avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1845 soluții astăzi
Forum Activitate niky81

Activitate niky81

am o firma infintata in 2010 si din 2010 nu am avut activitate deloc. Firma are doi asociati. Intrebarea mea este daca unul dintre asociati doreste sa se retraga si sa schimbe sediul social al firmei ce acte trebuie sa se faca si cam cat costa
intrebarea mea este daca o societate de asigurari este citata de judecatorie ca reprezentand societate la care posesorul vehicului avea asigurare la momentul producerii accidentului iar se face recurs la hotararea judecatoriei, curtea de apel respinge recursul formulat de catre societatea de asigurare , ea mai are calitatea de asigurator de raspundere civila delictuala?
Răspuns la discuția despagubiri accidente
vine in garantia inculpatului sau ca si garantie daca inculpatul nu va plati pentru partile civile ?
daca cand sau constituit partile civile, au cerut dspagubiri doar de la inculpat, firma de asigurri era citata in proces
hotararea curti de apel suna cam asa
"Admite recursurile declarate de inculpat , firma de asigurari, partile civile, obliga inculpatul la plata despagubirilor civile acordate in cuantum de ........... Majoreaza la .......
daunele morale acordate patrtilor civile,obliga pe inculpat sa plateasca partilor civile suma de ........ lunar cu titlu de despagubiri periodice pana la majoratul minorilor."
intrebarea mea este care din aceste cheltuieli sunt suportate de catre inculpat si care de catre polita de asigurare valabila la producerea accidentului .
exista un termen in care decizile curtilor de apel sa se comunice partilor la domiciliu
decizile curtilor de apel se trimit la parti la domiciliu sau la firma asiguratoare daca aceasta firma este citata in proces sau trebuie sa se faca o cerere in acest sens.
ce se intampla cu proprietarul politei de asigurare daca a facut un accident de masina cu victima si are o hotarare definitiva de la curtea de apel , societatea de asigurare a fost citata in instanta , daca partea vatamata nu a dispus executarea hotararii judecatoresti,
am avut un accident de masina soldat cu victima . a urmat un proces penal siam o hotarare a curtii de apel definitiva prin care m-a obliga la plata unor daune materiale si morale. vreau sa stiu care sunt pasi pe care trebuie sa-i urmeze partea vatamata sa obtina bani iar daca nu obtine bani daca se poate lua masuri impotriva mea si care sunt acelea
hotararea curtii de apel este privitoare la un caz penal ucidere din culpa si este specificat pe ea defenitiva. intrebarea mea este daca aceasta hotararea se poate ataca si daca se poate care sunt termenele in care se poate ataca si forumul unde?