avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 889 soluții astăzi
Forum Activitate carmevera

Activitate carmevera

Buna ziua, am o societate nou infiintata pentru activitati alimentare ( catering evenimente) 5621 ca activitate principala, dar doresc sa mai comercializez si la pachet ( prin deschidere la geam) cu vanzare in afara unitatii in ambalaje de unica folosinta.Ca secundar am si cod 5610 . Nu stiu daca e in regula ca am pus ca activitate principala catering sau trebuia sa le trec pe ambele la principale , sau ce am de facut in acest caz ? Multumesc
Buna ziua , am o pensie de 1696 , pt ca nu am primit voucerul de 250 de lei, am intrebat la casa de pensii care e situatia. De la ANAF mi s-a comunicat ca am venit din castig loto 88 de lei pe anul 2022 si din acest motiv nu am primit voucerul pe anul 2023 si ca anul fiscal 2022 se incheie in iunie 2023 . Data de la care ar trebui sa primesc si eu voucerul ! Mi se pare ciudat ca pt un venit din 2022 de 88 de lei sa nu primesc in 2023 voucerul social de 250 lei ! Este corect ? Din iunie primesc sau trebuie sa depun ceva acte la casa de pensii ?
Buna ziua, detin un SRL al carui cod caen este 4332
( -montarea de uşi, ferestre (exclusiv uşi automate şi turnante), tocuri de uşi şi ferestre, din lemn sau alte materiale ( PVC, aluminiu )
-lucrări de finisaj interior cum ar fi: montarea de plafoane, montarea de pereţi mobili etc.) firma este beneficiara unui microgrant masura 1 si intentionez sa achizitionez din suma respectiva urmatoarele marfuri :
-tamplarie pvc pt ferestre si usi cu sticla aferenta ( sticla pe care o montez eu pe tamplarie in atelier )
-scule si materiale:
-fierastrau electric
-polizor unghiular
-motofierastrau
-menghina
-material lemnos
-ciment
-vata minerala
-liant zidarie
-aparat sudura
-betoniera
-alte materiale consumabile (burghie, panze polizor/ circular/ fierastrau, suruburi montaj, spuma poliuretanica, etc)
Va rog sa-mi transmiteti daca se incadreaza la cheltuieli eligibile pt microgrant minimis masura 1 cod CAEN 4332.
Va multumesc si astept raspunsul dv.
exista deja o conducta la care sunt racordate 5 apartamente, cel care se racordeaza acum este al 6 lea iar teava este trasa pana la et 3 , deci el poate fara probleme sa se intepe in ea. Problema este ca i se cere pt bransare sa faca si redimensionarea ( aceasta dorind ca plata sa se faca de catre toti proprietarii si cei care au centrale si cei care sunt racordati la sistemul cenralizat de termoficare ) Este de fapt o noua gaselniza a celor de la eon gaz de a incasa niste bani necuveniti ! ( de fapt este ceva mai nou si vrea sa stiu daca este legal sau nu )
Buna ziua , locuiesc intr-un bloc de 4 etaje in care 5 proprietari au centrala pe gaz proprie in apartament.In urma cu 3 saptamani unul dintre vecini a cerut acordul pt bransare necesar pt instalarea unei centrale in apartament !Acum vine sa ne spuna ca furnizorul cere redimensionarea conductei si ca noi toti ( si cei care avem deja centrala de mai multi ani si cei care nu au in prezent) suntem obligati sa participam la plata ! Va rog sa imi comunicati daca exista undeva stipulat in lege asa ceva ( repet ,5 apartamente avem centrala de mai multi ani )
Buna ziua , va rog sa imi spuneti daca pot cumpara 5 ani de vechime pentru pensie aferent perioadei 1996-2003 in situatia urmatoare:
1977-1995 am lucrat cu carte de munca
1996-2003 am lucrat fara carte de munca
2003-2008 am lucrat cu carte de munca
2009-pana in prezent achit contributia la Casa de pensii cu care am incheiat un contract .
Multumesc
Ma intereseaza daca inchirierea apartamentului la o firma care il foloseste pentru cazarea muncitorilor nu necesita si acordul locatarilor vecini directi deasupra si dedesupt sau al asociatiei de locatari !
Locuiesc intr-un bloc de proprietati (10 apartamente pe scara) la etajul 2.Vecinul de la et 1, pozitionat sub apartamnetul meu a inchiriat locuinta la 3 studenti , sa nu va spun ce harmalaie si zgomote , muzica si discutii pana diminata (la cele 3 adaugandu-se de cele mai multe ori inca 2-3 )Deasupra vecinul a inchiriat si el unor persoane 4 (1familie -sot sotie + 2 barbati) . Mutarea de rigoare plecatul chiriasilor vechi (care nu mi-au facut probleme) venitul celor noi , cu aranjat si bai pana la 2 noaptea. OK , am zis prima zi , a doua si mai si in loc de 4 sau facut 7 !!!!! Am sunat vecina care mi-a spus ca a inchiriat la o firma si 4 sunt permanenti urmand ca in weekend sa mai para cate 2-3 in functie de necesitatile firmei . Acum va cam dati seama ce e sus + ce e jos , nu am renuntat inca dar ma paste gandul sa ma mut . Caut solutii si doresc sa imi spuneti daca este legal ca un apartament sa fie inchiriet unor chiriasi , si folosit in plus de diverse alte persoane angajate si ele ale firmei care a inchiriat apartamentul . Ce posibilitati am sa rezolv situatia deoarece amiabil am esuat.( Cine se inregistreaza in cartea de imobil , firma care a inchiriat sau angajatii , si ce se intampla cu cei care vor poposii practic in regim hotelier fara a fi nici unde mentionata persoana !) Astept un raspuns care sa-mi dea o speranta de rezolvare cu o baza legala #-o#-o#-o! Multumesc
Buna ziua,
Sunt persoana fizica fara venituri , pana la sfarsitul anului 2015 am platit la finante lunar contributia la CASS , pentru a putea fi asigurat in sistemul de sanatate . Incepand cu anul 2016 , data la care se aplica noul cod fiscal am inteles ca dobanda din depozit bancar reprezinta venit din investitii si se impoziteaza CASS cu 5,5 % .
Intrebarea mea este cat platesc contributie la CASS la o dobanda de 2000 ron anual , ce trebuie sa fac ca sa declar venitul , si daca platesc sunt asigurat in sistemul de sanatate fara sa mai platesc alta conmtributie ?????

Buna ziua,doresc un raspuns in legatura cu modalitatea prin care ,in calitate de fiica pot intra in posesia unui certificat cu actiuni Petrom (al mamei decedate ) .Ce trebuie sa fac ,ce acte am de depus si ce taxa de platit.
Multumesc