avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 217 soluții astăzi
Forum Activitate florin_pelin1968

Activitate florin_pelin1968

Discuție Pensie de urmas
Buna ziua.Un prieten are urmatoarea problema:are o fata in anul II la facultate, a ramas insarcinata cu un tanar care era la liceu, nu a dat bacalaureatul deoarece a decedat.Fata prietenului meu trebuie sa nasca in luna Octombrie. Intrebare:copilul dupa ce se va naste va putea primi pensie de urmas de la statul roman?Multumesc mult.
Răspuns la discuția Citatie judecatorie
Buna ziua.Astazi am avut un nou termen la proces,eu nu am fost chemata doar inculpatii au fost audiati.Sotul meu a fost in sala si a ascultat audierea inculpatilor,ei au spus ca habar nu au despre talharia comisa in 2009 si au cerut ca eu sa fac testul poligraf.Sunt obligata sa fac acest test,daca nu-l fac ce se intampla?Eu sunt de acord sa-l fac.Am vazut la dosar ca au si ei testul poligraf facut dar nu am stiut cum sa-l interpretez.
Multumesc mult.
Răspuns la discuția Citatie judecatorie
Am fost intrebata daca am pretentii pe latura civila, dar am spus ca nu doresc nimic doar sa plateasca zilele de spitalizare conform art.313 alin.1din Legea nr.95/2006 modificata prin OUG nr.72/2006, deoarece Spitalul dorea sa platesc eu zilele de spitalizare.
Răspuns la discuția Citatie judecatorie
Buna ziua.M-am prezentat la primul termen am fost audiata doar eu,iar pe data de 29 Martie vor fi audiati si inculpatii.Acuma la primul termen ei nu au fost intrebati nimic.Am studiat dosarul inainte de proces,recunosc ca sunt anumiti termeni care nu-i inteleg, dar sunt probe la dosar(ADN,convorbiri telefonice) care demonstreaza ca ei sunt autorii, dar avocatul lor(eu nu am avut avocat) incerca sa demonstreze ca sunt curati ca lacrima.
Răspuns la discuția Citatie judecatorie
Multumesc mult pentru raspunsuri. Deci eu nu am umblat niciodata prin tribunale si de aceea doresc sa renunt la daune si sa fiu lasata in pace.Nu imi permit nici avocat.
In anul 2009 am fost talharita in timpul serviciului, am dat declaratii, autorii au fost prinsi.In declaratii am scris ca doresc daune iar acuma am primit prima citatie de la judecatorie in calitate de parte civila in proces cu ..... ,in calitate de inculpat pentru Fond-talharie(art.211 C.p.)
INTREBARE: Pot depune la dosar un document semnat de mine precum ca renunt la daune pentru a nu mai fi chemata la tribunal deoarece am inteles ca un avocat costa in jur de 1000 RON.? Am inteles ca societatea la care lucram atunci se judeca cu inculpatul,eu sunt chemata doar din cauza ca am scris in declaratie ca doresc daune.
Multumesc .
Buna seara.
Am fost internat in spital,astazi am fost externat am primit Concediu Medical pana pe data de 30-09-2011,am anuntat AJOFM din localitate prin fax despre situatia mea,am declarat seria si nr. C. M. ,numele medicului care a acordat C. M.,adresa la care locuiesc pe timpul C.M.
Doresc sa stiu cand este ultima zi cand trebuie sa duc C.M. in original la AJOFM.
Multumesc mult.
Am incheiat un CONTRACT DE INTRETINERE cu parintii mei prin notariat cu extras de carte funciara-dreptul de uzufruct viager rezervat parintilor(imi cer scuze daca am gresit termenii tehnici). Intrebare?
1.Acest contract poate fi contestat in instanta?
2.Pot trece imobilul pe numele meu acuma s-au dupa decesul parintilor?
Mai am un frate care are si el un imobil dat de parinti dar nu are acte facute pe numele lui deoarece nu are bani pentru intocmirea actelor.(suntem 2 frati)
Multumesc mult.
Buna Ziua.Am si eu o nelamurire daca ma poate ajuta cineva.
Sunt in somaj,am Handicap grad 2(accentuat),pot refuza un loc de munca oferit de cei de la somaj (din cauza boli pe care o am spondilita anchilozanta st.3)fara a pierde indemnizatia de somaj ?
Buna seara. Am si eu o problema:
Ma pregatesc pentru intrarea in somaj, am certificat de Handicap gr. 2 (accentuat),
am scos adeverinta de la medicul de familie unde scrie INAPT MUNCA iar cei de
la somaj mi-au spus ca nu pot primi somaj deoarece pe adeverinta de la medicul de familie scrie INAPT MUNCA .
Este adevarat?