avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 230 soluții astăzi
Forum Activitate chucky_florin

Activitate chucky_florin

am facut un inprumut de 3500 ron acum 2 ani ,in urma cu 2 luni am ramas fara munca si in imposibitatea de a plati rata mai avand inca vreo 1500 de dat .am vorbit cu giranti si leam explicat ca singura solutie e sa ma accepte si sa le inapoiez bani imediat ce este posibil..dar mai de curand am inceput sa primesc amentari ca ma baga in tribunal etc.
ce pot face e posibil sa ma dea in judecata atata timp cat au semnat un contract si siau dat acordu?
nu am alta problema decat ca miar pica datori noi pe cap privind cheltuieli de judecata in cazu in care castiga .Va multumesc!
In data 17 06 11 mergand cu masina pers. ,intro curba (nu era intersectie)mia aparut din contrasens un minor(13 ani)cu bicicleta care se deplasa p sensul meu d mers .Am franat dupa care acesta a intrat in coliziune cu masina sarind p kapota cu capul in parbriz.In urma impactului sa ales cu capul spart ,julituri la nivelul fetei ,si fractura antebrat.Alcolemia am avuto 0.0,inspectia masini a iesit bine.Precizez ca eram forte aproape d marginea drumului 55 cm distanta pana la sant(drum fara trotuar).Ce trebuie sa mai fac mai departe.Imi pot recupera daca si-a recunoscut vina ?Eu neavand probleme cu expertiza tehnica ,viteza si nici alcool.Spitalizarea minorului fiind 45-50 d zile.
Răspuns la discuția taxa de poluare
buna ziua!am si eu o intrebare...sunt din campina/prahova am luat o maisina luata din austria.am programato la ploiesti pt rar si mai am taxa si numerele de platit.
taxa e in valoare de 1100.
intrebarea mea e ...Dupa ce termin inmatricularea definitiva pot sa cer taxa inapoi? si daca da!
Imi mai raman ceva din din bani asti 1100 ron dupa ce platesc avocat si restu ce mai trebuie?
Răspuns la discuția numere rosii expirate!
Bunaziua!Revin revin si eu cu o problema.
Dupa cele 15 zile valabilitatea dovezi d circulatie mam prezentat la politie pentru pentru prelungire.Dupa ce am explikt problema la vreo 3 domni kr mau trimes d la unu la altu mi sa spus ca dosaru meu sar putea sa fie la o doamna care are concediu inca o saptamana si nu are cine sami dea dovada .Si existand posibilitatea ca numerele rosi expirate cu care am circulat sa fi fost distribuite iara sa ma incadrez la numere false fara drept d circulatie.Intrbarea mea este .Asta e procedura legala?
(scuzati gramatica am editat textu pe telefon)
Răspuns la discuția numere rosii expirate!
va mutumesc frumos ..din spusele dumneavoastra reiese ca nu ar mai fi vorba de art. 85 ...desi dupa expirarea numerelor masina cred ca figureaza ca neinmatriculata .sansele de a mi se da pedeapsa cu inchisoare cu executare sunt undeva la 0 avand in vedere ca nu e vb de accident sau victime .pt a sustine teoria dumneavostra ar trebui sa angajez un avocat al carui onorariu ar ajunge la valoarea amenzi maxime pe care am observat ca se acorda de obicei(1000ron).
pe mine ma intereseaza in principal cam ce ar trebui sa scriu in declaratia de la politie si ce se intampla cu permisu de conducere ?.motivu pentru care am circul;at cu masina asa a fost acela de a ma duce la peco sa iau benzina pt masina cu care ma duceam la munca deoarece am ramas in pana si intarziam serios la munca daca mergeam pe jos sau statem dupa taxi ,,la iesirea din peco am fost oprit,
eu ma gandeam daca nu pot sa fac o cerere cu ajutoru unui avocat si s-o trimet catre primaria(sau alta institutie ) unde avea el domiciliu pt a mi se prezenta propietatile pe care le-a detinut.
normal ar trebui sa existe si aceasta posibilitate.
eu mama nascut in campina (prahova)am 28 ani si locuiesc in locuinta mamei .
parinti au divortat acum 20 ani.
tata era din localiatatea Beresti suceava ..unde a locuit si dupa divort .
nu am mai pastrat legatura cu el de la varsta de 14 ani .
in urma cu 2 ani ma contactat o matusa sa ma anunte ca tata era mort si ingropat de vreo 2 luni si vroia o procura notariala care sai permina sa ridice ultima pensie de la tata.nu iam dat nimic>!
intrebarea mea este cum pot afla daca mi-a ramas ceva de la el fara sa bat drumu prin moldova?
parerea mea e ca ati gresit de la inceput,
politia va gasit vinovat pr nepastrarea distantei regulamentare si dumneavoastra ati fost deacord si ati platit o amenda,de ce nu ati facut contestatie de la inceput fara sa mai semnati p.v...ajungeai la judecata ....si restu facea avocatu/:)) cum sa pastrezi distanta regulamentara fata de un lucru pe care nu-l vezi
Răspuns la discuția numere rosii expirate!
multumesc domnu avocat dar legislatia am invatato ,ma refeream la pedeapsa care o s-o primesc in realitate pt ca eu unu nu cred ca o sa ajung coleg de camera cu vreun violator sau criminal doar pt ca am condus o masina cu numere expirate ,
in primu rand imi trebuie un sfat despre cum sa sune declaratia mea cand o sa fiu chemat la politie,
in dimineata zilei de 1 octombrie la ora la care trebuia sa plec la munca am ramas fara benzina la masina ,ca sa ma incadrez in timp si sa nu intarzi la munca am luat alta masina care aveam numere proviziri expirate.la iesirea din peco am fost oprit si excortat la politie.mi sa retinut permisu si mi sa dat dovada pe 15 zile si binenteles dosar .intrebarile mele sunt:
care e pedeapsa care as putea so primesc?
permisu ce se intampla cu el?
singura problema legata de judecatorie am avuto acum doi ani cu o amenda pt lovire care nu am platito si mi-a venit citatie.... am platito so am atasat chitamta la dosar si am scapat de lucrat in folosu comunitati:), .