avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 461 soluții astăzi
Forum Activitate GeorgeG

Activitate GeorgeG

Va multumesc pentru raspuns!
O nelamurire am: imobilul pe care societatea doreste sa il inchirieze figureaza ca sediul social. Ar fi o problema?
Buna ziua!

O societate comerciala poate inchiria unei persoane fizice imobilul in care are stabilit sediul social?
Contractul de inchiriere se inregistreaza la finante?
Precizez ca societatea are printre obiectele de activitate inchirierea bunurilor imobiliare proprii.
Va multumesc!
Discuție Rovinieta
Buna ziua!

Am primit zilele trecut prin posta un proces verbal de contraventie pentru lipsa rovinietei. In procesul verbal se specifica ca la data de 11.01.2012 am fost surprins circuland fara a detine rovinieta valabila. Mentionez ca in 12.01,2012 am achizitionat o rovinieta pentru un an de zile. Procesul verbal mi-a fost comunicat 25.05.2012. In acest context, pot ataca procesul verbal pentru a nu fi obligat sa platesc acel tarif de despagubire de 28 euro?

Va multumesc!
Răspuns la discuția Recuperare bani
Va multumesc pt raspunsuri!
Chitanta de plata e pe numele meu, asa ca dovada exista.
Inainte sa il actionez in justitie, ma gandeam sa ii trimit o notificare. Nu stiu insa ce articole sa invoc. Ma gandeam eventual si la o imbogatire fara justa cauza. Ce spuneti?
Discuție Recuperare bani
Buna ziua!
Imi puteti da un sfat, va rog, in urmatoarea problema?
Recent am cumparat un autoturism. Vanzatorul avea o datorie la directia fiscala (impozit pt masina). Pentru a putea inmatricula autoturismul am platit eu acea datorie.
Vanzatorul nu mai vrea sa imi restituie acei bani. In ce temei as putea sa recuperez suma platita in numele lui? Exista vreo dispozitie legala care imi da acest drept?
Va multumesc!
Răspuns la discuția Litispendenta
Va multumesc mult pentru raspunsuri!
Discuție Litispendenta
Buna ziua!
Va rog sa ma lamuriti si pe mine in urmatoarea problema:
Un fost salariat depune o actiune pt plata drepturilor salariale la judecatorie. Angajatorul invoca prin intampinare exceptia necompetentei materiale a judecatoriei. Instanta acorda termen salariatului pt studiul intampinarii.
La o luna dupa acest termen, fostul salariat introduce la Tribunaol o cerere avand aceeasi cauza,obiect si parti. Termenul pt acest dosar este fixat cu cateva zile inaintea termenul fixat la judecatorie.
Poate fi invocata in acest caz exceptia de litispendenta? Daca da, in fata carei instante? Ce se va intampla cu dosarele?
Discuție Administrare SA
Buna ziua!
O societate pe actiuni revoca consiliul de administrare si numeste ca administrator unic o persoana x. Avand in vedere ca acesta devine reprezentatul societatii, cine semneaza contractul de administrare? Societatea prin x si administratorul x??
Răspuns la discuția Amenda rovinieta
Multumesc mult pentru raspuns!
Ce motive ar putea fi invocate in plangerea contraventionala atat timp cat societatea este proprietarea masinii?
Soferul nu este angajat al societatii, masina fiin inchiriata. S-ar putea incheia o intelegere intre cei doi prin care soferul sa fie obligat sa achizitioneze rovinieta daca circula in afara localitatii?
Buna ziua!
O societate comerciala detine in proprietate mai multe masini care sunt utilizate in localitate de anumiti soferi de taxi. Exista insa unii soferi care circula si in afara localitatii fara acordul societatii si fara rovinieta. Fireste, societatea este amendata si primeste incontinuu procese verbale de contraventie. Exista vreo modalitate pt societate sa nu mai plateasca amenzile? Cum ii poate obliga aceasta pe soferi sa achizitioneze rovinieta daca circula in afara localitatii?