost trecut salaruil meu plus sporurile ci era trecut salariul minim pe economie ,am adus adeverinta cu salariul si sporuri si mi s-a recalculat pensia urmand sa mi se dea drepturile din urma incepand cu data de 1mai 2023 . Daca sunt drepturile mele am muncit de ce nu mi se da difenta din data cand am iesit la pensie din mai 2018 si mi se da din mai 2023 , in perioada 2018-2023 sunt alta persoana nu sunt tot eu care am muncit in santier.??
Voucherele de vacanta valabile pot fi folosite si de mostenitorii de drept,daca persoana care era propietarul voucherelor a decedat?
Care este gradul maxim de indatorare al unei persoane ?Pana la cat la suta indatorare iti poate da adeverinta de salariu institutia la care lucrezi?
Este posibil ca dintr-un salariu net de 4753.00 sa ai rest plata caserie 301.00lei CAR 736,POPRIRI2650si RATE IMPR. 950 lei institu tie de stat .Cum a putut aceasta institutie se dea adeverinte de salariu incat sa se poata ajunge la un asemenea grad de indatorare o persoana angajata???
Sotia a facut dea lungul vietii mai multe CAR-uri la care s-a imprumutat diverse sume de bani pe care nu ii aducea acasa.Intre timp ea a murit si acum platesc girantiii datoriile ramase .Dupa achitarea datoriilor catre CAR ,girantii se hotarasc sa dea sotul in judecata pentru recuperarea datoriilor , sotul neavand decat o pensie de incapacitate de munca gr2. Este normal ca sotul sa plateasca datoriile sotiei daca acesta nu a beneficiat de nici un venit de pe urma acestor imprumuturi nestiind practic de ele ?Cum pot sa ma apar ?Ce argumente am eu?
Ma pot da in judecata girantii sotiei decedate pentru plata datoriilor ramase restante de la sotie si pe care girantii le platesc, daca eu nu am luat la cunostinta cat traia sotia de acele datorii? Eu am o pensie de boala in urma unui atac cerebral si de aceea sotia m-a protejat nespunindu-mi.
Sotia a decedat si a avut pensie la pilonul 2 .Cine poate retrage pensia si care sunt demersurile ?sotul?sotul si copilul major sau numai copilul major beneficieaza de aceasta pensie?
Cum pot obtine certificatul de handicap accentuat si ajutorul de 273lei daca am pensie de incapacitate de munca gr2 dobandita uni avc?cui trebuie sa ma adresez?
Daca am pensie de incapacitate de munca gr2 dobandita in urma unui AVC ischemic ,diagnosticul este accentuat si capacitatea de munca pierduta in totalitate , ma incadrez la certificat si pensie de handicap ? si la ce grad? daca da .
Va multumesc.
Tata si mama fac act de vanzare-cumparare cu clauza de uzufruct si intretinere ,fiului lor si norei lor .Dupa un timp cei doi au un baiat, acum in varsta de 20 ani student. Intre timp tatal decedeaza apoi nora .ramane mama, fiul si nepotul .Cei trei se pun de acord sa destrame actul de vanzare-cumparare cu clauza de uzufruct si de intretinere a batranilor pana la moarte.INTREBARE :Se poate desface destrama acest act daca in viata mai sunt doar mama ,fiul si nepotul???
Se mai poate desface un act de vanzare-cumparare cu clauza de uzufruct si intretinere daca au decedat cate o persoana din ambele feluri de proprietari. deci tatal si mama ii fac act fiului si norei , care au un baiat de 20 deani student.Intre timp tatal si nora au decedat raminind doar mama cu fiul si nepotul .Se poate desface acest act ,momentan mama este proprietara si vrem sa ramina asa si toata lumea este de acord inclusiv nepotul