avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1696 soluții astăzi
Forum Activitate iliescuelena

Activitate iliescuelena

Buna ziua,

va rog sa imi spuneti cat de importanta este suma scrisa de executorul jud intr-un proces verbal de incepere a unei licitatii de executare jud. al unui imobil ?
in PV a incurcat lei cu euro

are vreo importanta acest lucru ?
daca da va rog argumentati
Cu multumiri
Buna ziua, cunoaste cineva daca ministerul agric . ( una din directiile sale) cu sediul in Sos.Oltenitei are dreptul de a controla magazinele ? mai precis unul in care se comercializeaza paine, dulciuri ,cafea? doar comercializare ;
care Lege le da dreptul de control ? site-ul lor este in constructii si nu am gasit nimic referitor la magazine ; au drept de control asupra producatorilor, celor care au anumite licente de productie, asupra celor acre vand in piete ,etc
Răspuns la discuția lmpartire teren intre soti
bun face partaj ,dar ce imparte ? terenul cu anexa gospodareasca cumparata acum 25 ani sau casa existenta la aceasta data? sotul ii poate ceda partea de teren pe acre o vrea el( de exemplu partea fara casa? ) ;plata impozitului pentru teren si constructia cu acte o face sotyul la impozite si txe pe numele ei ( chitanta este emisa cu rolul respectiv pe numele sotiei , cu mentiunea facuta de casiera platit de ....numele sotului )
despre care data vb daca partajul in urma divortului nu s-a facut ? daca se face acum se ia in calcul toata casa construita de sot cu concubina? aici se poate vb ca cineva a construit pe terenul altcuiva? un fel de ssuperficie? nu stiu intreb dati-mi o idee ce s-ar putea face? nu mi se pare cornmal ca o dna sa -si lase copii sa plece cu alt barbat si dupa 25 ani sa vina sa isi ceara drepturile, cu toate ca unora li se pare........



Buna ziua, in mare : doi soti avand doi copii se despart , legal cu divort, dupa 10 ani de convietuire separata ; partajul copiilor s-a facut , dar partajul bunurilor nu ; exista un teren cumparat de cei doi soti cand erau impreuna , cu o anexa gospodareasca la iinceput acum 25 ani , deci numai 10 de la divort ; intre timp , domnul traieste in concubinaj cu o dna cu care transforma anexa gospodaresca , intr-o casa mare , dar fara acte, fara acordul fostei sotii ; se plateste rol fiscal pe teren si anexa , jumate jumate cu fosta sotie , ea luindu-si numele de fata , dar plata impozitelor este facuta de sot ea fiind plecata in Italia ; intrebarea este exista vreo modalitate de a o exclude pe prima sotie , aceasta nu vrea o cale amiabila, i s-a propus sa se dea copiilor cate o garsoniera , dar ea nu vrea , ea isi doreste pe numele ei nu pe al copiilor .
Buna ziua, va rog sa imi spuneti care sunt pasii care tr urmati pentru AVIZAREA sediului unei asociatii de vanatoare ; exista toate actele , numai ca se doreste schimbarea sediului .si avizarea acestuia .Va multumesc
pai tacmai asta este ; la aceasta intrebare caut un raspuns;nu va mai spun ca am platit taxa de timbru 12000 ron; de ce se fac executarile inainte de terminarea tuturor cailor de atac?
psi nu vreau sa il execut ptr sulta, tocmai asta este, am fost executata si de bunurile mele; nu catre sotul meu ma indrept , ci catre cel care l-a execuatat pe el; a luat casa evaluata la mom respectiv cu 450000 euro ptr 100000 ? este corect?

ba da toate bunurile au fost atribuite lui si intr adevar mie mi-a dat o sulta pe care executorul a vrut sa o i-a in considerare !
Buna ziua, varog sa ma ajutati cu un sfat : sotul meu a facut o hartie notariala cu cineva prin care raspundeacu bunurile personale pentru o anumita suma de bani , SINGUR , subliniez singur fara stirea mea; ca sa poata fi executat , a trebuit sa facem partaj unde tribunalul , de fapt o judecatoare nu a considerat faptul ca exista mai multe proprietati , care pot fi partajabile, de cuviinta sa le imparta in mod egal celor doi soti ; astfel ca a dat toate bunurile sotului meu , care a fost executat eu practic ramanind in strada ; la Curtea de Apel , judec. modifică în tot decizia recurată, în sensul că, admite apelul. Schimbă în parte sentinţa apelată, în sensul că atribuie pârâtului , sotului meu o parte din imobile si mie o parte , totodata obligandu-l pe sotul meu la plata unei sulte in valoare de 60925 euro faţă de mine . Intrebarea mea este : de unde imi da el aceasta sulta , daca executarea a avut loc inaintea sentintei ; mai am vreo sansa sa recapat ceea ce mi se cuvine?cum sa procedez?mentionez ca sotul meu la ora actuala nu are nici o proprietate ; se poate redeschide dosarul cu executorul ? aveau voie sa execute inainte de o hotarare definitiva ?
Buna ziua, va rog sa ma indrumati cum tr sa procedez in urmatoarea problema: TMB la un proces de partaj intre mine si sotul meu nu mi-a dat castig de cauza eu platind taxa de timbru de aprox 11000 ron ; insa la Curtea de Apel verdictul a fost favorabil facandu-se partajul intre noi , dandu-se o solutie irevocabila ; pot cere inapoi taxa de timbru la TMB si cum se procedeaza?
Buna ziua, va rog sa spuneti daca cei de la Enel procedeaza corect: in luna septembrie cineva este evacuat din locuinta de catre executorul jud; casa fiind vanduta la licitatie; enel face contract noului adjudecatar , fara ai transmite ce datorii exista la momentul respectiv ; in momemtul in care casa este scoasa la licitatie , fostul proprietar nemaiavand posibilitatea platii datoriilor , noul proprietar cumpara cu toate darile existente la momentul respectiv : apa, energie, impozite,etc
se trezesc cei de la EOS sau cum ii cheama dupa 1 an ca sunt restante la enel si cheama in judec fostul proprietar ; pai de unde ? sfatuiti-ma cum ar fi corect