avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 899 soluții astăzi
Forum Activitate Ramona_Jurj

Activitate Ramona_Jurj

Situatia unei angajate: s-a intors la lucru dupa concediu crestere copil in 21.03.2016. Recent a fost la medicul de familie, unde a aflat ca nu este asigurata. Azi a aflat de la firma unde lucreaza ca s-a declarat incetare concediu crestere copil cu data de 20.03.2016, iar data inceperii activitatii au declarat 21.03.2009, in loc de 21.03.2016. Din pacate cei de la contabilitate par depasiti de situatie - ei doresc sa faca o declaratie rectificativa pe luna martie doar, sustinand ca este suficient. Imi spuneti, va rog, care ar fi procedura in acest caz, pentru a evita sa o afecteze la pensie, somaj, sanatate etc? Multumesc mult!
Se poate ca o firma sa ofere 2 zile libere in cazul casatoriei unui salariat? Stiu ca in contractul colectiv unic la nivel national este specificat ca se acorda 5 zile in cazul casatoriei unui salariat. Multumesc!
Ma confrunt cu o problema: in cazul incetarii CIM cu art 56 (1) lit i, conform art 56 (2) decizia de incetare CIM se comunica in termen de 5 zile lucratoare. Sa zicem ca in data de 02.09.2013 expira termenul CIM incheiat pe durata determinata. Decizia de incetare o fac cu data de 02.09.2013. Modalitatea de comunicare a deciziei o sa fie posta, cu confirmare de primire. Care ar fi ultima zi in care pot sa trimit decizia persoanei in cauza? Se calculeaza 5 zile pana o trimit sau pana o primeste persoana respectiva?

In cazul incetarii CIM prin art 55 (b) modalitatea e aceeasi?

Multumesc!
Răspuns la discuția Recuperare salarii restante
Revin cu problema ridicata - am contactat administratorul judiciar al firmei si mi-a comunicat ca firma a intrat in faliment doar ca inca nu au sentinta. Urmeaza sa se evalueze bunurile ca apoi sa se plateasca salariile restante, conform tabelului obligatiilor. Asta se intampla la inceputul lunii februarie. Am mai sunat in martie si am primit acelasi raspuns. Chiar nu pot sa fac ceva pentru a grabi lucrurile? Mi-e teama ca nu o sa imi mai primesc banii...
Răspuns la discuția Recuperare salarii restante
Tabelul preliminar al creantelor mi-a fost trimis de administratorul judiciar, impreuna cu o convocare la Adunarea Creditorilor. Eu le-am trimis raspunsul prin fax si de atunci nu mai stiu nimic. Mai pot folosi in momentul de fata sentinta judecatoreasca pentru a-i executa silit? Fostul meu sef mi-a transmis ca sunt slabe sanse sa imi recuperez banii, insa nu pot sa ma incred in el...
Buna ziua,

Sunt in urmatoarea situatie: in august 2011 a incetat contractul individual de munca prin concediere colectiva - firma inchidea punctul de lucru. In acel moment firma mai avea de platit salariile din lunile mai - august 2011. I-am dat in judecata, am castigat procesul, prin urmare am sentinta. Toata povestea cu tribunalul a durat mai bine de jumatate de an, timp in care firma in cauza a intrat in insolventa. Ce as putea sa fac mai departe? As mai avea sanse sa imi recuperez banii?
Multumesc foarte mult!
Exista un termen limita de completare a fiselor de evaluare pentru salariatii aferenti anului 2011? Se pot completa pana la sfarsitul anului 2012 sau e nevoie sa fie intocmite intr-o perioada anume? Multumesc de ajutor!!
M-ar interesa care sunt etapele pe care trebuie sa le faca angajatorul si/sau viitorul angajat pentru a beneficia de prima de incadrare in cazul in care persoana se afla in somaj si urmeaza sa se angajeze la o firma. Incepe totul cu situatia privind locurile vacante..... Ce alte acte mai trebuie?

Multumesc!
M-ar interesa ce spune legea privind contractele de munca pe perioada determinata, si anume: daca la inceput s-a intocmit contractul pe 6 luni, apoi prelungirea tot pe 6 luni si apoi pe o luna cum trebuie sa se faca urmatoarea prelungire de contract?

este obligatoriu sa se faca pe perioada nedeterminata? sau nu?

Multumesc anticipat :)
Discuție Maternitate
Am o angajata insarcinata care a avut in trecut concediu fara plata. Ii afecteaza acest lucru concediul de maternitate si cel de crestere al copilului? Ce alte conditii mai trebuie sa indeplineasca?

Multumesc!