avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 969 soluții astăzi
Forum Activitate ioanema

Activitate ioanema

Buna ziua,

Daca am incepul lucrarile la o constructie, in conditiile in care am Certificat de urbanism, nu am inca avizele specificate in acest certificat (de la ISU, Mediu ...), am fost amendat de Primarie ca am inceput lucrarile fara Autorizatie de constructie, am oprit lucrarile, se poate sa fiu amendat si de ISU, Mediu s.a.m.d?
Eu consider ca am facut o singura fapta, inceperea lucrarilor fara Autorizatie de constructie, Am facut mai multe fapte care constituie contraventie, adica am inceput sa construiesc fara aviz ISU, am inceput sa construiesc fara aviz de la mediu ...?
Pot fi amendat de toate institutiile de la care trebuia sa obtin acordul conform Certificatului de urbanism?

Va multumesc frumos!
Multumesc frumos!
Un functionar public poate fi voluntar in cadrul unui ONG?
Va multumesc frumos!
As vrea sa stiu daca si institutiile publice trebuie sa aiba un procent din angajati persoane cu handicap. si daca este incompatibil sa fii persoana cu handicap si functionar public. Sau poate este un avantaj in conditiile in care iti poti exercita atributiile.
Va multumesc frumos!
Răspuns la discuția ECDL - Functionari Publici
Va multumesc frumos pentru raspunsuri. Problema mea e ca mi s-au platit si mie cursurile si examenele, in 2005. Pe atunci faceam naveta si-mi era greu sa stau dupa program! Ma gandeam ca voi rezolva eu cumva, voi da examenele in viitorul apropiat! Acum au trecut aproape 8 ani si as vrea sa stiu daca risc ceva. As vrea un raspuns fara menajamente. As putea repara situatia daca as da acum examenele? Desi nici acum nu stau prea bine cu timpul! Dar daca riscul e nare - o voi face! Sau e prea tarziu si oricum pot fi tras la raspundere, stiu eu, in comisia disciplinara, sau sa dau banii care mi-au fost alocati, cu care institutia a platit pentru cursurile mele si pentru examenele mele.
Multumesc frumos!
Răspuns la discuția ECDL - Functionari Publici
La noi s-au dat bani in 2005! Daca nu le-am facut pana acum, desi unitatea a platit si ptr. cursuri si ptr. examene, pot fi tras la raspundere? Nu a trecut cam mult timp?
Multumesc frumos!
Va rog sa ma ajutati in a identifica un act normativ, probabil din deceniul trecut, in care sa se prevada o data limita pentru obtinere certificatului ECDL de catre functionarii publici!
Va multumesc frumos!
va rog sa ma ajutati in clarificarea urmatoarelor aspecte:
- la art.16 a Legii spatiilor verzi se specifica faptul ca autoritatile administratiei publice locale au obligatia sa constituie registrele locale ale spatiilor verzi, in termen de un an de la elaborarea si publicarea normelor tehnice pentru constituirea registrele locale ale spatiilor verzi;
- prin Ordinul nr. 1466 din 17 mai 2010 au fost aprobate Normele tehnice pentru elaborarea Registrului local al spatiilor verzi (RSV) din intravilanul localitatilor;
- in consecinta autoritatile administratiei publice locale aveau obligatia sa constituie registrele locale ale spatiilor verzi pana la data de 17 mai 2011 sau data publicarii in M.O.;

A) Daca o administratiei publica locala nu a intocmit RSV nici pana in prezent i se aplica o sanctiune de 1-2 miliarde ROL;
B) Daca o administratiei publica locala nu a intocmit RSV nici pana in prezent, considerati ca fapta este continua (incalcarea obligatiei legale dureaza in timp)? In acest caz se considera ca fapta a fost savarsita de la 17 mai 2011 pana in prezent. Legislatia privind contraventiile stipuleaza ca in cazul in care noul act normativ (in cazul nostru Legea 47/2012) prevede o sanctiune mai grava, contraventia savarsita anterior va fi sanctionata conform dispozitiilor actului normativ in vigoare la data savarsirii acesteia (in speta noastra Legea 24/2007, inainte de aparitia Legii nr.47/2012). In acest caz inseamna ca amenda pemtu neconstituirea RSV la termenul legal este de la 1000 lei la 10000 lei
C) Daca o administratiei publica locala nu a intocmit RSV nici pana in prezent, considerati ca fapta nu are caracter continuu si atunci nu mai poate fi sanctionata la mai mult de 6 luni dupa 17 mai 2011.

Va mai rog sa-mi comunicati daca exista in legislatie prevederi cu privire la anularea si inlocuirea unui proces verbal de constatare si sanctionare a contraventiei.

Va multumesc!
Răspuns la discuția Help
Multumesc frumod !