avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2015 soluții astăzi
Forum Activitate roxanaD

Activitate roxanaD

Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati cu un raspuns. La capitolul negoacierea salariului din interviul pentru ocuparea unui post la Dedeman, auzi ca la ei salariul net este egal cu cel brut. Este posibil asa ceva? In ce conditii?
Din cate stiu, la societatile obisnuite este destul de greu sa treci in contract salariul net, acesta fiind variabil. Evident si cel brut este variabil. Eventual poti trece in contract salariul de incadrare (de baza sau tarifar).
As tine cont ca Dedeman nu este o multinationala care in cadrul unui salariu negociat net, considerabil de mare si fix, faci toata munca neavd sporuri, ore suplimentare si alte beneficii. In acest caz putand sa treci in contract slariul net.
Va multumesc!
Buna ziua,
As vrea sa stiu daca o persoana care ocupa o functie eligibila intr-un sindicat este legal sa faca parte si dintr-o echipa de management a situatiilor de urgenta unde printre altele, gestioneaza si miscari sociale, tulburari civile si demnostratii. In momentul in care angajatorul numeste o astfel de persoana sa faca parte din astfel de comisii nu incalca niste legi? Nu este asta un conflict de interese? Va multumesc!
Buna ziua,
Lucrez in cadrul unei societati cu capital privat. Am participat la un "concurs" de ocupare a unui alt post in cadrul aceleiasi societati si am fost "respinsa". As vrea sa contest "decizia/rezultatul" concursului dar am nevoie de ajutor pentru a face acest lucru intr-un mod corect si temeinic.

Trebuie sa precizez ca ghilimelele din text sunt folosite pentru a sublinia ca acele cuvinte nu au intelesul lor normal. Adica concursul a fost facut fara o organizare anume ci au fost chemati la un interviu cei care si-au depus cereri. Concursul nu a fost anuntat angajatilor pentru ca nu avem procedura de recrutare interna. Rspingerea mi-a fost comunicata de director pe cale verbala iar rezultatele care au dus la aceasta decizie nu sunt concretizate in nimic.
Trebuie sa contest aceasta decizie pentru ca nu este dreapta. Am aflat asa zisele motive dar nu au legatura cu eficienta mea la locul de munca.
Va rog sa ma ajuati pentru a contesta concursul spanandu-mi cum si care este temeiul legal in baza caruia pot face acest lucru.
Va multumesc!


Buna ziua,
As vrea sa stiu daca legea 319/2006 obliga sau nu Membri Birourilor Executive din sindicate sa urmeze cursuri de SSM. As vrea sa subliniez diferenta de nuanta intre a fi bine ca acestea sa urmeze astfel de cursuri si obligativitatea efectuarii lor.
Va multumesc!
Buna ziua,
Lucrez intr-un hipermarket cash & carry unde criza de personal este o practica. Pe raionul pe care lucrez, treaba a ramas aceeasi dar trebuie facuta in mai putini oameni - 3 oameni, unul pe tura. Nu se pune problema de bai in plus dar efectiv nu mai fac fata; nici pauza de masa de 30 minute nu o pot lua toata odata pentru ca sunt chemata prin statie. Las pachetul si plec pe raion. Urnesc singura masini de spalat mai grele decat mine (am 55 Kg). In schimb rasplata este sanctiunea disciplinara. Trebuie sa merg acum in comisia disciplinara sa ma apar pentru ca nu am reusit sa fac ce ar face o echipa completa. Mi-ar fi de folos daca mi-ati putea spune care este acel pragraf din lege care ma poate apra in aceasta situatie. Va multumesc!
Buna ziua,
Lucrez la METRO Cash & Carry Romania pe postul de adjunct sef raion de cand m-am angajat. Doresc sa avansez in cariera pentru ca asta este una din ratiunile de a merge la serviciu. Nu ma gudur pe langa sefii mei si stiu ca asta ma costa. Spre surprinderea mea, in Metro nu se scot posturile vacante la concurs ci se fac numiri. Culmea este ca desi am studii postuniversitare, promovarile se fac din randul celor cu maxim liceul absolvit. Fostul meu sef avea 8 clase. Nu cunosc legislatie dar la bunul simt cred ca modul acesta medieval de promovare nu este chiar ok, mai ales la o companie internationala. Nu cunosc daca sindicatul nostru destul de nou a realizat un CCM, dar astefel de chestiuni ma gandesc ca sunt reglementate la nivel de ramura. As vrea de la dumneavoastra un sfat pentru a schimba acest mod "de a unge sefi". Ce pot sa fac? Ma gandesc sa ma adresez managementului de varf dar imi trebuie un argument legal solid daca exista. Va multumesc mult pentru ajutor!
Buna ziua,
Va multumesc celor care ma pot lamuri cat timp poate fi un angajat consemnat la domiciliu (eu sunt in consemn de 3 saptamani permanent), daca trebuie platit angajatul pentru acest consemn si care este suportul legal care reglementeaza acest subiect.

Situatia detaliata sta cam asa: de trei saptamani sunt in consemn la domiciliu pentru ca fac parte dintr-o asa numita echipa a situatiilor de urgenta (motive HSEQ). Avem si o procedura in care spune ca poti fi convocat in mod discretionar de angajator, dar in procedura se evita exprimarea consemnat la domiciliu. De platit evident ca nu este nimeni platit, dar iti este si teama sa parasesti localitatea. Asa patronatul s-a ales cu niste sclavi la dispozitie in mod gratuit. La bunul simt in primul rand cred ca nu poti fi consemnat cu saptamanile non-stop. In al doilea rand cred ca trebuie sa primesti un spor ceva. In al treile rand cred ca exista o lege care reglementeaza consemnul la domiciliu. Poate cineva sa-mi spuna care este acea lege si daca este corect ce se intampla la mine la serviciu?