avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 292 soluții astăzi
Forum Activitate pin

Activitate pin

care este termenul in care se poate face plangere impotriva ordonantei procurorului de respingere probe propuse?
In situatia in care in materie contraventionala o sentinta civ. a ramas irevocabila la Tribunal ca instanta de recurs, va rog sa ma indrumati in ceea ce priveste contestatia in anulare. Care este instanta competenta conform legi sa judece contestatia in anulare?
Buna ziua,
pentru a participa la concursul organizat de catre CSM consilierii juridici trebuie sa aiba o vechime de cel putin 5 ani....

In cazul in care am acumulat 7 ani vechime efectiva in functia de consilier juridic conform cartii de munca dar am avut intrerupere intrecei 7 ani deci nu a fost o activitate continua ocupand si functie de conducere pot participa la concursul organizat de CSM?
Se iau in considerare cei 7 ani vechime pe functia de consilier juridic desi intre cei 7 ani, 1 an de zile am ocupat alta functie?

Va multumesc anticipat,
Inainte de intrarea in vigoare a OUG 37/2009 am detinut functia publica de director executiv. Ulterior prin OUG 37/2009 coroborat cu OUG 105/2009 functia de director executiv a fost desfiintat si inlocuit cu cea de director coordonator.
Prin Decizia Curtii Constitutionale nr. 414/2010 cele 2 acte normative au fost declarate neconstitutionale cu incetarea de drept a efectelor actelor subsecvente emise in baza celor 2 acte normative inclusiv cea de eliberare din functia de director executiv.
Intrebarea este, ce demers trebuie sa efectuez pentru repunerea in situatia anterioara de director executiv avand in vedere decizia curtii?
Buna ziua, am o intrebare -
Daca in anul 2007 am vandut un teren ( achizitionat in anul 2000) si am cumparat 5 imobile trebuie sa platesc TVA?
mentionez ca in 2008 si 2009 nu am avut nici o tranzactie imobiliara.
Buna ziua, as dori sa ma sprijiniti in urmatoarea speta:

In 14.02.2009 am obtinut hotarare definitiva si irevocabila ICCJ prin care se dispune reinegrarea in functia publica de conducere de director executiv din data de 01.07.2008 cu plata salariilor retroactiv pana la reintegrarea efectiva.
Prin OUG 37/2009 declarat neconstitutional s-a desfiintat functia publica de director executiv infiintandu-se functia contractuala de director coordonator pe care o indeplinesc.

In octombrie 2009 am investit cu formula executorie hotararea ICCJ din 14.02.2009.
Intrebarea este daca pot pune in executare hotararea investita din 14.02.2009 care are caracter executoriu si obligatoriu?
Trebuie sa incep un alt proces sau opereaza autoritatea de lucru judecat?
in 2008 am arendat teren unei societati comerciale,
acea societate in 2009 mi-a platit in lei 25% din contravaloarea arendei din 2008.
in prezent este reziliat contractul de arendare pentru nerespectarea obligatiilor de plata a arendei.

cum sa procedez sa platesc impozit pe cei 25% din arenda primiti in 2009 si ce procent se aplica?
Buna ziua, am lucrat in regie proprie teren agricol proprietate personala ca persoana fizica.
Pentru infiintarea culturilor au fost anumite costuri, dupa recoltare am vandut produsul agricol ( prumb) la diferite persoane fizice.
Intrebarea este daca trebuie sa platesc impozit agricol si cum se calculeaza avand in vedere raportul infiintare-produs obtinut?
buna ziua, am o anumita nedumerire si as dori sa o lamuresc, astfel,
in 2007 am vandut un teren ( in baza unui contract de vanzare-cumparare) de cca 2,75 hectare ca persoana fizica ( terenul fiind dobandit in 2000).
intrebarea este daca trebuie sa platesc tva sau nu?
subsemnatul banuiesc ca nu trebuie
buna ziua, va supun atentiei d-voastra urmatoarea problema, astfel:
o societate comerciala ,, A " a fost sanctionata contraventional cu amenda.
plangerea la sanctiunea amenzii s-a facut de catre o alta societate ,, B " care nu este societatea sanctionata.
Se poate invoca lipsa calitatii procesuale active a societatii ,, B " si care este temeiul legal?:)